דייב איצקוף, ניו יורק טיימס

כל קמפיין מוצלח או כושל של סטרלינג קופר דרייפר פרייס, כל שלוק ויסקי שנלגם, וכל כתם שפתון שנשאר על הצווארון הלא נכון, מקרבים את "מד מן" לסיומה. ביום ראשון הקרוב, הדרמה התקופתית של רשת AMC תשיק את העונה השישית והלפני אחרונה שלה עם פרק בכורה שיימשך שעתיים. בזמן שהצופים מתכוננים להתוודע מחדש לקורותיו של דון דרייפר האניגמטי (בגילומו של ג'ון האם), הקולגות שלו ומשפחתו, מתיו ויינר עדיין לא מתרווח על הספה בתחושת נצחון.

» מד מן - כל הכתבות והביקורות» בחירתו של דון דרייפריוצר "מד מן" בילה את החופשה בין צילומי העונה החמישית והשישית בבימוי סרט הביכורים שלו, קומדיית אינדי בשם "You Are Here" בכיכובם של אוון ווילסון, זאק גאליפינאקיס ואיימי פוהלר. עם תום ההפקה ויינר חזר לשגרת העבודה על "מד מן" ונאבק כדי לשמור על עלילה מקורית שלא תחרוג מגבולות התקציב. למרות חיבתו הידועה לסודיות, ויינר לא הצליח למנוע את ההדלפות על נסיעתם של דון ומייגן דרייפר להוואי. אירועי נוסף שליווה את ההכנות לעונה החדשה היה הכתף הקרה שקיבלה "מד מן" בטקס האמי האחרון לאחר שזכתה בפרס לדרמה הטובה ביותר במשך ארבע עונות ברציפות. היחס בטקס האחרון השאיר את ויינר המום. "יש לי סף נמוך לביקורת". ויינר עם ג'ון האם (צילום: AP)

בכל זאת, הוא מגיע לראיון במצב רוח שאפשר להגדיר כאופטימיות זהירה. כצפוי, הוא לא עומד לספר שום דבר על המתרחש בעונה החדשה, אבל הוא מוכן לדבר בכנות על סופן של הסיקסטיז, על ההכנות שליוו את השנה החדשה בעלילת "מד מן" ועל ההבדלים בין בימוי הסרט החדש שלו ובין החוויה שלו בעולם הטלוויזיה.

לאחר שפתחת את העונה שעברה עם פרק בכורה בן שעתיים, האם היה לך קל יותר לעשות ספיישל דומה גם בפרמיירה של העונה החדשה?"הפעם זה היה קצת יותר קשה, כי למעשה הכריחו אותי לעשות זאת, וכולם יודעים איך אני מגיב כשמכריחים אותי לעשות משהו. רשת AMC התעקשו שאביים פרק בן שעתיים, ולמעשה הציבה בפני אפשרות להשתמש בפורמט הזה לפרמיירה או לפרק הסיום".

העונה הקודמת הסתיימה בסצינה שבה דון מקיים אינטרקציה לא ברורה עם מישהי שאינה אשתו. האם אתה מתכנן לפתוח את העונה החדשה מהנקודה בה הסתיימה העונה החמישית?"כשהעונה הסתיימה, מבחינתי זה היה הסוף של 'מד מן'. בכל פעם, אחרי פרק הסיום נגמרים לי הרעיונות ואני אף פעם לא יודע סביב מה אבנה את המתח בעונה הבאה. כך למשל, לא ידעתי שאחרי העונה השלישית הצופים יהיו משוכנעים שדון גרוש. ברגע ששמעתי אנשים שואלים "האם הוא התגרש?", חשבתי לעצמי שכל המתח טמון בזה שאף אחד לא באמת יודע. "האם הוא יפתח סוכנות פרסום חדשה?", הייתה שאלה אחרת שהעסיקה את הצופים. אני מניח שזה המתח שמחזיק את הסדרה, והתגובות שאני שומע בהפסקות שבין עונה לעונה משמשות כבסיס למחשבות שלי על העונה הבאה".

אילו תגובות שמעת מהצופים בזמן החופשה האחרונה של "מד מן"? "עבדתי על סרט בצפון קרוליינה ויצא לי לראות מי שמע על "מד מן" בכל פעם שנכנסתי לבתים של אנשים לצורך צילומים. לעומת לוס אנג'לס, שבה לא כל כך מזהים אותי, הצחיק אותי שדווקא שם הייתי מוכר. כששמעתי מהאנשים שם מה הם ציפו מהמשך העלילה או מה הם חשבו שעומד לקרות, רובם התמקדו כמובן בסצנת הסיום וברגעים האחרונים של העונה שהתמקדו בדון ומייגן. גם בחדר הכותבים שלנו בשנה שעברה כל הזמן חזרנו ועיצבנו מחדש את הסיפור שלנו, כדי שאנשים יבינו שכשאנחנו מספרים סיפור על מייגן אנחנו בעצם מספרים סיפור על דון".הסיפור שלה, הסיפור שלו. מייגן  בפרק האחרון בעונה שעברה (צילום מסך: רשת AMC) האם יש משהו שלמדת בזמן שביימת את הסרט שהבאת איתך לצילומי הסדרה?"יש הרבה דברים שאני מעריך ב'מד מן' במיוחד אחרי הסרט, בעיקר את היכולת לנהל מערכת יחסים ארוכת טווח עם השחקנים שלי ואת ההרגשה שאני כבר לא צריך להרוויח את הכבוד שלהם. אם יש להם בעיה, הם באים לדבר איתי על זה. אני לא מרגיש מאוים. בדרך כלל הם מתרגשים כשהם מקבלים את התסריט וכולנו מרגישים שזו זכות לעבוד יחד. זה מאוד שונה מעבודה על סרט. זה לא משנה אם אתה הולך לביים את 'בחזרה לעתיד' בפעם השלישית, גם אם עבדת עם השחקנים בעבר בכל פעם אתה צריך להתחיל מחדש. האמת שהיתה לי פנטזיה שלביים סרט תהיה חוויה מפנקת יותר, בכל מה שנוגע להיקף הזמן ואיכות החיים על הסט, אבל בימוי סרט זו חוויה שרחוקה מזה".

לא היית שקוע לחלוטין בסרט בזמן שהתחלת לעבוד על העונה השישית של "מד מן"?"סיימתי לעבוד על הסרט ב-29 ביוני, ביום הולדת שלי. נסעתי לחופשה עם המשפחה למשך שבועיים שמהם אני לא זוכר כלום. כל התקופה הזו ממש מעורפלת בשבילי. אבל אז פתחתי את הדלת של חדר הכותבים של 'מד מן' והתחלתי לריב עם האולפנים על תקציב גדול יותר, וזהו, חזרתי לעצמי".

על מה בדיוק היה הריב עם האולפנים?"השחקנים בדיוק קיבלו את המשכורות שלהם, וסוף סוף ידעתי שכל מי שהקדיש זמן לסדרה ללא תגמול בתחילת הדרך, קיבל סוף סוף את התשלום שציפה לו. אבל אז התחלתי לחשוב על זה שאנחנו לא הולכים פשוט לשבת ולקבל את העובדה שהסדרה עולה כיום הרבה יותר כסף. הכסף הזה חייב לבוא מאיזשהו מקום, ואני מוכרח להתעקש שלא לעשות תוכנית זולה יותר ממה שתכננתי במקור".

האם היית מאוכזב מכך ש"מד מן" עברה מהזוכה הגדולה של טקס פרסי האמי לסדרה שלא זכתה באף פרס בטקס של השנה שעברה?"אני אנושי. זה היה כבוד גדול שהיינו מועמדים ובאמת זכינו בהמון פרסים במרוצת השנים, וחשבתי לעצמי, אני מניח שקיוויתי בסתר שזה לא ידעך, שזה לא יסתיים בפתאומיות שכזו. זכינו בכל כך הרבה פרסים בעבר, אבל כן, זה היה לילה קשה. בכנות, אם אני צופה בכל פרק מכל אחת מהעונות של 'מד מן', קשה לי להאמין שג'ון האם אף פעם לא זכה בפרס ושאליזבת' מוס לא קיבלה את ההכרה שהיא ראויה לה. זה היה לילה קשה, מאוד מאכזב ומאוד לא נעים"."קשה להאמין שהם אף פעם לא זכו בפרס". ג'ון האם ואליזבת' מוס (צילום מסך: רשת AMC)

זה משקף עד כמה מהר "מד מן" עברה מעמדת האנדרדוג להיות דבר שבשגרה?"צפיתי בטקס האוסקר, ולאחר שראיתי את ג'ניפר לורנס נופלת על המדרגות חשבתי לעצמי שזה היה נאום הקבלה המושלם. איך אפשר להימנע מלהיתפש כיהיר או מליצור תחושה של קנאה? איך אומרים את הדבר המושלם כשאתה לא אנדרדוג יותר? אני לא חושב שהיא עשתה את זה בכוונה, אבל כשאני רואה את לורנס ושם לב לאיך שהיא מתנהגת, אני חושב לעצמי, לא יכול להיות יותר איזון מושלם יותר מזה. אם הייתי כותב נאום קבלת פרס, הייתי פותח במישהו שמועד במדרגות".

בתור מישהו שסולד מספוילרים, איך הרגשת כשגילית שתמונות מצילומי "מד מן" בהוואי הודלפו לתקשורת?"הדבר הכי חשוב לי שהוא שאנשים יצפו בסדרה ויחושו סקרנות והתאכזבתי שההדלפה באה כל כך מהר. זה היה ממש מרגש בשבילנו לטוס לצלם שם וידענו שזה יהיה בלתי אפשרי לשמור את זה בסוד, אבל חשבנו שזה ייקח כמה שבועות עד שמישהו יעלה על זה. גילינו שזה היה רגע לאחר שסידרנו את התאורה ליום הראשון של הצילומים. ברור לי שמישהו הדליף את זה".

זה לא סוד שפגי אולסון תחזור לעונה החדשה."אמרתי שהיא חוזרת".

ובטי פרנסיס חוזרת גם היא עם קו עלילה משמעותי בפרמיירה. האם ניסית לשפוך אור על דמויות שהצופים חששו שייעלמו?"אני רואה בהן דמויות. אני לא סופר את זמן המסך שלהן. יש משהו שלמדתי מדיוויד צ'ייס: אתה לא רוצה להשתעמם מהאופי של הדמויות ואתה לא רוצה שהקהל ישתעמם מהן. אתה רוצה לחלק את זה כך שאם היה לך הרבה צ'לו השבוע, בשבוע הבא תכניס הרבה תופים. לדון תמיד חייבים להיות סיפורים, ואחד מהסיפורים חייב להיות עסקי והשני אישי. חוץ מזה, אין כללים לכל השאר. כל מה שמעניין אותי הוא מה שקורה בסיפור של דון ומי מעניין סביבו כרגע. עניין אותי למשל גם השינוי בתקופה, להראות את חייה של בטי ואיפה היא ואיך היא משתלבת בעולם". 

לאחר שבילית את כל העונות הקודמות שקוע בשנות ה-60, האם חשבת שזה אירוני שדיוויד צ'ייס, המנטור שלך ב"סופרנוס" מיקם גם את סרט הביכורים שלו "Not Fade Away" בשנות ה-60?"אני מעריץ גדול שלו ודיברתי איתו לא מעט על הסרט. התהליך של דיוויד מפרך מהרגע הראשון. להסביר את ההבדל בין אושר ובין כפייתיות זה לא דבר פשוט. כשהייתי בצפון קרוליינה ודיוויד בדיוק סיים את הסרט שלו שוחחנו בטלפון, ומיד אחר כך דיברתי עם אשתי והיא אמרה 'שניכם ממשיכים לקחת סיכונים כל הזמן'. אשתי היא אדריכלית, כך שמדובר במקצוע עם סיכון גבוה מבחינה אמנותית, והיא באמת חושבת שאני רגיש, ושחשוב לי מה אנשים חושבים ושיש לי סף נמוך לביקורת. זה כמו לבקש מאנשים לעשות הרואין כשהם יודעים שזה יהרוג אותם". תרגום: חן חדד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ