המסך המפוצל: הקידום העצמי של גאולה אבן ו"מאסטר שף"

בחירת המילים של גאולה אבן בגילוי הנאות שלה, ממש כמו ההתעסקות העצמית של "מאסטר שף" בספיישל ששודר השבוע, מוכיחה דבר אחד: התוכן הכי קל שאפשר לייצר כיום הוא אייטם על עצמך. שני רגעים טלוויזיוניים בשבוע

סיון שור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון שור, עכבר העיר

1. גאולה אבן החזירה את העניין הציבורי לערוץ הראשון. לא לוח השידורים החדש שהושק בשבוע שעבר, לא החיקויים של "ארץ נהדרת" ואפילו לא הניסיון המתמיד להתחמק מתשלום האגרה עשו את זה. שתי מילים,"עז ואישי", הן כל מה שהיה נדרש כדי לזכות את הערוץ בעשרות אלפי צפיות ביו-טיוב ובאייטם אצל גיא פינס. שום דבר לא יכול להתעלות על הבעת רגשות בשידור חי ואם הם יוצאים בטעות ממישהי שהתפקיד שלה הוא להסתיר אותם, מה טוב. הכמיהה לכל פרט מידע אודות הקשר בין אבן לגדעון סער גדולה עשרות מונים מהצורך הרכילותי הבסיסי. סער ואבן הן דמויות ייצוגיות וככאלו הן מצופות להדחיק ולטשטש כל סממן לאנושיות. מה שכמובן מעצים את הצורך לדעת שהם אנושיים. שהם יושבים בבתי קפה, הולכים להופעות של רמי פורטיס ואוכלים המבורגר במסעדה בשרית בתל אביב. לכן העובדה שהקשר בין אבן לסער הוא "עז" שווה פי כמה מידיעה על צבע הביריות שנינט תלבש בליל הכלולות שלה. למרות שסער חוטא מדי פעם בהפגנת אנושיות ולא מקפיד להסתיר את אורח חייו הבוהמייני, אבן היתה עד שני בערב דמות טלוויזיונית. בחירת המילים שלה, "עז ואישי", הפכו אותה לא רק מדמות טלוויזיונית לבן אדם, אלא גם לאייטם. אבן בחרה לתאר את סוג הקשר שלה ושל סער בגילוי הנאות שלה. "אני קשורה קשר עז ואישי לשר החינוך", היא הצהירה ובעצם הפכה את עצמה לסיפור. "אישי ועז" הן מילים שמבטאות אינטימיות והבחירה של אבן דווקא בהן היא בחירה משונה. אם נשים רגע בצד את השאלה האם בכלל ראוי שהיא תנהל את הדיון אודות בן זוגה, משונה הבחירה שלה לעקר אותו מתוכן. ברגע שהיא הכניסה את עם ישראל לאישי שלה ושל סער, הפוליטי הפך ללא קיים ולדיון על מי יהיה שר החינוך הבא של ישראל כבר לא באמת נשארו צופים.הפכה הכל לאישי. הווידוי של גאולה אבן:

2. בחירה משונה נוספת ששודרה השבוע היה הספיישל של "מאסטר שף". המילה ספיישל כבר הפכה מזמן שם קוד לתכנית שהצטרפה לטרנד הסביבתי והחליטה למחזר. ב"מאסטר שף" לקחו את זה שלב אחד קדימה: הם אפילו לא צריכים לשרוף זמן עד הגמר, והחליטו סתם כך להגיש לצופים שלהם ארוחת שאריות. לכאורה ביקשה "מאסטר שף" ליצור, עבור כל מי שהספיק להתגעגע, מפגש פסגה מרגש של כל המתמודדים הגדולים. הגלקטיקוס של עולם הבישול הטלוויזיוני. אלא שבפועל התכנית שכחה מהמתמודדים ובחרה בנושא מרכזי חשוב אחר: "מאסטר שף". כל פרק הספיישל היה שיר הלל לפורמט ולשופטיו. לאורך כל התכנית השופטים סחטו מהמתמודדים מחמאות. מי שלא ענה נכונה על התשאול "מה עשית מאז התכנית?" (תשובה נכונה: התכנית שינתה אותי), נאלץ לספוג את הארטילריה הקשה יותר של הצמד כהן את שני: "עכשיו ברצינות, איך זה לחזור לכאן?". כשצריך לחמם מנועים לקראת העונה הראשונה של "מאסטר שף VIP", כנראה שצריך להשתמש בכל סוגי התחמושת. אפילו בקלוז אפ על רושפלד והכרס כשהם שואבים יחד ספינג'. מעורר תיאבון זה לא. הספינג' שתקע אותי. רושפלד לא יכול להפסיק לאכול:

3. בתרבות שמקדשת את הטאלנטים ומטשטשת את המסגרות שלהם, המהלך של אבן ושופטי "מאסטר שף" ברור. כשהחצאית של עפר שכטר או הבן מחוץ לנישואים של ירון לונדון הופכים להיות הסיפור המרכזי במקום היצירה שהם רק לוקחים בה חלק, אף אחד לא יכול להרשות לעצמו להישאר מחוץ למשחק. גם אחרי שהסלב הפך לטאלנט הוא חייב להמשיך ולשמר את מעמדו ככזה. גאולה אבן ושופטי "מאסטר שף" בסף הכל אימצו את השיטה: במקום להיות כלי מתווך עבור הצופים (של חדשות או ריאליטי) הם הפכו השבוע את עצמם לאייטם. בסופו של דבר, אייל שני ימשיך לעונה הבאה ואת סמדי בומבה יזמינו לספיישל במקרה הטוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ