סופשבוע בטלוויזיה: האני בובו כובשת את ישראל

הילדה שמייצגת בעיני רבים שפל טלוויזיוני חדש מגיעה לישראל, סרט דוקומנטרי על ההיסטוריה של הסמים וחלקה השני של סדרת המתח התיעודית "המדרגות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום חמישי: צ'ה גיבור, המדרגות חוזרות ונביאי הקולנוע החדש ב-5 במרץ 1960, נכח צ'ה גווארה, המורד הארגנטינאי האגדי ואחד מאדריכלי המהפכה הקומוניסטית בקובה, בטקס האשכבה לזכרם של 75 איש שנהרגו בעת פריקת מטען נפיץ בנמל הוואנה. באותו אירוע נכח גם הצלם אלברטו קורדה, שצילם את גווארה תמונה שלא פורסמה אז. בסוף שנות השישים, לאחר שגווארה הוצא להורג ב-1967 בבוליביה, המו"ל האיטלקי ג'יאנקומו פלטרינלי ביקש את אישורו של קורדה להפיץ את תמונתו של המנהיג המהפכני שכבר עלה למעמד של קדוש מעונה. בתוך שנים מועטות בלבד, תמונת הדיוקן של צ'ה גווארה, מצויד במבט נחוש אל עבר האופק וחובש כובע ברט לראשו, הפכה לאחת התמונות המפורסמות בעולם.

במשך השנים קורדה לא התנגד לכך שהתמונה שצילם הופיעה בשלל מקומות בלתי צפויים – משלטי מפגינים ועד לחולצות, אך בשנת 2000 הגיש תביעה נגד יצרני הוודקה "סמירנוף" לאחר שהשתמשו בתמונה לצורך מודעת פרסום במגזין. קורדה טען כי מעולם לא התכוון שיעשה בתמונה שימוש מסחרי. יוצרי הסרט "צ'הבולושן" יוצאים למסע מרתק בעקבות התמונה האגדית, ומנסים לגלות כיצד הפכה תמונה שהפכה לסמל תנועות המהפכה בעולם, ללוגו פרסומי בשירות הקפיטליזם המערבי, שאומץ על ידי דור צעיר שכלל אינו יודע מיהו האיש שדיוקנו מתנוסס על חולצתם. הסרט כולל ראיונות עם השחקנים אנטוניו בנדראס וגאל גרסיה ברנאל, שגילמו שניהם את דמותו של צ'ה גווארה על המסך הגדול, והמוזיקאי טום מורלו, חבר להקת "רייג' אגיינסט דה מאשין" בעלת המודעות הפוליטית, שחבריה נהגו ללבוש "חולצות צ'ה גווארה" בהופעות חיות.צ'הבולושן, 22:20, ערוץ ההיסטוריה פני המחאה. טריילר "צ'הבולושן":

וגם:ההמשך לסדרת המתח התיעודית, ששודרה לראשונה ב-2004 ועקבה אחר פרשת מותה המסתורי של קאתלין פיטרסון. האם הפציעות שגרמו למותה נגרמו בגלל שנפלה במדרגות, כפי שטען בעלה מייקל, או שמא היה כאן פשע נורא?

בסוף הסדרה המקורית (זהירות – ספוילר), הבעל מייקל פיטרסון נמצא אשם ונשפט למאסר עולם בגין רצח מדרגה ראשונה. בסרט ההמשך חוזר הבמאי זוכה האוסקר ז'אן חבייר לסטראד אל הגיבורים המקוריים: כעת, פיטרסון מגיש ערעור בעקבות ספקות שעלו על מהימנות עדותו של אחד ממומחי התביעה. שמונה שנים אחרי הרשעתו, 10 שנים אחרי מותה של קאתלין פיטרסון, יש תקווה קלושה שהוא ישוחרר. אך בעוד הבנים שלו ובנותיו המאומצות נותרים נאמנים לגרסתו כמו תמיד, ביתו החורגת קייטלין איבדה אמון בחפותו. בנוסף לדרמות הגדולות בתוך המשפחה, נחשף גם לתפקידם המשמעותי של כל מיני "מומחים" מטעם עצמם, שתפקידם כפרשני עובדות הפך להיות קריטי מתמיד.

המדרגות 2 – הצ'אנס האחרון, 22:00, ערוץ yes דוקו תעלומת בלהות. פרומו "המדרגות 2 - הצ'אנס האחרון":ועוד:סיפורם של קולנוענים צעירים ונלהבים שהצליחו לפרוץ את החומה של תעשיית הסרטים האמריקאית השמרנית ויצרו קולנוע חדש: זה היה עידן בו צעירים מוכשרים כגון סקורסזה, קופולה ושפילברג, יחד עם שחקנים מזן חדש כמו רוברט דה-נירו, אל פצ'ינו וג'ק ניקולסון הפכו לדמויות מפתח בתעשייה ויצרו סרטי מופת כמו: "נהג מונית", "הסנדק", "צ'יינהטאון" ו"מלתעות".

בסוף שנות ה-70' הטלוויזיה פרצה והרווחים ממכירות הכרטיסים בקולנוע צנחו פלאים. האולפנים ההוליוודים שלא הבינו עד כמה עמוקה צרתם, ניסו להתחרות בטלוויזיה עם סרטים תקופתיים וארוכים על תקופת התנ"ך. באותו זמן שאר העולם גילה את הגל החדש של הקולנוע, בעקבות יוצרים כמו אנטוניוני, ברגמן, פליני ורבים אחרים. הסרט מספר כיצד הוליווד נכבשה על ידי חבורה של אלמונים שהפכו את הוליווד לחגיגה הבלתי נגמרת של "סקס, סמים ורוקנרול" אותה אנחנו מכירים היום, ואיך האוונגרדיות שהביאו איתם הפכה עם הזמן לשוברי הקופות הגדולים של ימינו.המהפכה של מסך הכסף, 23:20, ערוץ 8 יצרו קולנוע חדש. פרומו "המהפכה של מסך הכסף":

יום שישי: עלייתו ונפילתו של הסוציאליזם ומאחורי "פני צלקת" "גן עדן עלי אדמות" הוא תיעוד אפי של התנועה שהיוותה יריב שקול לדתות הגדולות בעולם, אך כשלה במימוש ההבטחה. במיני-סדרה, נחשף סיפורם של אנשי המפתח שהגשימו ויישמו את רעיון הסוציאליזם ונלמד כיצד הרעיון נולד, התפתח, שינה את העולם ולבסוף ירד מגדולתו.חלק מיוחד מוקדש לסיפור הגשמת הסוציאליזם ברוח התנועה הציונית בארץ ישראל דרך סיפורו של קיבוץ גינוסר בעמק הירדן, שנוסד בשנת 1937.  בשנות השלושים של המאה ה-20 היווה הקיבוץ (שחוגג השנה 100 שנים להיווסדו) דוגמה בכל העולם לחיים בצרות החיים בקולקטיב. בשנים מאוחרות יותר, מתואר כיצד בני הדור השני של מקימי הקיבוצים נוטשים אט אט את רעיון הקולקטיביזם וחלקם נוטש את הקיבוץ בכללותו. התושבים שנותרו בקיבוצים מתארים בסדרה כיצד כוחות השוק המודרניים שינו את אורח החיים של הקיבוץ.

גן עדן עלי אדמות: עלייתו ונפילתו של הסוציאליזם, 17:30, ערוץ ההיסטוריה זוכרים שהיינו סוציאליסטים? עלייתו ונפילתו של הסוציאליזם (צילום מסך)וגם:

סרט ביוגרפיה חדש מנסה לחשוף את הסיפור שמאחורי הסרט האגדי "פני צלקת", בכיכובו של אל פאצ'ינו ("הסנדק") ובבימויו של בריאן דה פלמה ("הבלתי משוחדים"). הסרט עסק בחלק ניכר מהנושאים שהעסיקו את תרבות שנות ה-80: תרבות השפע, התעשרות מהירה, קוקאין ועיצוב צבעוני ומוגזם. הוא מבוסס על סרט בעל שם זהה משנת 1932 בבימויו של הווארד הוקס ומספר את סיפורו של מונטנה, מהגר קובני שמטפס במהרה בסולם הדרגות של ארגון פשע עד שהופך לברון סמים רב השפעה. על הסרט נמתחה ביקורת בשל האלימות והשפה הגרפית שלו והוא זכה לשלוש עריכות שונות וקיבל סימון רייטינג זהה לסרטי פורנו. מאז ועד היום הוא זכה למעמד של סרט פולחן ונהפך לסמל תרבותי חשוב, בהשראתו עוצבו כרזות, בגדים, אין ספור פרודיות, משחק מחשב וכן הסרט היווה השראה לזמרי היפ-הופ.פני צלקת: הסיפור האמיתי, 16:30, ערוץ הביוגרפיה סודות ההפקה. טריילר "פני צלקת":

יום שבת: ההיסטוריה של הסוטול ורצועת גילטי פלז'ר חדשה לאורך ההיסטוריה שלנו, משוכני המערות שנתקלו לראשונה בפטריות מעוררי הזיות פסיכדליות, דרך מסורת גידול האופיום במזרח הרחוק שנמשכת למעלה מ-6,000 שנה, לוגמי הבירה במצרים העתיקה, סמי הזיה וצמחים פסיכו-אקטיביים בהם השתמשו בני המאיה בדרום אמריקה, ועד לתעשיית התרופות המודרנית שמציעה כיום למכירה למעלה מ-24,000 סוגי כימיקלים - הסמים ממלאים תפקיד מפתח בחברה האנושית.

"ההיסטוריה של הסוטול" בוחן את מגוון הסיבות לשימוש שלנו בסמים לאורך השנים – בין אם לרפא את גופנו ומוחנו, לשפר את תחושתנו, לברוח מהמציאות, לשפר את תחושת ההנאה מהחיים, לחדד ולמקד את הביצועים שלנו, או הניסיון להאריך את תוחלת החיים שלנו – אפילו מתוך ידיעה כי עלולות להיות תופעות לוואי מסוכנות לשימוש בסמים מסוימים. התעודה המרתקת ומעלה לדיון את השאלה: האם הסמים מזיקים או מועילים לנו?

בספיישל מתראיינים רופאים, נציגי חברות תרופות, מנהיגים דתיים, פוליטיקאים, סוכני אכיפת החוק, ומכורים לסמים - המעניקים נקודות השקפה שונות ומנוגדות על התפקיד שממלאים סמים בחברה האנושית המודרנית. מגיש: השחקן דין נוריס, המגלם את 'האנק שרדר', סוכן ה-DEA- המסור בסדרה המצוינת "שובר שורות".ההיסטוריה של הסוטול, 24:30, ערוץ ההיסטוריה יש ערימה של חבר'ה על הגראס. דין נוריס (צילום מסך)וגם:אלנה "האני בו בו" תומפסון התפרסמה בעקבות פרק בתוכנית הריאליטי "Toddlers & Tiaras" המציגה ילדות המשתתפות בתחרויות יופי. תומפסון, בת השש, בלטה בעזרת מטבעות הלשון שלה ונטייתה לכנות כל עובר אורך בכינוי החיבה "האני בו בו". בעקבות הפופולאריות שלה היא קיבלה את סדרת הבת שעלתה על המקור.

יחד עם תומפסון מוצגים שאר בני משפחתה, כשהם חיים את חיי ה"רדנקים" (כינוי לדרומיים לא ממש מתקדמים) במקינטייר שבג'ורג'יה. משפחתה כוללת את אמה ג'ון שאנון, אבא שלה מייק "שוגר בר", ושלושת אחיותיה הגדולות לורן "פמפקין", אנה "צ'יקדי" בת ה-17 ההרה וג'סיקה "צ'אבס". הסדרה זכתה לפרסום גדול כשעלתה ומבקרים רבים תהו בתחילה על קיומה בטענה שמדובר בשפל חדש בטלוויזיה האמריקאית אך רבים מהם גם נשבו בקסמה של תומפסון ומשפחתה האוהבת, והסדרה קנתה להם אוהדים רבים, בין היתר אנדרסון קופר ורוזי אודונל שכינתה את תומפסון "השירלי טמפל של דורנו". הסדרה זכתה לפרסום במיוחד כשהביסה בנתוני הרייטינג את שידורי המפלגה הרפובליקנית והשוותה לנתוני הדמוקרטית. אובמה אף הודה בשעשוע רב לבובו בזמן אספית בחירות אחרי שאמרה שהיא תומכת ב"מרק אובמה".האני בו בו, 18:45, ערוץ Drama HD yesהשירלי טמפל של דורנו. פרומו "האני בו בו":

ועוד:

בדוקו ריאליטי "המדיום מלונג איילנד" מככבת תרזה קפיוטו, מדיום הטוענת שיש לה יכולת לתקשר עם המתים ולהעביר מסרים לאנשים האוהבים אותם. הסדרה עוקבת אחרי ניסיונותיה לאזן בין העבודה שלה לבין חייה האישיים ומשפחתה בהיקסוויל ניו יורק.

כל פרק נפתח בעת שקפיוטו עורכת "קריאה" פרטית או קבוצתית (תהליך בו היא מתקשרת עם המתים ומעבירה מהם מסרים). בעלה לארי ושני ילדיה ויקטוריה ולארי ג'וניור, למדו לחיות בשלום עם היכולת של תרזה, שיכולה לפנות לזרים במכולת, במסעדה, אצל רופא השיניים או בכל מקום אחר ולתקשר בפתאומיות מסר מאדם אהוב. האישיות המלבבת של תרזה והמשפחה הגדולה מהחיים שלה הובילו לחידוש הסדרה לשלוש עונות ולפארודיה מצחיקה במיוחד בכיכובו של דניאל קרייג ב"סטרדיי נייט לייב".המדיום מלונג איילנד, 18:15, ערוץ Drama HD yes

קוראת אתכם כמו טלפון פתוח. המדיום מלונג איילנד (צילום: יח"צ yes)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ