אילן רבינוביץ' רוצה שתכירו את המפורסמים לעומק

הפסיכיאטר פותח את ליבם של חבריו הסלבס בתוכנית רדיו לילית, מתכנן את חזרתו לפריים טיים ומזדהה עם שרה נתניהו. על עצמו ועל השנה הקשה שעבר הוא כבר לא כל כך מתלהב לדבר. ראיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבע דקות לשידור וד”ר אילן רבינוביץ’ נכנס בסערה למשרדי רדיו תל אביב כשהוא אוחז בשקית מלאה קלסרים נפוחים, גזרי עיתונים ומכתבים ממאזינים הזועקים לעזרה. הוא מתנצל על האיחור ומבטיח שבימי שידור רגילים הוא מקפיד להגיע חצי שעה קודם. הסיבה לעיכוב: מסיבת הגיוס של בתו דנה. כבר עשור שרבינוביץ’ (45) עושה רדיו. ורדה רזיאל ז’קונט היתה הראשונה שהעניקה לו פינה בתוכניתה, ואחריה שידר עם איריס קול ועם חנוך דאום. “אני עדיין מאוד אוהב לשדר ברדיו, יש בו אינטימיות שאין בשום מקום אחר”, הוא אומר. אבל אחרי שנים ארוכות ליד המיקרופון, דווקא הטלוויזיה חרכה אותו. בשנה האחרונה רבינוביץ’ הפך שם נרדף לפסיכיאטר השנוי במחלוקת של “האח הגדול”, זה שסייע לכאורה להפקת התוכנית לשלוט במשתתפיה באמצעות המלצה על שימוש בכדורים פסיכיאטריים. באוגוסט האחרון, לאחר התפוצצות פרשת הכדורים, קיבל רבינוביץ' תוכנית רדיו לילית משלו, שמשודרת מאז מדי שבת מ־22:00 ועד חצות. שם הוא מלקק את הפצעים, מראיין חברים ידועים בסגנון יוסי סיאס, ומתכנן חזרה מפוארת לפריים טיים.

ג'ודי, את איתי? “ציפור הנפש – על ספת הפסיכיאטר עם ד”ר אילן רבינוביץ’” מתחילה, והלילה במתכונת מיוחדת. בעקבות גיוס בתו, רבינוביץ' מחליט להעלות כמה מחבריו האישיים לשידור כדי להתייעץ איתם איך לעכל את הפרידה כהורה. לאחר האזנה מתבקשת ל”עוף גוזל”, עולה לשידור ג’ודי ניר מוזס שלום. הטלפון שלו תופס אותה בעיצומה של התמנגלות אינטנסיבית בהופעה של אישתר. “ג’ודי את איתי?”, שואל הדוקטור. “הצבא זו מתנה שכל ילד ישראלי מקבל”, מכריזה אשת המשנה לראש הממשלה, “אתה צריך להיות מאושר שהילדה שלכם לא תהיה תחת הסינר, שהיא תיאלץ להסתגל לחיים קשים יותר ממה שהיא מכירה”. רבינוביץ’ מציין שוב כמה הוא וג'ודי קרובים, ומפרגן על הדרך גם לבעלה. “המטרה שלי היא שיכירו אנשים מפורסמים לא רק מבחינה שטחית אלא גם לעומק”, הוא מסביר לי, "בפורמט הרדיופוני אני לוקח מישהו מפורסם ועושה איתו ראיון לא צהוב. אני מתאר לעצמי שאם הייתי מראיין את משה מכפר סבא בשעה השנייה, זה היה פחות מעניין”.יש לך כמיהה להיות מפורסם?“ממש לא, אני חושב שמה שמאפיין אותי זה דווקא שאצלי זה לא בגנים. אחד הדברים שקצת קשים לי בשנים האחרונות הוא שהפכתי להיות מזוהה”.אתה עושה המון ניימדרופינג.“זה נכון שהגרעין החברתי שלי מלכתחילה הוא של אנשים מצליחים, וחלק מאותם אנשים גם ידועים בצורה כזו או אחרת. אנשים שמסתובבים איתי, כל אחד בתחומו - מצליחנים. אדם בדרך כלל מתחבר עם אנשים שיש להם שפה ומיליה משותף. החברות קשורה לקודים ערכיים כמו הגינות, חריצות, משפחה והצלחה. זה כור היתוך שיוצר חברות אמיתית. אני מאוד מעריך יושרה, מקצוענות, אנשים טובי לב, ואם אני יכול לפרגן אז למה לא? זה לא סוד שאני מוקף באנשים מצליחים שחלקם בעלי ממון רב, זה לא עושה עלי רושם רב. הקליניקה שלי בקומה ה־50, ואני מכיר את שלושת הילדים של האיש שעובד בחניון. אף פעם לא ראיתי את עצמי מורם מעם”."לא סוד שאני מוקף באנשים מצליחים". בני הזוג שלום (צילום: מוטי קמחי) קצת מצחיק להגיד את זה מהקומה ה־50 של מגדל זכוכית.“בהתחלה הייתי בקומת קרקע ברחוב גורדון, ואז עברתי כי זו היתה עסקה מאוד טובה”.

הצד הנוסף של משה דץ יום הולדתו של רבינוביץ' נופל על ולנטיינז. בזמן הפרסומות הוא שואל את טכנאי השידור שמולו מה התוכניות שלו ליום האהבה, ולאחרון אין מושג. עייף מהתפרנסותו הלילית הוא מסביר שאין לו זמן לרומנטיקה עם אשתו. בתגובה נפרש על פניו של רבינוביץ' חיוך צ’שרי רחב. בשידור הוא חושף כי לאחר שנים של לבטים החליט השנה להתגבר על היצר הגברי להתעלם מיום האהבה, ולקנות לאשתו זר פרחים ענקי.אתה לא מאבד תוקף כמטפל בהשתתפות שלך בתוכניות רדיו, טלוויזיה ובעיתונים?“מי שיבדוק את העשור האחרון שלי במדיה לא יוכל לבוא בטענות ליושרה שלי. אני ישן טוב בלילה. המטרה שלי היא לעשות רדיו ברמה גבוהה, שהוא לא תחליף לטיפול. אם הייתי חושב שדברים כאלה מוזילים או מלכלכים אותי לא הייתי עושה אותם”.כמו תמיד, השעה השנייה כולה מוקדשת לשיחה אישית עם ידוען. הפעם זו “מיכל הקטנה”, שמוצגת כמלכת ילדים בהתהוות. הקטנה כבר בת 30 ואם לשניים. המפיקה לוחשת לרבינוביץ’: “מיכל ביקשה בלי שום שאלות על מין”.הוא מהנהן.מה הקריטריון שלך לבחירת מרואיין?“אני בוחר ידוענים, ומנסה לגרום למאזינים שלי להכיר אותם יותר טוב. אני מראיין את מי שאני רוצה, כי הם יודעים מראש שהמטרה לא למצוא כותרת, אלא לנסות לפצח את האישיות המורכבת שגרמה להם להצליח”.מה הערך המוסף בלהכיר צד נוסף של משה דץ?“כשאתה לומד על מישהו אחר אתה לומד גם על עצמך. למה אתה מראיין אותי? אם הייתי פסיכיאטר בקופת חולים לא היית מראיין אותי”.מפריע לך ששואלים אותך רק על הפן התקשורתי של העשייה שלך?“אף פעם לא היה מצב שהתקשורת בנתה אותי. הייתי פסיכיאטר מצליח לפני התקשורת, אנשים לא מגיעים לקליניקה כי שמעו אותי ברדיו או קראו עלי בעיתון. מרבית האנשים שמגיעים אלי זה מפה לאוזן”.החשיפה לא הביאה עוד קליינטורה?“לא”.ואם יש לך רקורד רפואי, למה אתה מרגיש צורך להדגיש אותו בראיונות ובתוכניות?“אני חושב שאנשים בסך הכל מכירים אותי. לא יודע, שאלה טובה... אתה מנסה לחפש במקום שאין בו, אני לא יודע מה לענות לך”.

בן אדם שנצבט יחסית למי שלא חושש להתחכך בקוצרי תהילה מקצועיים ומתפרנס מצפונות לבם של אחרים, רבינוביץ' נרתע למדי מחשיפה שלו עצמו. איזו דיאגנוזה היית מציע לד”ר אילן רבינוביץ’?“אני לא מרגיש נוח לנתח את עצמי אישיותית. תקרא את הטורים שלי ב'ליידי גלובס', הם מאוד חשופים. אני לא איש בידור, אני אדם מאוד רציני”.אתה לא מזהה אלמנט נרקיסיסטי חזק אצלך?“אני לא מתחמק מהשאלה, פשוט כשאדם מנתח את עצמו זה נשמע לי לא נכון”.בתוכנית הרדיו שלך אתה מאוד נחשף.“בזמנו, כשלמדתי פסיכותרפיה, לימדו אותי להיות ספינקס. אם היו שואלים אותי בטיפול ‘אילן, יש לך ילדים?’ הייתי מחזיר ב‘למה אתה שואל? למה זה חשוב לך?’ ובסוף לא עונה. עם התפתחות הפסיכולוגיה היא הפכה יותר נגישה להמונים ופחות מאיימת, ובין היתר למדתי שאם אני רוצה שאדם יתערטל מולי בקליניקה ויספר לי את הדברים הכי אינטימיים, אני צריך לתת לו משהו מעצמי. גם בתוכניות שלי אני משתמש בעצמי. אבל אני מאוד מקפיד על חלקת האלוהים הקטנה שלי ולא אתערטל בפומבי. כך אני גם מייעץ למטופלים שלי – זה לא סוד שמטופל ידוען כזה או אחר מגיע אלי ומספר שכדי לזכות בכתבת שער הוא רוצה לחשוף התמכרות שלו או טיפול שלו. בכל המקרים אני מציע לא לעשות את זה, כי גם אמנים צריכים לשמור קלפים קרוב לחזה”."גם פסיכיאטר הוא בן אדם שאם צובטים אותו הוא נצבט". האח הגדול (צילום מסך)רבינוביץ’ טרוד גם בפרשת שמלת התחרה של הגברת שרה נתניהו, ומספר שהוא חש בעיקר הזדהות: “גם עלי עברה שנה לא פשוטה”, הוא אומר. גם הוא מצא עצמו בלב סערה תקשורתית לא קטנה, עם חשיפת פרשת הכדורים הפסיכיאטריים בבית “האח הגדול”, כשהדייר היוצא סער שיינפיין חשף שהפסיכיאטר הראשי של בית האח השתמש בכדורים כדי לתמרן אותו ואחרים במטרה להשאיר אותם בתוך הבית. בקשת התנערו מההאשמות, ואילו רבינוביץ’ טען שבחברת ההפקה קופרמן ובקשת השתמשו בו כעלה תאנה. “תזכרו דבר אחד", הוא אומר, "שגם פסיכיאטר שמטפל באלפי מטופלים וסיים בהצטיינות הוא בן אדם שאם צובטים אותו הוא נצבט. וגם אשת ראש הממשלה היא בן אדם”.אתה חושש לדבר על פרשת הכדורים?“אני לא מעוניין לדבר על זה. אני לא רוצה לגעת בנושא הזה לחלוטין. אני חושב שמבחינתי זה קצת פאסה. די, דף חדש”.

האח הגדול שבדרך האמת היא שגם לפני הפרשייה הזו, החיים של רבינוביץ' לא היו קצפת ודובדבנים. הוא נולד ברמת אביב למשפחה דתית־לאומית. למרות שחזר בשאלה לפני יותר מעשור, אפשר למצוא עקבות לחינוך המסורתי בערכים שהוא מקדש בתוכניתו, כמו עליונות התא המשפחתי וחשיבות ההימנעות מקיום יחסי מין בפגישות ראשונות. “באתי מחינוך מפד”לניקי של כיפה סרוגה, אלו שעושים צבא”, הוא מדגיש, “אפשר להוציא את הבחור מהישיבה אבל אי אפשר להוציא את הישיבה מהבחור. הערכים שינקתי בבית אבא מאוד חשובים לי”.אתה עדיין מקיים מצוות?“אתה נכנס כבר לפרטיות שלי אז אני לא ארחיב. עולם הערכים שלי לא השתנה, לא עזבתי את הדת בטריקת דלת. כנראה בתוכי אני עדיין יהודי מאמין – גם לחברים שלי, אלונה ברקת וסילבן שלום, יש זיקה לדת. זה משהו שמחבר אותנו”.אז למה הורדת את הכיפה?“לא צריך להיות מטפל דגול כדי להבין שזה קשור לילדים שלי. הבן שלי עכשיו בן 17, והזמן שבו אובחן כאוטיסט הוא הזמן שבו החלטתי להסיר את הכיפה מראשי. עשיתי את המהלך יחד עם אשתי, היתה נקודה מסוימת שבה הבנו שעבורנו המהלך הזה מאוד נכון”.דיברת בשידור על שני הילדים האוטיסטים שלך. חשוב לך לחלוק את זה עם המאזינים?“עד לפני ארבע שנים כל נושא האוטיזם של יותם וקרן היה מוסתר, ידעו עליו רק חברים קרובים. היה בזה גם משהו קוריוזי, של שני ילדים אוטיסטים בבית אחד. יש יותר סיכויים לזכות בלוטו מאשר שיהיו בבית אחד שני ילדים כמו שלנו. נקודת המפנה היתה כשבאו אלי זוג הורים לטיפול שהילד שלהם אובחן באוטיזם. באחת הפגישות האישה הסתובבה אלי ואמרה ‘יש כל מיני מפורסמים בארץ עם ילדים אוטיסטים, למה הם לא מדברים על זה? יהיה לנו יותר קל אם הם ידברו על זה’. לא ידעתי אם היא סתם זרקה את המשפט לחלל העולם או שהיא יודעת עלי משהו, אבל זה לא הרפה ממני. באיזשהו שלב גם היה לנו קשה להסתיר את זה, אז הפסקנו”.שעה וחצי אחרי חצות, עדיין בתחנת הרדיו, וד"ר אילן רבינוביץ' נעתר לספר על חידוש הרומן שלו עם הטלוויזיה. כעת הוא מפתח תוכנית טלוויזיה חדשה משלו, שעליה הוא מוכן לומר רק שתשודר באחד הערוצים המסחריים. הוא דווקא לא פוסל את האופציה של קשת (שממנה נפגע עמוקות לפני חודשים ספורים). כנראה הכדורים נסחפו עם המים שמתחת לגשר, אולי בגלל שממש השבוע נודע ששיינפיין משך את תביעתו והגיע להסדר עם חברת ההפקות והזכיינית מחוץ לבית משפט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ