"אני חושב שאני הכותב הכי טוב בארץ"

יונתן ברק חוזר לעונה שנייה של "מחוץ לחוק" עם יותר ביטחון מתמיד. בראיון הוא מסביר למה הצביע לבוס שלו לשעבר (יאיר לפיד), מה הבעיה של גל הסטנדאפיסטים הצעירים ואיך היהירות שלו היא רק טקטיקה כדי להתבלט בשוק

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

כשלוהק ב-2006 לתוכנית הראיונות המנוחה של יאיר לפיד בערוץ 2 סיפר יונתן ברק, אז רק בן 22,  כי הוא לא מפסיק להתגלות: הקהל בבית מגלה אותו בכל תוכנית מחדש ובכל עבודה שעשה (בין אם לכתוב לאלי ומריאנו או לליאור שליין) הבוסים שלו היו משוכנעים כי הם אלו שגילו אותו. שבע שנים לאחר מכן וברק סבור שהסטטוס שלו לא השתנה. "התפרסמתי בגיל צעיר מדי", מודה ברק, "סטנדאפיסט לא יכול באמת להגיע לרמה הכי גבוה שלו בגיל צעיר".למרות התחושה שמגלים אותו שוב ושוב, ניכר כי הוא מרגיש בטוח במקום שלו: "בגיל 22 התפרסמתי והייתי רק כמה שנים בסטנדאפ, הייתי תחת מלא לחץ והרגשתי שהפרסום הגיע מהר מדי לכן אחרי לפיד הלכתי לעשות אנימציה ('סלבס') כי הרגשתי שאור הזרקורים הגיע אלי מהר מדי. היום יש לי מופע מדהים – אחד הכי טובים בארץ, אני רואה את זה לפי תגובות הקהל. עכשיו אני במקום הרבה יותר בשל".

אתה מרגיש בשיא היכולת שלך?"אני מרגיש שאני עוד לא בשיא ויש לי עוד המון לתת. נזרקתי לפריים טיים מהר מדי וכל המדינה הכירה אותי ולא הייתי מוכן לזה. מה שקרה לי עם יאיר לפיד מאוד דומה למה שקורה לאנשים שמתפרסמים 'כוכב נולד'. פתאום יש הרבה אנשים שרוצים לראות אותך אבל אין לך מוצר להראות להם. לקחתי צעד אחורה והתפתחתי ככותב, דרך הכתיבה עם אלי ומריאנו למדתי לכתוב לכולם. ­אין בי יותר פחד. אם היו אומרים לי פעם לתת שעה ורבע הייתי נבהל, אם היום מבקשים ממני לעלות לשעה ורבע אני אומר 'רק שעה ורבע?'. היום אני הרבה יותר מצדיק את האמון שנתנו בי".

באיזו תוכנית קיבלת את ההזדמנות הכי טובה להפגין את היכולות שלך?"'מחוץ לחוק' זה פורמט שבנוי בול בשבילי. זה פורמט שמכבד סטנדאפ ונותן לי את המקום שלי, אני יותר מעורב בהפקה".

ברק שב למסך הקטן עם עליית העונה השנייה של "מחוץ לחוק" בערוץ קומדי סנטרל וערוץ 10. התוכנית בהנחיית רועי לוי ולוסי אהריש מארחת נבחרת של סטנדאפיסטים ש כוללת מלבד ברק את שגיב פרידמן, שאולי בדישי ויוסי גבני. החבורה מנהלת דיון משעשע על מה צריך להוציא מחוץ לחוק. הפורמט מבוסס על "root of all evil" של קומדי סנטרל האמריקאי, רק שבגרסה האמריקאית נואמים הסטנדאפיסטים על מה היו רוצים להוציא מחוץ לחוק והשופט צריך להחליט מי הצדק ואילו בעיבוד הישראלי יש בעד ונגד ונוצרת תחושה של בית משפט. ברק סבור שהשכלול הישראלי בפורמט הוא שקנה לה כבר עונה שלישית."יותר מעניינת לי האופציה לכתוב בעד, אני האיש למשימות בעד בתוכנית", אומר ברק, "זה מאוד מאתגר לייצר סטנדאפ שהוא בעד משהו ולא נגד. הכי קל לכתוב נגד. זה פותח אותך למקומות שיצירתית לא היית מגיע אליהם בחיים". "מאתגר לייצר סטנדאפ שהוא בעד ולא נגד". צוות התוכנית (צילום: אהד רומנו)מה אתה חושב שקיבלת את ההזדמנויות הגדולות בגיל כל כך צעיר?"אני חושב שאני הכותב הכי טוב בארץ, אף אחד לא יכול לעשות את מה שאני יכול לעשות. יש לי יכולות כתיבה מאוד מאוד גבוהות".

במה הן באות לידי ביטוי?"בזה שהחומרים שלי מעולים. לא הייתי מעולה עד לפני שלוש שנים, לפני כן חיפשתי את עצמי על הבמה, את הקול שלי".

איך אתה מאפיין את הקול שלך?"אני אחר מהסטנדאפ הישראלי שהוא נורא נוסחתי. שלי הוא אישי, הוא סיפורי ואוטוביוגרפי. היום אני פשוט מספר על עצמי ועושה את זה בצורה מצחיקה. כל דבר אישי יכול להפוך לסטנדאפ אצלי".

לקרובים אין בעיה עם הפיכתם לחומר גלם?"אני בא ממשפחה של אמנים, כולם בתחום איכשהו ולכן הם אוהבים להיות חלק מהמופע שלי".

ברק מודה ליהירות שהוא מפגין על הבמה ובזמן הראיון הוא מודה שהיא חלק מטקטיקה שלו כדי לייחד את עצמו בשוק ההומור הישראלי. "אין הרבה סטנדאפיסטים אשכנזים בארץ", הוא אומר, "כשהתחלתי, ההערה הגדולה ביותר שקיבלתי הייתה שבגלל שאני אשכנזי אני עובר מאוד מתנשא. הציעו לי תמיד למצוא דרך למתן את זה. היום אני אוהב להשתמש בקטע המתנשא, אני אוהב לשחק את המתנשא בשביל הקהל. אחד הדברים הכי כיפיים זה לזהות איך הקהל רואה אותך ולשחק את זה".

אתה מודע לגל החדש של הסטנדאפיסטים?"יש להם ראש והם מבינים את התחום, הם עדיין בשלב שהם צריכים לעבוד הרבה. סטנדאפיסט לא יכול לדעת להצחיק רק באוזן בר. ראיתי כמה סטנדאפיסטים באוזן, מבלי להזכיר שמות, שכשהם מגיעים למקומות אחרים לא הולך להם כל כך. האוזן בר טוב לסוג אחד של סטנדאפ, הכול בנוי שם לחוויה מאוד טלוויזיונית – הסאונד מאוד אינטימי, אתה יכול לעבוד ברמה מאוד נמוכה. אם זה מה שאתה מכיר ורגיל אליו תגיע למקומות אחרים ויהיה לך ממש קשה. כשאתה יודע לעבוד על כל במה אתה יכול להרגיש שאתה מוכן".

מה אתה אומר על הבוס לשעבר שלך?"הצבעתי ליאיר, אני מכיר אותו היכרות יחסית טובה. יצא לי להעביר איתו שנה די צמודה והוא אדם סופר אינטליגנט. הוא מבין בהרבה תחומים, הוא סקרן ולא אומר משהו אם הוא לא בטוח בו. הייתי רוצה איש כזה בכנסת, כל הדיבורים על תעודות בגרות...גם לי אין תעודות בגרות. יאיר באמת רוצה להפוך את המדינה ליותר טובה"."גם לי אין תעודת בגרות... יאיר באמת רוצה להפוך את המדינה" (צילום: מוטי מילרוד)

בחגיגות הניצחון הוא הזמין את עדי אשכנזי, נפגעת שלא הזמינו גם אותך? "חס וחלילה. עדי אשכנזי והוא במערכת יחסים שאין לי איתו, הפעם האחרונה שבאמת דיברתי איתו הייתה לפני יותר משנתיים אז זה מאוד הגיוני. אני לא חושב שהוא חייב לי משהו, אני גם לא הולך למסיבות. גם הראיון הזה מבחינתי מאוד קשה, אני לא רוצה להתפרסם בגלל שאני במדורי רכילות. אני לא הטיפוס".

 המשבצת אצל יאיר לפיד הקפיצה את שליין, עדי אשכנזי ושלום אסייג לקריירות מאוד בולטות. "יאיר לפיד עשה עבור הקריירה שלי בדיוק מה שרציתי שהוא יעשה, זה שם אותי במקום שאנשים ידעו מי אני ורצו לעבוד איתי. אף פעם לא הסתכלתי על זה כמקפצה מטורפת, גם כשיאיר היה אומר לי 'אתה לא מבין איך החיים שלך הולכים להשתנות', תמיד אמרתי שכל מה שמגיע יכול גם ללכת, נולדתי לתוך התחום הזה ואני יודע איך הוא עובד. אתה יכול להיות סופר מפורסם ופתאום להיעלם, הדרך היחידה היא להמשיך לעבוד".

כשהוא מסתכל על הקריירה שלו אחרי מקפצת לפיד יש לו ספק האם הבחירות שלו היו נכונות. "אבא שלי תמיד אמר לי שהטעות הכי גדולה שלי הייתה לעזוב את 'צחוק מהעבודה' ולעשות את 'סלבס'", הוא אומר. "היו דיבורים על לחזור, אבל הרגשתי שגם הם וגם אני יודעים שזה לא המקום הנכון בשבילי. התוכנית השתנתה מאוד בפורמט שלה, היא הפכה לפאנל שיושבים בו וצורחים פאנצ'ים ועולים אחד על השני – אנשים שמתחרים על תשומת לב. לא בא לי להתחרות על תשומת לב".

מה פסגת השאיפות שלך?"ג'ורג' קרליין מת אחרי הופעה בגיל 72, זה החלום שלי. תן לי להמשיך להופיע בגיל 70 ולמות אחרי הופעה, אני לא מחפש לצאת עם בר רפאלי – תן לי להיות מסוגל לחיות מזה. השאיפות שלי אמנותיות"."מחוץ לחוק", ימי שני עד רביעי ב-20:35, HOT קומדי סנטרל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ