האיכותית, הנוסטלגית וזאת שבקונצנזוס: חמש סדרות מומלצות

"The Lying Game" החדשה או "גריק" הנוסטלגית? חמש סדרות מומלצות בחודש שנמצאות במרחק הקלקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסך האמריקאי התמלא בשבועיים האחרונים בגל הסדרות החדשות של המיד-סיזן (יומני קארי, The Following הן רק קצה הרשימה), שמתחרות על תשומת הלב עם הסדרות הוותיקות ששבות עם פרקים ועונות חדשות (ובהן גירלז, קליפורניקיישן וצווארון לבן). אבל מי שבכל זאת מעדיף להשקיע את זמנו בהשלמת פערים וללכת על סדרות "בטוחות", עוד חמש המלצות למרתונים מומלצים עם סדרות ישנות שהתפספסו וסדרות חדשות שהוחמצו.» חמש סדרות מומלצות בחודש - הכתבות הקודמות:» המלצות דצמבר» המלצות ינוארהדרמטית: "האישה הטובה" מספר עונות: 4הרבה לפני הגל הנוכחי והמבורך של גיבורות טלוויזיוניות נחושות ואינטלגנטיות, אלישיה פלוריק עמדה שם בחליפות מעצבים אלגנטיות והראתה לכולן איך מתמרנים בין קריירה וחיי משפחה, גם אחרי משבר מביך ופומבי שחשף את מעורבותו של בעלה בשערוריית מין ושחיתויות. לצד תיקי בית המשפט המרתקים והאינטריגות שמאחורי הקלעים, "האישה הטובה" משכילה להתמקד בחייה הפרטים של אלישיה (בגילומה של ג'וליאנה מרגוליס המצוינת), שנטשה את עבודתה לפני 15 שנים כשנישאה לתובע המחוזי של שיקגו (כריס נות') והפכה לאם. לאחר שבעלה נתפס עם המכנסיים למטה אלישיה שבה לשוק העבודה והצטרפה כעורכת דין זוטרה בחברה בניהולו של האקס המיתולוגי (ג'וש צ'רלס).

השאלה אם אלישיה תוכל לסלוח לבעלה ולתמוך בו גם מאחורי המצלמות או שתתפתה לשוב לזרועותיו של האקס מצליחה לשמור על מתח בעונות הראשונות. בניגוד לאינספור סדרות אחרות, גם אחרי שהמשולש הרומנטי מגיע לסיום הסדרה עדיין מצליחה לשמור על עניין, במיוחד הודות לדמותה המורכבת של אלישיה, שמשלבת בתבונה חוזק ונשיות, שאפתנות ואימהיות (ומי שלא מסתפק בגיבורה מרשימה אחת מקבל כבונוס גם את כריסטין ברנסקי המושחזת בדמותה של דיאן לוקהרט). בדומה לאלישיה גם "האישה הטובה" לא מבקשת מהצופים לבחור בין הרצינות של דרמות בית משפט והקיטש של הדרמות הרומנטיות, אלא מגישה את כל אלה על מגש אחד שמצליח לסחוף את הצופים כבר 4 עונות.

סוחבת גם אחרי המשולש הרומנטי. הפרומו לסדרה:

האיכותית: "חסרי בושה" מספר עונות: 2

המסורת ארוכת השנים שבמסגרתה האמריקאים מעתיקים סדרות מהבריטים המשיכה עם הרימייק האמריקאי ל"חסרי בושה", שהושק ברשת שואוטיים לפני כשנתיים. למרות גל הכשלונות האחרון של רימייקים אמריקאים לסדרות בריטיות ("החשוד המיידי", "סקינס", "Free Agents"),  הגרסה המחודשת של "חסרי בושה" דווקא עושה עבודה לא רעה בכלל.

במרכז העלילה ניצב אב המשפחה המוזנח והאלכוהליסט, פרנק גאלגר (וויליאם ה.מייסי) שמותיר את ששת ילדיו לגדל את עצמם, ומעונה לעונה הופך ליותר ויותר מרושע ואגואיסט. את החלל ממלאת בתו הבכורה, פיונה (איימי רוסום) שנאלצת לעשות שורה ארוכה של ויתורים לטובת המשפחה. שאר האחים מגלים בכל פעם קומבינה חדשה שתעזור להם לגמור את החודש, ובדרך מתמודדים עם זהות מינית, מערכות יחסים והזדמנויות מוחמצות. הדרמה, שזכתה לרימייק רגע לאחר המשבר הכלכלי, הכניסה בצעד נועז אל לב הפריים טיים משפחה ענייה, שלא מנסה לייפות את המציאות הפסימית ואת מלחמת ההישרדות היום יומית של גיבוריה, שהתעוררו מזמן מהחלום האמריקאי וקוראים לצופים ללכת בעקבותיהם. 

מנפצת את החלום האמריקאי. "חסרי בושה":החדשה: "The Lying Game" מספר עונות: 2לפני קצת פחות משנתיים עלתה בארצות הברית דרמת הנעורים "The Lying Game", שסיפקה שילוב קליל בין השקרים והסודות של "אחת שיודעת" ובין קלאסיקות ספרותיות כמו "אורה הכפולה" ו"בן המלך והעני". עלילת הסדרה מספרת את סיפורן של תאומות שבמשך שנים לא ידעו זו על קיומה של זו. אמה גדלה במשפחות אומנות וסבלה מהטרדות שונות, בעוד שסאטון אומצה על ידי משפחה אמידה ומפנקת. לאחר שהן נפגשות, סאטון משכנעת את אמה שתתחזה לה בזמן שהיא תצא לחשוף את האמת על אימן הביולוגית. אמה נרגשת בתחילה להחליף זהות עם אחותה, אך כשזו נעלמת הדברים הולכים ומסתבכים.

הסדרה, המבוססת על ספרה הסופרת האמריקאית שרה שפרד (שכתבה את הרב המכר עליו מתבססת "שקרניות קטנות"), משתמשת אמנם בנוסחה הממוחזרת של אחיות תאומות שמחליפות זהויות, אך בניגוד ל"רינגר" המבוטלת שסבלה מרצינות תהומית, "The Lying Game" מצליחה לשמור על קלילות בשיק סבוני ולנווט בהצלחה תחת הררי הטוויסטים העלילתים.

הגרסה המודרנית ל"אורה הכפולה". הצצה לתוכנית:בקונצנזוס: "דקסטר"

מספר עונות 8

בימיה הראשונים של "דקסטר", מייקל סי הול הצטרף לקומץ שחקנים שגילמו גיבורים טלוויזיוניים פגומים, הרבה לפני הפיכתם לטרנד, ולא היה צריך להתאמץ הרבה כדי לגרום לצופים להתאהב בגיבור היחיד שמצדיק שימוש בוויס-אובר בטלוויזיה. אמנם חייבים להודות שהעונות האחרונות של "דקסטר" כללו יותר מורדות מאשר עליות, אך עבור מי שעקב אחר הרוצח הסדרתי בשבע השנים האחרונות גם פרק לא הכי מוצלח של "דקסטר" עדיין מוצלח יותר מלא מעט סדרות אחרת על המסך.

למי שאיכשהו פספס אותה עד עכשיו, הדרמה הממכרת, שמחזיקה בתואר הסדרה עם סרטון הפתיחה המרהיב ביותר בטלוויזיה, מספרת את סיפורו של דקסטר מורגן, שבהיותו תינוק צפה באמו נרצחת באכזריות ואומץ על ידי שוטר בשם הארי. ככל שהוא מתבגר, הארי מגלה שהטראומה ייצרה בדקסטר אובססיה להרג, אך במקום לנסות ללמד אותו לשלוט בעצמו מחליט שהדרך הנכונה היא להעניק לו חוקים שייכוונו אותו הרחק מהחפים מפשע והיישר לרוצחים שהצליחו לחמוק מעונש. לאחר מותו של אביו, דקסטר מצטרף לאחותו במשטרת מיאמי ומשתמש בעבודתו כמנתח נתזי דם כדי לאתר פושעים שתואמים את החוקים. בדרך הוא נאלץ להתמודד עם העובדה שהוא לא הרוצח הסדרתי המתוחכם היחיד בעיר. למרות החזות האפלה, מתחת לפני השטח מדובר בסדרה עם אינספור רגעים קומים, שמייצרת מתח והומור שחור סביב נסיונות של דקסטר לאזן בין חייו הנורמלים ובין "הנוסע האפל" שמלבה את תשוקתו לרצוח.

עדיין מוצלחת יותר מרוב הסדרות על המסך. הפרומו הראשון:

הנוסטלגית: "גריק"

מספר עונות: 5

שלל סדרות וסרטים טיפחו במשך שנים את המיתוס לפיו קולג' אמריקאי הוא עולם שכולו יריבות בין אחוות, מסיבות סטודנטים פרועות והתנסויות בלתי נשכחות שנשארות גם הרבה אחרי ההנגאובר. גם "גריק" לא מנסה להמציא את הגלגל, ובדומה לאחותה הגדולה "פריקים וגיקים", שומרת על הסטריאוטיפים המוכרים שמחלקים את הקמפוס לגיקים, ביצ'יות, סטלנים, ספורטאים וכן הלאה. למרות הפורמט הממוחזר, "גריק" מצליחה להתברג בקלות בין חמשת סדרות התיכון הטובות של הטלוויזיה האמריקאית בזכות כתיבה מצויינת ודמויות מלאות נפח.

הסדרה מספרת את סיפורו של ראסטי, גיק אינטליגנט וחסר כישורים חברתיים שפותח את השנה הראשונה שלו בקולג', שם לומדת גם אחותו הגדולה קייסי (ספנסר גרמר, בתו של קלסי גרמר). בניגוד אליו, קייסי חברה באחת האחוות הנחשקות בקמפוס, ומנהלת חיי חברה דרמטיים שבמרכזם משולש רומנטי עם האקס ומי שהיה פעם החבר הכי טוב שלו. אמנם לעומת "פריקים וגיקים", מדובר בסדרה קליל וצפויה הרבה יותר אבל גם גיבורי "גריק" מצליחה להביא למסך גיבורים שמעוררים אמפתיה והופכת את התיכון לדרמה קומית כובשת ואפקטיבית.

בחזרה לקולג' עם גיבורים מעוררי אמפתיה. "גריק":

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ