מצחיק באולפן עצוב בבית: משדרי הבחירות עוברים לבידור

מהדורות החדשות הפסיקו להתחרות על הפירוטכניקה וממקדים את המאמצים בסאטירה. "ארץ נהדרת" תתחרה ב"בובה של מדינה" ובערוץ הראשון גיסו את דודו ארז לקרב על הרייטינג. איך כל זה קשור לבחירות 2009?

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

כיצד יתעלו השנה חברות החדשות בערוצים השונים על הספקטקל שהתרחש בערב הבחירות ב-2009? תזכורת: ערוץ 10 הציג את תוצאות המדגם על גבי מגדלי עזריאלי. האם השנה יקרינו בחדשות 2 את התוצאות על גבי הכותל המערבי ובערוץ 10 על הירח? באופן אירוני לאחר ארבע שנים של שלטון נתניהו מצבה של תעשיית הטלוויזיה בכי רע; ערוץ 10 נלחם על חייו, "רשת" עסוקה בהישרדות ואפילו הזכיינית שנחשבת למצליחה ביותר (שידורי קשת) מדווחת על הפסדים ומבטלת הפקות מקור. לכן גם ביום הבחירות לא תמצאו בלוחות המשדרים של שלושת הערוצים המרכזיים פירוטכניקה מסעירה. מה בכל זאת מאפיין השנה את השידורים? בעיקר תוכניות בידור.בחירות 2013» מה עושים עם הילדים?» איפה אוכלים ביום הבחירות?

בבחירות 2006 שילב ערוץ 2 במהלך ערב הבחירות את תוכנית הסאטירה "משחק מכור". עינב גלילי הגישה את התוכנית בהומור שנמהל ברצינות באופן שיתאים למשדר הממלכתי. אולם בבחירות 2009 שברה קשת את חוקי הברזל של העיתונאות ה"רצינית" כביכול, כששיבצה את "ארץ נהדרת" שעה לפני תוצאות המדגם בעשר בלילה. שיבוצה של תוכנית הסאטירה, שמתבססת ברובה על חיקויים של פוליטיקאים והומור ססגוני, הקפיץ את נתוני הצפייה באופן גורף לטובת ערוץ 2 והותיר את ערוץ 10 והערוץ הראשון בקרב על שאריות הצופים.

גם השנה תשוב תוכנית הדגל הקומית של קשת ב-21:15 ותשדר עד לתוצאות המדגם של מינה צמח, הסוקרת המיתולוגית (שקרוב לוודאי גם תופיע בתור חיקוי של ארץ נהדרת). לאחר מכן יפרצו חברי "ארץ" במהלך משדר החדשות כדי להגיב על תוצאות האמת באמצעות מערכונים וחיקויים. כך יטשטשו קשת וחברת החדשות את הגבולות שבין המציאות המתרחשת לנגד עינינו לבידור אינסטנט. התשובה של ערוץ 10 ל"ארץ נהדרת" תהיה הרכש הסאטירי החדש "בובה של מדינה", שתעלה גם היא בדיוק ב-21:15 ותמשיך עד לתוצאות המדגם של המהדורה המרכזית ב-22:00.

"זה מאוד דומה ל-2009 כי הנסיבות מאוד דומות", מסביר סמנכ"ל התוכן של חדשות 2 חיליק שריר את ההחלטה לשבץ שוב את ארץ נהדרת. "לפני 2009 היה מבצע 'עופרת יצוקה' שמאוד צמצם את מרחב ההיערכות וגם 2008 היתה שנה כלכלית מאוד בעייתית - דומה מאוד לעכשיו". הוא מדגיש בכוונת ערוץ 2 "לספק את תחושת החגיגיות הנדרשת, אבל אני מסכים שלא יהיו השנה חידושים טכנולוגיים כי לא היה זמן ולא היה כסף".שלושה בעקבות אחד. "בובה של מדינה" בערב הבחירות (צילום: רונן פדידה)

"ב-2006 עשינו אולפן שקוף, ב-2009 הצגנו את תוצאות המדגם על עזריאלי. השנה המציאות הכלכלית מכתיבה צמצום ולהתנהל בסדרי גודל אחרים", מספר סמנכ"ל השיווק ויחסי הציבור בערוץ 10 דודו ועקנין, ומסביר מדוע החליטו לשבץ את "בובה של מדינה": "אם אתה משקיע ביום שידורים אחד אז התרומה לטווח הארוך היא קטנה, וכשאין לך אתה מנסה להשקיע את המשאבים המצומצמים לדברים שהאפקט שלהם או התרומה השיווקית שלהם היא לטווח הארוך". ועקנין והקולגות בערוץ 10 לא משלים את עצמם: "אנחנו לא ניתן פייט ברייטינג לערוץ 2, אבל יש משהו הגיוני בערב שידורים ארוך, שיש בו דבר אחד באמת מעניין – המדגם. ההחלטה שאבי ניר עשה בקשת, לשלב בערב הבחירות תוכן מסוג אחר – לא חדשותי, הייתה נכונה. יש היגיון בלשבץ תוכנית סאטירה לפני המדגם, אתה מקבל זווית הומוריסטית על אותם חדשות ואז חוזר לעניין".

"ב-2009 ערוץ 2 עשה מהלך זר בנוף הטלוויזיה", אומר עורך "מבט" אלון מזר. "אין ספק שמדובר בשינוי מהפכני בהרגלי הצפייה של הצופה הממוצע. אבל כאיש חדשות יש לי יחס אמביוולנטי לזה". למרות התחושות המעורבות הוחלט גם בערוץ הראשון ללכת בעקבות ערוץ 2 ו-10 ולשבץ תוכניות בידור לפני תוצאות המדגם. "מצד אחד עם נתוני הצפייה אי אפשר להתווכח, מצד שני הערבוב הזה בין בידור לחדשות זר לי והוא קצת מרגיש לנו לא נוח. אנשי חדשות ברמות הגבוהות מרגישים לא טבעי עם המיזוג הזה. אבל כנראה שזה הכרחי. האם אני אוהב את זה? אני לא אוהב את זה".

התשובה הבידורית בערוץ הראשון לארץ נהדרת היא "יום הבוחר" שתעלה ברבע לתשע, תוכנית בידור מיוחדת בהגשת גדי סוקניק לרגל הבחירות בהשתתפות דודו ארז, רמי ורד וקובי אריאלי. "ערוץ 2 וערוץ 10 הם בידור נטו", מבדיל מזר בין הערב שרוממה מבשלת לצופים חובבי הוינטג', "סוקניק הוא איש חדשות, זה בידור לייט ואתנחתא קומית שתוביל למשדר". בערוץ הראשון סבורים שהנשק האמיתי שבאמתחתם במערכת הבחירות הנוכחית הוא צמד העיתונאיות המוערכות שיובילו את משדר הבחירות: איילה חסון וגאולה אבן, והמעבר של הערוץ ביום ראשון הקרוב לאיכות שידור HD.

בכל הערוצים צופים שנתוני הצפייה יהיו פושרים השנה מבעבר. הסיבה הפשוטה לכך היא שהדרמה במערכת הבחירות עצמה תהיה בינונית וסובבת שאלות כגון האם ארץ חדשה או קדימה יעברו את אחוז החסימה. התשובה לשאלה הגדולה ככול הנראה ידועה מראש ואלא אם תהיה התערבות שמימית נתניהו ינצח – רע מאוד לטלוויזיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ