שוברות מוסכמות: בין "אמא ואבא'ז" ו"The New Normal"

שתי סדרות חדשות שעולות במקביל מביאות את סיפורם של זוג הומואים שמביאים ילד בעזרת אשה. האם הן פורצות דרך או מתיישרות לפי מושג המשפחה הנורמטיבית?

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידן חגואל, עכבר העיר

מדובר בתזמון די רע מבחינת שני היוצרים, אבנר ברנהיימר (עד החתונה) וריאן מרפי (Glee). הסדרות שיצרו, "אמא ואבאז" וThe New Normal, אמנם משודרות בחברות לווין שונות, רצועות זמן שונות ונוצרו ביבשות שונות, אבל לשתיהן קונספט עלילתי דומה להפליא. זה אולי רע לביזנס, כי אי אפשר למכור את הפורמט, אבל העובדה ששתיהן צצו כמעט סימולטנית מעידה כנראה על בשלות של הצופים להתמודד עם גיבורים הומוסקסואלים שמחליטים להקים משפחה אלטרנטיבית. במקרה של ברנהיימר, ששאב חומרים לסדרה מניסיון חייו האישיים, העלילה מתמקדת בזוג הומואים (יפתח קליין ויהודה לוי) שמביאים ילד לעולם יחד עם רווקה (מיה דגן) סטרייטית שלא רוצה נוכחות של גבר בחייה. העלילה האמריקאית כמעט זהה ברעיון שלה והיא מביאה את סיפורם של זוג הומואים (אנדרו רנלס וג'סטין ברת'ה) שקונים את שירותיה של סרוגייט, גרושה טרייה בשם בלונדי (ג'ורג'יה קינג).    

שתי הסדרות שואפות לנרמל את תופעת ההורות ההומוסקסואלית דרך יצירת מסגרת קונפורמיסטית משפחתית, אבל לא מערערות על הצורך בקיום היחידה המשפחתית. "יש פה פתיחות לעוד אפשרויות של משפחה שהם לא רק אימא אבא וילדים שגרתי", מנתחת ד"ר רוני הלפרן ראש התוכנית למגדר במכללה האקדמית בית ברל. לדבריה " זו מגמה מבורכת כי כך אנחנו כביכול הופכים את התופעה לנורמלית. סדרה יכולה להראות לנו את האופציה המאיימת (כביכול) באור יפה ולא שלילי, משפחה שלא מעוגנת באתוס ההטרוסקסואלי המסורתי שנתפס אצלנו כמבנה 'טבעי ונורמלי'". אולם הלפרן סבורה שבכל זאת מדובר באישור של מבנה המשפחה: "הקונספט של משפחה שבמסגרתה עושים ילדים נשאר כאבן בניין שעליה אין עוררין. הקיום שלנו כביכול יהיה שלם, לא משנה מה הנטייה המינית שלנו, אם ניכנס למבנה הזה של הסדר". לדעת הלפרן עדיין אין מספיק ייצוגים לבחירות אחרות, "הטלוויזיה עדיין לא פנויה להראות אופציות חריגות, אלא מתחזה כמקום נאור וליברלי בכך שהם מראים שגם הומואים ולסביות רוצים להיכנס לסדר הקיים שלנו". "עדיין לא פנויה להראות אופציות חריגות". הפרומו ל"נורמלים החדשים":

"משפחה בסופו של דבר זו משפחה", מסכים אבנר ברנהיימר, "כשאתה מראה משפחה קשה להגיד שאתה באוונגרד הקיצוני". הוא מסביר כי "בסך הכל אלו שני בחורים שמביאים ילד עם אישה. המשפחה היא לא עניין רדיקלי". הוא מספר כי העניין הרדיקלי הוא "הדרך בה מוקמת המשפחה וההחלטה להיות בשני בתים. יש משהו שמרני בהעדפה של התא המשפחתי הגרעיני שנמצא בבית, מהבחינה הזו יש פה אמירה שיכולה לדבר גם לזוגות גרושים".

הלפרן רואה את שבירת המוסכמות דווקא בדמותה של מיה דגן, אשר לא מעוניינת להתחתן ובוחרת להיות אמא בעזרת זוג הומואים, בניגוד לגרסה האמריקאית בה הסרוגייט עושה את זה בשביל כסף. "באמריקה הם יותר שמרנים בהמון מובנים ואני מאוד שמחה שברנהיימר כותב אופציה כזאת, זה אומר שהוא כותב ממקום מאוד מודע ומכוון פוליטית". ברנהיימר מסכים כי דגן היא גיבורת הסדרה ומהפכנית אולי אפילו יותר מצמד הגיבורים. "הדמות של דגן היא דמות חדשה ומרתקת לא פחות מהנושא של שני בנים הומואים שמחליטים להביא ילד", הוא אומר, "זו דמות רדיקלית של רווקה שהחליטה שהיא רוצה להפריד בין אהבה רומנטית וסקס לבין משפחה. היא לא רוצה לגור עם גבר בבית ובזוגיות נורמטיבית – יותר נוח לה עם ההפרדה הזו. הבנים מאפשרים לה להיות אמא עם משפחה אבל חופשייה מזוגיות. היא מאפשרת להם להיות אבות לילד שיהיה לו אימא". הוא מספר כי היה לו חשוב להדגיש שהדמות לא עושה את הבחירה הזאת ממקום של אין ברירה. הבחירה האמיצה באמת היא של האשה. מיה דגן בסדרה (צילום: אלדד רפאלי)"לא ישמח את הפוליטיקאים של הסצנה"

ברנהיימר מספר כי הביקורת ממנה הוא חושש היא דווקא זו שתבוא מתוך הקהילה, ולא מחוצה לה. התגובות התחילו לזרום כבר אחרי הקרנת הבכורה שנערכה בשבוע שעבר בתיאטרון הבימה ."אני בטוח שלהראות את אחד הבנים יוצא לקבל מציצה בזמן שהמשפחה בבית חולים לא ישמח את הפוליטיקאים של הסצנה", הוא אומר. "אבל אני ביססתי את סצנה הזו על שיחות עם סטרייטים שנוהגים לבגוד כשהתינוק נולד, כי אז החרדה הזו שהחיים שלך נגמרים גורמת להרבה גברים לבגוד. במובן הזה הדמות של קליין לא שונה מגברים אחרים. האם זה בדיוק הפוסטר של המשפחה החדשה? אני לא בטוח, אבל זה נותן תמונה אמינה ומורכבת על הסיפור הזה".

לביקורת על כך הסדרה עשויה לשקף מבנה משפחתי קונפורמי הוא עונה: "לא כל ההומואים צריכים להיות אותו דבר, יש כאלו שמתאים להם לעשות ילד עם אישה ויש כאלו שלא. הייתי שמח אם אנשים היו לא שיפוטיים לצורת החיים שלי". הוא מבקש להדגיש כי "האנשים הכי בלתי נסבלים זה ההומואים והלסביות ששנים אמרו להם איך לחיות ועכשיו הם אומרים לאנשים אחרים איך לחיות ואיזה סיפורים לספר. שהם לא מקבלים את הגיוון גם בחיים של ההומואים והלסביות. בין אם מישהו כל חייו ירצה לעשות פיסטינג בדאנג'נים או גבר שרוצה לגדל ילד עם אישה או גבר שלא רוצה לצאת מהארון כל חייו. אני חושב שצריך להניח לאנשים לחיות את חייהם בשקט ולתת להם לספר את הסיפור שהם רוצים".    

לשאלה האם לדעתו הסדרה תצליח לנרמל בסופו של יום את הרעיון של משפחה אלטרנטיבית, ברנהיימר משיב כי "הסדרה לא פוליטקלי קורקט, החרדה שלי היתה שהיא תהיה כל כך משעממת כי נתאמץ להגיד כמה אנחנו מקסימים וטובים והכול נפלא. אז אני לא בטוח כמה זה ינרמל, אבל אני חושב שבסופו של יקבלו את הדבר הזה כמשהו חדש וטוב לא פחות רק עם הבעיות שלו. לא רציתי להיות פחות אמיץ מסטרייטים שעושים סדרות על עצמם וכותבים את הדרמה האמיתית של החיים – בין אם יש בגידות, או פרידות או שפוגעים אחד בשני. רציתי סדרה אמיצה בכל המובנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ