הרבה שירים, הרבה דמעות: איך הרגו את פין מ-Glee?

פרק הפרידה מקורי מונטית' ב-Glee גרר הרבה תגובות אוהדות, הן מצד המבקרים הן מצד הצופים. אבל היו גם מי שראו בבחירה של יוצר הסדרה להתעלם מנסיבות מותו של הכוכב, התחמקות בוטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הלווייתו של קורי מונטית', שנמצא מת בבית מלון בוונקובר ביולי האחרון, הותירה את יוצרי וכוכבי "Glee" המומים ושבורים. הכוכב בן ה-31 התמודד מאז נעוריו עם התמכרות לאלכוהול וסמים. זמן קצר לפני מותו אמנם השלים תהליך גמילה, אך ככל הנראה חזר לסורו, ונתיחת גופתו חשפה שסיבת המוות הייתה שילוב בין הרואין ושתייה מופרזת. במקביל לאבל על מותו נאלץ יוצר הסדרה, ריאן מרפי, לחשוב היטב כיצד להתמודד עם הטרגדיה גם ברמה התסריטאית. השאלה הגדולה הייתה - האם יהיה נכון להמציא קו עלילה שיוציא את דמותו של קורי - פין - מהתמונה או להתמודד עם מותו ו"להרוג" גם את הדמות. בדומה לסדרות רבות שנאלצו להתמודד עם מוות במציאות ("הסופרנוס", "הבית הלבן", "דאלאס" ועוד), מרפי החליט לכתוב את מותו של פין בפרק ששודר אמש בארצות הברית. Glee - לכל הכתבותרגע לפני הפרק, ליה מישל, שמגלמת את בת זוגו רייצ'ל ברי וניהלה מערכת יחסים עם מונטית' גם במציאות, דיברה לראשונה בראיון על מצבה הנפשי. מישל, שפרט לכמה מילות פרידה בטוויטר נמנעה מלהתראיין בכלי התקשורת, סיפרה בראיון ל"TV Week" אוסטרליה: "אני מרגישה שאיבדתי שני אנשים. את קורי ואת פין". למרות הקושי להתמודד עם האובדן, מישל הסבירה שלא עלה בדעתה לעזוב את הסדרה. "האם היה לי קשה לחזור לעבוד? כן, אבל האמת היא שלא היה לי יותר קשה על סט הצילומים מאשר בחיים האמיתיים. שם לפחות אני מוקפת באנשים שהם כמו משפחה עבורי, ואנחנו תומכים זה בזה ומנסים לעבור את זה ביחד". מישל סיפרה כמה התרגשה מהטקס הפרטי שכוכבי ויוצרי הסדרה ערכו עבור מונטית', והסבירה ש"זה הרגיש נכון לעשות את אותו הדבר גם לדמות שלו, לפין".יותר קל על הסט מאשר בחיים האמיתיים. ליה מישל בפרק הפרידה:

אי אפשר להפסיק לבכות הפרק, שזכה לשם "הקוורטרבק" (הרכז), נפתח שלושה שבועות לאחר מותו של פין, מבלי לומר דבר על האופן בו מצא את מותו, ומבלי להציג את הלווייתו. "כולם רוצים לדבר כל הזמן על איך הוא מת... אבל לי אכפת יותר איך שהוא חי", אומר קורט (כריס קולפר) בעקיצה ברורה לכיוון התקשורת, ויוצא חזרה למקינלי לערוך מחוות מוזיקלית לפין יחד עם חברי "Glee" הנוכחים ואלה שסיימו את התיכון (פרט לדיאנה ארגון, שנעדרה מהפרק על רקע שמועות על ספק-סכסוך-ספק-בעיית-לו"ז בינה ובין מרפי ומישל). "אם אתחיל לבכות אני לא חושב שאוכל אי פעם להפסיק", זועק פּאק (מארק סלינג). מישל, בדמותה של רייצ'ל, לא מופיעה בפרק עד לדקות האחרונות שלו, ואז מבצעת בדמעות את שירו של בוב דילן "Make You Feel My Love". אין ספק שהאבל האמיתי של כוכבי הסדרה, שנמהל בתסריט של הפרק, השאיר לא מעט קופסאות טישו ריקות על הספה של מעריצי הסדרה. הטוויטר התמלא בתגובות של צופים דומעים שהכריזו - "אם לא בכיתם בפרק המחווה לפין אין לכם לב", ו-"דמעתי לאורך כל הפרק, אני רק רוצה לחבק את ליה מישל".

אבל למרות התגובות החיובית למחווה האמוציונלית, שלל הפרידות ממונטית' לא עברו ללא ביקורת. עוד בשלב המחווה שנערכה עבורו בטקס אמי נשמעו קולות שטענו (בזהירות) כי עם כל הכבוד לפופולריות של מונטית', הקריירה שלו לא מצדיקה מחווה נפרדת בטקס לצד ג'יימס גנדולפיני ("הסופרנוס"), ג'יין סטייפלטון (אדית ב"הכול נשאר במשפחה") והקומיקאי הוותיק ג'ונתן ווינטרס. "שחקנים כמו גנדולפיני שינו את פני הטלוויזיה באמצעות משחקם ב"'סופרנוס'", נכתב ב"וריאטי". "האם אנחנו יכולים לומר את אותו הדבר על מונטית' ב'Glee'?".  גם פרק המחווה המדובר גרר כמה ביקורות על ההחלטה שלא להתמודד עם התמכרותו של מונטית' לסמים. "היה מאכזב לראות את מרפי ושאר הכותבים מתעלמים מנסיבות מותו", נכתב ב"וושינגטון פוסט", "'זה לא חשוב' אומר קורט, אבל כמובן שזה משנה. זו עדיין סדרת טלוויזיה ולא תרגיל בהבעת אבל על ידי שירים, ובמיוחד כשמדובר בסדרה שמיתגה את עצמה כמי שמתמודדת עם הנושאים החברתיים הכי מאתגרים".

המעריצים חוזרים הביתה למרות המאמץ הכן של יוצרי הסדרה להיפרד הן מפין והן ממונטית', חייבים להודות שהפרק מסייע לא מעט גם למעמדה של "Glee", ומחזיר אותה, לפחות בינתיים, לקדמת הבמה. הסדרה המוזיקלית, שהפכה בתחילת הדרך לשיחת היום וזכתה בימיה הטובים לרייטינג ממוצע של 12 מיליון צופים לפרק, הפכה לסדרה ילדותית ודידקטית שסוחפת למסך בקושי 4.4 מיליון צופים. בכל זאת, התגובות האוהדות לפרק, הן מצד המעריצים והן מצד המבקרים, שכינו את הפרק "אמיץ" ו"מרגש", החזירו למסך אינספור צופים שהודו בטוויטר שלא צפו בה זמן רב אבל שבו רק עבור הפרק הזה. מוגזם או מוצדק? ג'ין לינץ' סופדת למונטית' בטקס האמי:

נדמה שהסימפטיה הגדולה לדמותו של מונטית' נובעת הן מסיפור חייו והן מדמותו בסדרה. במציאות, מונטית' היה נער שנשר מהלימודים, לא חשב על קריירת משחק אלא עבד בכל עבודה אפשרית: החל ברחיצת מכוניות, דרך עבודות מזדמנות בסופרמרקט ועד נהג אוטובוס. בעקבות שורה של תפקידי משנה קטנטנים הגיעה הקפיצה המטאורית לקריירה שלו עם "Glee". בסדרה, פין ייצג את הפנטזיה על האתלט הפופולרי והרגיש שגם יודע לשיר, ומוכן לסכן את מעמדו החברתי כדי להצטרף למקהלת בית הספר. "כמו רבים מאתנו, הוא לא היה מושלם", הכריזה ג'יין לינץ' בנאום הפרידה ממונטית' בטקס האמי. "מותו הטראגי הוא תזכורת להרס המיותר שנגרם בגלל התמכרות. הלילה אנחנו  זוכרים את כל מה שקורי היה ומתאבלים על האובדן של האדם שהוא יכול היה להיות בעתיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ