אמבוש: עפר שכטר עושה יגאל שילון

שכטר אולי הצליח להקים לתחייה את ז'אנר מתיחות הסלבס, אבל לא העיז ללכת עד הסוף

אורי ערן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי ערן, עכבר העיר

לא קשה להמר מה יעלה בגורלה של "אמבוש", תוכנית המתיחות החדשה של עפר שכטר ש"נופלת על המפורסמים". כמו חיילים של גולני ומפעיל סלולרי, הנוסחה של סלבס פלוס מתיחות פשוט לא יכולה להיכשל. אם מוסיפים למשוואה את העובדה שיגאל שילון הוא האיש שאחראי לעריכה, שכבר בתוכנית הבכורה פיני גרשון הספיק להגיד "מתרומם", ללבוש חליפת טלטביז ולכנות את חיים רביבו "מוקה", ושבפרק הבא מובטח מופע אימים דומה של ליהיא גרינר, אפשר לקבוע די בביטחון ש"אמבוש" תיתן פייט הגון ל"מונית הכסף" של המתחרה. אבל דבר אחד "אמובש" לא מצליחה לעשות – לקחת את הז'אנר ל"קצה", כמו שהיא מתיימרת לעשות.

הניסיון של "אמובש" להלך על החבל הדק של גבול הטעם הטוב שבין בדיחה לגיטימית ולא מזיקה והתעללות נפשית פלילית מורגש מאוד ומאולץ. פיני גרשון חושב שהוא נמצא בבניין שמשתוללת בו שריפה ועומד להתמוטט, אבל אופירה אסייג מוודאת שהוא לא נבהל מדי ושלא יחטוף חלילה התקף לב. קארין כהן צופה באביה בסיטואציה רומנטית עם חברתה, אבל הוא בסך הכל גרוש ולא נשוי לאמה. וכמו שקארין מעידה, אם המתיחה הייתה כוללת את אמא זה כבר היה פחות מצחיק. אלא שההתחסדות האידיוטית הזו, שמבקשת כאילו לאותת לצופה שכללי האתיקה נשמרים ושהכל נעשה ברוח טובה, נראית כמו בדיחה גרועה מאוד בעידן "האח הגדול" ושאר הניסויים הטלוויזיוניים בבני אדם שהתרחשו בחצי העשור שחלף מאז ש"פספוסים" ירדה מהמסך. התגובה לאווירת ה"תחזיקו אותנו" המוסרנית של "אמבוש" איננה זעזוע וצקצוק. היא יותר דומה למשיכת כתפיים אדישה ורצון להתריס: זה הכל? למה אתם לא הולכים עד הסוף כמו שהתרגלנו? תנו לראות את התקף לב אמיתי פעם אחת.

אולי ליהיא גרינר תעזור? "אמבוש" (צילום: תום זואילי)

אם לא התקף לב, לפחות יחסי מין. חבורת הבנות שמציצה אל דירה שמצולמת בטלוויזיה במעגל סגור כדי לחזות בבגידה המבוימת מדברת בעיניים בורקות על האפשרות לראות זוג אמיתי מקיים יחסי מין בלא ידיעות, וכולן מסכימות פה אחד שזה משהו שראוי לעשות. אבל למול הכנות המופקרת הזו של חבורת המציצניות חובבות הפורנוגרפיה עולה שוב האתיקה הקדושה של המדיום, בצורת ביפים שמפסקים בקושי את מטר הקללות של קארין כהן וחברותיה, ומזכירים לנו שאנחנו רק פוסעים מעדנות על גבול הטעם הרע.

לפחות פיני גרשון אמר "מתרומם". "אמבוש" (צילום: תום זואילי)

דבר אחד לפחות "אמבוש" עשתה בשכל: היא השאירה את יגאל שילון מאחורי הקלעים. הבחירה בשכטר כמין אשטון קוצ'ר מקומי שיכול לחולל את מתיחת הפנים הנחוצה, להוציא את הגופה מהבוידעם, ולפרוס את פינת ה"מפורסמים מפספסים" על פניי תוכנית שלמה מוכיחה את עצמה. היא גם נותנת אפשרות לצופה להשאיר את הראש מעל שטף הסחי ששילון מייצר מזרים אל המסך כמו שרק הוא יודע לעשות. בהמשך ישיר לנישה שתפס במועדון לילה, שכטר מרחף כמו פרפר ועוקץ כמו דבורה, נע בין ההומור עצמי שכבר נהיה לסמל המסחרי שלו, ובין עקיצות מכוונות היטב לעבר המשתתפים בתכנית. החוצפה והכנות שלו אפילו מצליחים להשכיח לכמה רגעים את הבלוף שמתחולל סביבו. אבל כל זה לא יכול לחפות על כך שעשה יד אחת עם לשילון והחזיר לחיינו את מתיחות הסלבס הארורות.

"אמבוש", שני, 21:00, ערוץ 10 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ