סרטי השבוע בטלוויזיה

27.1-2.2

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמת
יס 1, ו', 21:30; שבת, 09:37, 125 דקות
אורי קליין
אורי קליין

האמת של פריץ באואר
יס 3, ו', 22:00; שבת, 16:08, 105 דקות
סרט זה מ-2015, שביים לארס קראומה, מציב במרכזו את מי שנדחק לשוליים בסרטו של ג'וליו ריצ'יארלי "מבוך השקרים": פריץ באואר, שמונה ב-1956 לתובע הכללי של מדינת הסן בגרמניה והיה האיש שמאחורי משפטי אושוויץ בתחילת שנות ה-60. סיפורו ודמותו של באואר אמנם היו יכולים להיות מרתקים: בפרק של חייו שהסרט סוקר הוא הציב לו למטרה ללכוד פושעי מלחמה נאצים שחמקו מעונשם, ובראשם אדולף אייכמן, אך כמעט שלא זכה לתמיכה בקרב עמיתיו, שכן הממסד הגרמני היה גדוש עדיין בנאצים ואלו חששו כי לכידת אייכמן תביא לחשיפתם, וזו בתורה תערער את הנס הכלכלי שגרמניה מצויה בו. אלא שסרטו של קראומה רעוע מכל בחינה קולנועית. לעזרת באואר הסרט מגייס עורך דין צעיר, דמות מומצאת, שבאואר, הנחשד בהיותו הומו, פונה אליו משום שהוא חש מיד כי גם הוא כזה. כאן חודר הסרט למים עכורים וסנסציוניים במיוחד, לרבות רומן שמתפתח בין עורך הדין לזמרת טרנסג'נדרית במהלך הניסיון ללכוד את אייכמן. השחקן בורגהארט קלאוסנר אמנם מרשים למדי בתפקיד הראשי, אך הדמות שהוא מגלם, כמו הסרט כולו, כה מפוקפקת, שגם הוא לא יכול להושיע.

אמת
יס 1, ו', 21:30; שבת, 09:37, 125 דקות
בסרט הראשון שביים, ב-2015, מתאר ג'יימס ונדרבילט את הפרשה שהביאה להרס הקריירות של שניים מהאישים הבולטים ביותר במחלקת החדשות של רשת סי־בי־אס: המפיקה מרי מייפס (קייט בלאנשט) והשדר הנערץ דן ראתר (רוברט רדפורד). הפרשה, שהתחוללה ב-2004, החלה כאשר מייפס קיבלה לידיה מסמכים שהעידו לכאורה כי ג'ורג' ו' בוש, אז בדיוק באמצע המרוץ לכהונה השנייה בבית הלבן, התחמק מלהישלח לווייטנאם בעזרת קשריו בממשל בטקסס מדינתו, גויס למשמר הלאומי של מדינה זו, אך גם בו לא שירת ולו יום אחד. עם קבלת המסמכים נפתח תחקיר, וזה שודר בתוכנית היוקרתית "60 דקות" והיה עשוי לפגוע קשות בסיכויי בחירתו של בוש, אילולא התגלו המסמכים שבבסיסו כמזויפים. ונדרבילט מציג את הסיפור בצורה קורקטית, אך נוטה לפשטנות בעלת גוון רומנטי ונמנע מלגעת בסוגיות האישיות, המקצועיות וההיסטוריות המשמעותיות שהסיפור מעלה. גם אם ניתן לצפות בסרטו בעניין מסוים, הוא אפוא לא יותר מעוד אחד מיני רבים, סרט שמבוסס על מעשה שהיה בלי להעניק לו את הנפח המתבקש מן המבט מההווה. עם דניס קוויד, אליזבת מוס, טופר גרייס, סטייסי קיץ', ברוס גרינווד ודרמוט מאלרוני.

באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק
יס 2, ו', 22:00; שבת, 15:48, 151 דקות
יצירת עימות בין שני גיבורי העל הנודעים ביותר, ובדיקת מהותם של השניים כגיבורים, מנהיגים, שומרי חוק או מפירי חוק דרך עימות זה, יכלו להפוך את סרטו של זק סניידר מ-2016 ליצירה מעניינת ואפילו רלוונטית לימים אלה. אך עלילת הסרט מסורבלת, יש בו עומס קטעי אקשן וגודש אפקטים רעשניים, ובעיקר – דמויותיהם של באטמן (בן אפלק) וסופרמן (הנרי קאוויל בעל ההבעה היחידה) נעדרות ייחודיות ועומק (שלא לדבר על שאר הדמויות), והעימות האידיאולוגי ביניהם מתורגם לסיסמאות שטחיות. כל זה הופך את הסרט, שאמנם סוחף אותנו לתוכו לרגעים, ליצירה שהכובד שלה פועל על ריק (מה שבא לידי ביטוי, בין השאר, בעובדה שאין בו כלל הומור). גל גדות חודרת לסרט לזמן קצר כוונדר וומן, כהכנה לסרטה שלה, ומוכיחה את יכולתה להפגין נחישות בפנים זועפות. עם איימי אדמס, ג'סי אייזנברג, הולי הנטר, דאיין ליין, לורנס פישבורן, ג'רמי איירונס, מייקל שנון וקווין קוסטנר.

באה בקלות
יס 2, שבת, 12:35; א', 06:21, 92 דקות
סרט זה של ויל גלוק מ–2010 – שהפך את אמה סטון לכוכבת מוכרת – משכיח את סרטיו הבאים הקלושים של הבמאי (כולל הגרסה המביכה למחזמר "אנני"). הסרט – ששמו המקורי, "Easy A", מתייחס לרומן של נתנאל הותורן "אות הארגמן" – נוגע בשאלות של צביעות כל־אמריקאית והוא אחת הקומדיות הטובות ביותר העוסקות בחיים בבית הספר התיכון. גיבורתו היא תלמידת תיכון במוסד שמרני להפליא, המעמידה פנים שאיבדה את בתוליה לתלמיד בקולג' ובעקבות זאת הופכת מתלמידה אפרורית למנהיגה בקהילתה, בכל הנוגע לסקס ולמעמדם של חריגים במוסד. זה שנון, משעשע, ספוג באירוניה, ווסטון המצוינת מלווה בצוות שחקנים טוב, שכולל גם את אמנדה ביינס, תומס היידן צ'רץ, ליסה קודרו, מלקולם מקדואל וסטנלי טוצ'י.

ג'רונימו
הוט פריים, שבת, 15:30, 115 דקות
במיומנות ובתבונה עוסק הבמאי וולטר היל ("הנהג", "48 שעות") בסרטו זה מ-1993 בניסיונם של המתיישבים באמריקה להביס ולהדיר מאדמותיהם את האינדיאנים, אם לא לחסלם. הוא עושה זאת דרך סיפורו של ג'רונימו (וס סטודי) משבט האפאצ'י, ממנהיגי האינדיאנים הנודעים ביותר, שבמשך שנים ארוכות הצליח לתעתע בצבא האמריקאי ולהימלט ממנו. בניגוד לסרטים אחרים שהציגו את סיפורו של ג'רונימו, הסרט מתייחס לדמותו באהדה, ואף דן בלבטים המוסריים של הדולקים אחריו. אלה מיוצגים על ידי קצין צעיר (ג'ייסון פטריק), גשש ותיק (רוברט דובאל) ומפקדם (ג'ין הקמן), שמפתחים הערכה ליריבם למרות הצורך שלהם ללכוד אותו. הסרט כתוב, מבוים, מצולם ומבוצע היטב בידי צוות שחקניו, ומכיוון שלא זכה להצלחה בזמנו, כדאי להכירו. עם מאט דיימון של טרום הכוכבות בתפקיד בוגר וסט פוינט.

מחשבות קטלניות
הוט פריים, א', 03:20, 102 דקות
סרטו החריג של הבמאי האמריקאי המעניין אלן רודולף ("המודרנים", "האהבה שאחרי") הוא קומדיית מתח עמוסת פלשבקים המתארת את חקירתה של בעלת סלון לעיצוב שיער (דמי מור) חשודה ברצח הבעל המתעלל (ברוס ויליס) של שותפתה (גלן הדלי). הסרט, מ–1991, נכשל לחלוטין בקופות, שלא בצדק. כוחו הדרמטי (והקומי) נובע מהאופן שבו הוא מתאר כיצד אנשים פשוטים נדחקים למעשים קיצוניים, וגם שחקניו עושים את עבודתם היטב, כולל ג'ון פאנקו, המגלם את בעלה של מור, בחור טוב שמתקשה למלא את צרכיה.

אסקובר: גן העדן האבוד
יס 3, ג', 22:00; ד', 12:35, 120 דקות
סרטו של הבמאי האיטלקי אנדראה די סטפנו מ-2014 (שלא הופץ בישראל) מתאר את המלכודת שאליה נקלע גולש קנדי (ג'וש הטצ'רסון) כאשר הוא מגיע עם אחיו לקולומביה, מתאהב באחייניתו של גדול סוחרי הסמים שם פבלו אסקובר (בניסיו דל טורו), ונסחף בהדרגה אל החוג המשפחתי והמקצועי של זה. בעוד דמותו של אסקובר מעוצבת היטב על כל ניגודיה, בזכות הופעתו של דל טורו, זו של הגולש הקנדי נותרת שטחית, מה שיוצר חלל דרמטי. יש בסרט סצינות אפקטיביות, אך ניסיונו המופגן להידמות ל"הסנדק" כושל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ