מנכ"ל הרשות השנייה תומך בפסילת תשדיר האגודה לזכויות האזרח: מסרים ״שנויים במחלוקת״

לפני כחודש הרשות השנייה פסלה את התשדיר בשל תמיכה בנישואים חד מיניים ובשפה הערבית. מנכ"ל הרשות: שידור סרטון התומך בנישואים גאים, מחויב בפרסום של תשדיר הנושא מסר הפוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

מנכ״ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, ניר שוויקי, שיגר היום מכתב ליועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, דן יקיר, ובו הוא נותן גיבוי מוחלט להחלטת הרשות לפסול את תשדיר האגודה שהופק לכבוד יום זכויות האזרח.

התשדיר נפסל בדצמבר על ידי ראש מחלקת פרסומות באגף לטלוויזיה של הרשות השנייה, אפרת לאור, שביקשה למחוק מהשידור כמה משפטים בטענה שהם מפירים את כלל 11 לכללי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, שקובע כי "לא ישדר בעל זיכיון תשדיר פרסומת שיש בו העברת מסר בנושא פוליטי, חברתי, ציבורי או כלכלי השנוי במחלוקת בציבור". המשפטים הבעיתיים לכאורה עליהם הצביעה הרשות הם: "יש לי הזכות לאהוב ולהתחתן עם מי שאני בוחרת", שאומרת טיטי איינאו, מלכת היופי לשעבר; המשכו, "גם אם אני הומו", מפי אדיר שטיינר, פעיל זכויות להט"ב; ו"אין כבוד. אין חירות. אין שוויון, במקום שלא שומר על זכויות אדם". לטענת הרשות, במשפט האחרון נרמז כי במדינת ישראל אין דגש על שמירת זכויות אדם. בהמשך נאסר שידור המשפט שאומרת הזמרת מירה עוואד בזכות "הזכות לדבר ערבית בלי לחשוש".

במכתב ליועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מציין שוויקי כי הוא מגבה את פסילת התשדיר שכן המסרים שנפסלו הינם ״שנויים במחלוקת״. כך למשל, בנוגע למשפט על הזכות לדבר בערבית בלי חשש, כתב שוויקי כי כי ״אמירה בנוסח זה מציגה טענה שנויה במחלוקת כמציאות קיימת, ומשכך עומדת בניגוד לכלל 11 לכללי האתיקה״. מנכ"ל הרשות השנייה מתעלם בכך מהעובדה כי ערבים בישראל לא פעם חשופים לאלימות בשל דיבור בערבית.

באשר למשפט שמביע תמיכה בנישואים גאים כתב שוויקי כי הוא מחויב בפסילתו, שכן לו היה מאשר אותו, היה מחויב בפרסום של תשדיר הנושא מסר הפוך. ״העובדה כי תשדיר העומד על הפרק מעביר את המסר המקובל על רוב הציבור, או זה שהוכרז בדיון או בפסיקת בית המשפט כראוי והנכון, אינה מועילה בעניין זה. שהרי עקרון חופש הביטוי אינו נעצר בהשמעת העמדה המקובלת או זו הנהוגה כיום לפי הדין, שכן זכותו של גורם אחר להגיש תשדיר המעביר מסר שהינו נחלת מיעוט בציבור או אף כזה שאינו תואם את הדין והפסיקה הנוהגים, אשר ייתכן שהוא קורא לכנותם״.

אתמול עתרה האגודה לבג"ץ נגד החלטתה של הרשות. בעתירה לבג"ץ טענו נציגיה של האגודה כי ״אין לקבל עמדה, לפיה זכויות האדם וההגנה עליהן בחברה דמוקרטית הן עצמן שנויות במחלוקת. הרשות השנייה אף אינה רשאית לעשות דין לעצמה ולקבוע, כי סוגיות שבהן בג"ץ כבר עיצב ועיגן את הנורמה הראויה, הינן שנויות במחלוקת, ובכך להסיג את זכויות האדם בישראל לאחור".

לאחר פסילת התשדיר פרסמה יו"ר הרשות השנייה, אוה מדז'יבוז', פוסט לעמוד הפייסבוק האישי שלה ובו מחתה נגד החלטת הפסילה. "בד"כ אני לא מערבבת עניני עבודה בפייסבוק האישי שלי, אבל הפעם אחרוג ממנהגי, יש לי לא מעט חברים שנלחמים על הזכות לאהוב ולהתחתן כמו שהם רוצים. כחברה שלהם אני נלחמת יחד איתם. כיו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו אני אלחם על הזכות שלהם לצעוק את זה בכל מקום". למרות הצהרה זו, מדז'יבוז' לא הצליחה להפוך את החלטת היועצת של הרשות וזו נותרה על כנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ