רגע לפני הסוף: דברים שלמדנו מ"בנות"

אסור להשתין ברחוב אבל בהחלט אפשרי להשתין באמבטיה, תמיד תעני כשחברה שלך מטלפנת ואם את רוצה להצליח בעולם - תפסיקי לשים זין על כולם. רגע לפני שהיא מגיעה לסיומה, הנה המדריך לאישה הבוגרת על פי "בנות"

עלמא אליוט הופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנות
עלמא אליוט הופמן

נראה שרוב מי שלא צפה בה חושב ש"בנות" מיועדת רק לנשים. אלא שהאמת היא שלא מעט גברים צופים בסדרה הזאת, שהיא הצליחה, די מהר יש לציין, לפרוץ את המחסום המגדרי. אמנם אין בה שחקנים אפרו-אמריקאיים, או אסיאתים או כל מגזר אחר שהוא לא צעירים לבנים ממעמד הביניים - אבל על זה נדבר בפעם אחרת. ההצלחה של "בנות" טמונה בכך שהיא לא לשה מחדש את אותם נושאים מעייפים של הוא והיא, מערכות יחסים וסקס, אלא בוחרת לעסוק גם בנושאים הללו (ולא רק) באופן יותר מורכב ואנושי. בין היתר היא שואלת מהי חברות אמת? איך לעזאזל נראות מערכות יחסים אפלטוניות בין גברים לנשים (ואם יש בכלל כזה דבר)? איך שורדים את המאבק הבלתי נגמר להבין מי את/ה לעזאזל בגיל שאחרי ההתבגרות? ואיך אנחנו יכולים למצוא את מקומנו בעולם.

» "בנות 6": האמת העירומה בפרצוף
» "בנות" היא אנטיתזה להוליווד
» "בנות" - כל הכתבות
» למה ההצלחה של "בנות" יכולה להרוס את הטלוויזיה

בדרך לענות על השאלות האלה השתמשה "בנות" (בין היתר) בעומס עירום טלוויזיוני בצורה מכוונת עד שהוא הפך לנון-אישיו. הסדרה גם הפכה שיחות על אוננות, מין וסיפוק מיני למשהו לגיטימי שקורה על המסך הקטן, וסיפקה מלא סצנות סקס לא סקסיות בעליל, כי מה לעשות - המציאות פחות סקסית ממה שמלמדים אותנו. עם חמש עונות מאחוריה "בנות" שייכת לסדרות החלוצות הגדולות שאשכרה מציגות את הדברים כמו שהם - רומנטיקה לא תמיד פותרת דברים ולא לכולנו יש גוף של דוגמנ/ית (וגם זה בסדר). לכבוד סיום הסדרה ופרויקט חייה של לינה דנהאם, הנה כל הדברים ש"בנות" לימדה אותנו על העולם במהלך השנים. הכתבה נכתבה בלשון נקבה, אבל פונה לשני המינים באופן שווה (חוץ מהקטע עם הפיפי ברחוב, את זה בנים, יהיה לכם קצת קשה להבין).

זמן להיפרד. "בנות"צילום: Craig Blankenhorn, באדיבות yes

תמיד תעני לחברה שלך
אנחנו נמצאים בעידן של וואטסאפ, פייסבוק ואינסטגרם, ואנשים קצת שכחו שיש דבר כזה שנקרא אשכרה טלפון - בו אתם אמורים במקור לטלפן לאנשים שאתם אוהבים (או סתם להתקשר לצעוק על נציג שירות של קופת חולים), כדי לשמוע את הקול שלהם ולדבר איתם בלייב ולא רק לשמור על קשר דרך אימוג'ים על המסך. יותר מזה, בעולם של היום להעלם לימים שלמים מהרדאר של חברים שלכם זה לא מסתורי ומגניב, לא משאיר מתח במערכת היחסים או מעורר געגוע - אלא זה סתם לא קול. זה היה נחמד פעם, כשאנשים לא היו זמינים ושטו באוניות מיבשת ליבשת כי לא היו מטוסים, והדבר הכי חדשני היה מברק שמגיע תוך כמה ימים במקום מכתב שמגיע תוך חודש. הדבר תקף במיוחד אם אחת מכן ממש צריכה את השניה, כי וואלה היא בהתמוטטות עצבים כללית, שונאת את החיים שלה או סתם מרגישה בודדה ודפוקה מכדי להיות בוגרת מתפקדת בעולם הזה וצריכה מישהו לדבר איתו. גם לחזור לאנשים זה בסדר, כן?

כשהאנה עברה ברייקדאון טוטאלי ואף אחד לא ענה לה לטלפון:

אסור לשמור דברים בבטן
כנראה החוק הכי חשוב וזה שהכי קשה לשמור עליו. כולנו אנשים גדולים ובוגרים בלה בלה בלה, אבל בתכל'ס אף אחד לא אוהב לקבל ביקורת, ואף אחד לא אוהב שיגידו לו דברים שהוא צריך לתקן בעצמו, במיוחד אם מדובר באנשים שאנחנו ממש אוהבים שאומרים לנו דברים שאנחנו לא אוהבים לשמוע על עצמנו. להיות כנות מהווה מאמץ גדול גם בשבילנו וגם בשביל מי שאנחנו אומרות לו את הדברים, אבל כדי לשמור על חברות אמיצה - אנחנו חייבות לפתוח את מה שמפריע לנו לפני שזה הופך לכדור שלג של רגשות עצורים שחיכו לאלכוהול או לוויכוח כדי להתפרץ. תמיד נחמד יותר לשמוע מה לא בסדר איתך ואיפה כדאי שתשתפרי בתור חברה ובתור בנאדם כשאת בשיחה עמוקה ורצינית עם מישהי שאת אוהבת, מאשר כשאת שיכורה ועייפה או עצבנית ומחפשת עם מי לריב. ראו ערך שושנה.

כששושנה התגלתה כשיכורה ממש מרושעת והציתה וויכוח עכור בין הבנות:יש דברים חשובים יותר משומן גוף

אחד הדברים הכי גדולים שדמותה של האנה הורבת' לימדה אותנו היא תפיסה בריאה ונכונה של דימוי הגוף, או אם לדייק - הוצאת הגורם של מראה הגוף מהחישוב הכללי של מי אנחנו. כן, יש יפות ממנה בסדרה, חטובות ממנה וסקסיות ממנה, אבל האנה שלנו (או לינה, יותר נכון) היא כל מה שהטלוויזיה מעולם לא העזה להראות לקהל השבוי שלה - יש לה שומנים שרוטטים בסצנות סקס, היא הולכת מאוד מצחיק ולא נשי והגוף שלה בעל צורה משונה ביחס למה שאנחנו רגילים לקבל על המסך מכוכבות. בואו נלך יותר רחוק? היא אפילו מצאה בחור גבוה וחטוב שנמשך אליה ורוצה לשכב איתה, כי היא חכמה, מצחיקה ובחורה שנונה לאללה, וזה דבר שכמעט ולא זכינו לראות בסדרות טלוויזיה. אז מה כל זה אומר לנו? שכן, מותר ורצוי לאכול כי זה כיף, ובהחלט יש דברים ששווה להשקיע בהם יותר זמן בחיים מאשר במשקל שלנו. ורצוי מוקדם.

כשאדם אשכרה אמר להאנה לתפוס את שומן הגוף שלו. כן, בטח:אין כמו מוחטה טובה להקליל את האווירה

לכולנו יש רגעים קשים. רגעים קשים, חשופים ופגיעים בהם אנחנו צריכות את החברות הכי טובות שלנו, ומולן ורק מולן אנחנו מרשות לעצמנו להתפרק לחלוטין ולהרגיש שזה בסדר להיות עצובות או מתוסכלות. מה לעשות שעם הדמעות מגיעה גם נזלת, ובמקרה הנוכחי - נזלת בתוך אמבטיה משותפת. אז כנראה שלא כולנו יודעות שיש דברים שלא עושים, או לחילופין - מרגישות יותר מדי בנוח לחלוק גם את הפרשות האף שלנו עם חברותינו, אבל כנראה שלפעמים טובה מוחטה במים המשותפים מבכי על פנים יחידות, או כמו שהאנה ניסחה את זה "אני משתינה בכל אמבטיה שאני עושה, אבל את זה לעולם לא אעשה". וגם - הסצנה הזאת מזכירה לכולנו כמה ש"Wonderwall" של אואזיס זה השיר הכי טוב אבר, באותה מידה שהוא מאוס.

כשג'סה חשבה שזה הגיוני לחלוק נזלת עם גוף עירום של חברה:

תפסיקי לשים זין

עם כל הכבוד ללהיות מכילה, רגישה וקשובה לכולם - לפעמים את צריכה פשוט להיות כלבה מרושעת ולעשות את מה שאת מאמינה שצריך לעשות בלי לאכול את עצמך על מה כולם חושבים, מה יש להם להגיד לך ומה הם אומרים עלייך לאחרים. את רוצה להצליח במה שאת אוהבת? את רוצה לפלס לעצמך דרך בעולם האכזרי והקשוח הזה? תעבי את העור שלך, תתעלמי מהערות שליליות שמגיעות מסביב ותמשיכי עם התשוקה שלך עד הסוף, כי בסוף מחכה לך ליידי גאגא.  ואם צריך שיגיד לך את זה חבר גיי שלא עשה כלום בחיים שלו חוץ מלהיות פארטי בוי שמתנחל אצל אנשים אחרים ולא משלם שכר דירה אף פעם - סו בי איט!

כשאלייז'ה כפכף את מארני שתפסיק להתבכיין ותתאפס על החיים שלה:כולם אוכלים חרא

זה קשה מאוד להתבגר, להתעורר יום אחד ולא להיות טינאייג'רית יותר, למרות שאת עדיין מרגישה שאת לא יודעת כלום על העולם. זה כואב ומלחיץ להשלים עם העובדה שנוספו לך כמה שנים טובות לגיל, שאת צריכה לשלם חשבונות ושכר דירה ולהצליח בעבודה, שאת נמצאת במערכות יחסים רציניות ומחייבות ושהעולם מצפה ממך לעמוד בסטנדרטים שהוא מכתיב. כולנו מפחדים, לכולנו נשבר הלב וכולנו מחפשים יציבות שתקל עלינו את כל העניין הזה של להיות מבוגרים ואחראים לעצמנו. בתוך זה, כל מה שצריך לזכור הוא שאנחנו לא לבד. את לא היחידה שמפחדת עד אימה מהעולם הגדול שבחוץ, וסביר להניח שאם תתאמצי טיפה להקשיב לאחרים ולא תהיי מרוכזת רק בעצמך ובשיט שאת עוברת, תגלי שהם מבועתים לא פחות ממך ונאבקים בכמויות חרא משלהם. והידיעה הזאת, שכולנו בעצם לבד, יכולה לעזור לנו להרגיש קצת פחות לבד, כי היי - הנה עוד מישהו שנורא מפחד.

כשאדם צעק על האנה שתצא מהתחת של עצמה ושתבין שהמאבק אמיתי:תמיד מגעיל יותר במקום ממנו באנו

קודם כל, טוקיו יותר שווה מבערך כל מקום בעולם. לפי "בנות", כנראה שאפילו יותר מניו יורק, שזה באמת משהו שקשה להתעלות עליו. פעם בכמה זמן כולנו חוות את הרגע הזה בו אנחנו חוזרות מחופשה בחו"ל, טיול בצפון או סתם סופ"ש מתחת לפוך בבית, מבודדות מכל מה שקורה בחוץ ובעיקר מרגישות ממש נוח וסבבה וכיף עם עצמנו, עד שאנחנו נתקלות באנשים הממוצעים ברחוב שבו אנחנו גרות, בקניון או בסופר השכונתי, וכל הזרים האלה שמפריעים לנו בדרך נראים לנו כל כך מגעילים ולא מנומסים שבא לנו פשוט לברוח בחזרה למקום הסודי הזה שבאנו ממנו. או בקיצור - איו, מי אתם אנשים שאנחנו לא מכירות, ולמה אתם מבאסים לנו את האוויר עם הקיום שלכם. אם נהיה כנות, זה תקף באופן ממוצע בערך פעמיים בשבוע, גם בלי לנסוע לאנשהו.

כששושנה חזרה מטוקיו ולא הבינה מה לעזאזל היא עושה פה:לבנות אסור להשתין ברחוב

על פניו מדובר בהנחה בסיסית שמנחה את כולנו כאזרחיות במדינה מתוקנת. אבל האמת היא שאם חושבים על זה - מתי בפעם האחרונה ראיתן גבר נעצר על השתנה ברחוב? בכביש ראשי? בפחים של בניין? תנו לי לנחש - אף פעם. זה לא שהם לא עושים את זה כן? כי בואו נודה על האמת, מאיתנו נדרשת היכולת המאתגרת והמאוד קשה לעתים טו הולד איט כי אין שירותים בסביבה, וזה כמובן, מובן מאליו. אבל תשאלו את עצמכן מתי קרה שהלכתן עם חבר והוא היה ממש צריך להשתין ולא מצא איזה שיח או פינת בטון לעשות את זה עליה? ואתן אפילו לא הרמתן גבה? ובכן ליידיז, הנה משהו נהדר ש"בנות" לא לוקחת כמובן מאליו - גם בנות צריכות להשתין, וגם להן מגיע לפתוח איזה דלת של אוטו בכביש ראשי ולדפוק שתינה על הבטון, או להכנס בין מכוניות ולתת לאמא טבע את מה שמגיע לה. כי מה קרה, אנחנו לא עשויות מברזל רק כי אנחנו לא יכולות להשתין בעמידה. תחי המהפכה.

כשג'סה החליטה להשתין ברחוב ולא שמה על השוטר שנתן לה קנס:חברות היא מעל הכל

לסיום סיומת - הגענו לגולדן רול, זה שעליו ועליו בלבד, כל "בנות" מושתתת. לא משנה מה יקרה ביניכן, כמה ריבים תעברו, כמה משברים יקרו, כמה אנשים יחצצו ביניכן וכמה רגשות שליליים תצברו בדרך, חברות היא לנצח. ודווקא היא איכשהו עדיין לא קיבלה את המקום התרבותי הראוי לה בעולם המבוגרים, כפי שקיבלה רומנטיקה למשל (שמככבת בכל סרט שני בקולנוע), או מיניות. הספקות, כאבי הלב, החוויות הטובות והרעות, הצחוקים והלילות המשותפים, הטלפונים באמצע הלילה, כל אלה - לעולם לא יוכלו להעלם. הבחירה שלכן אחת בשניה אף פעם לא תהיה מובנת מאליה. כי בני זוג זאת אהבה אחת ומשפחה היא משהו שנולדים אליו, אבל חברים - חברים בוחרים. וזאת התחייבות שקשה מאוד להפר.

כשג'סה הבהירה לאדם שהאנה תמיד תהיה יותר חשובה ממנו:הפרק האחרון של "בנות" ישודר ב-16 באפריל ב-5:00 בבוקר ובשידור נוסף ב-17 באפריל בשעה 22:00 ב-HOT HBO, וב-17 באפריל ב-21:30 ב-yes Oh HD

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ