צביקה הדר: "אני פוחד לאבד שליטה"

הוא מקבל את הביקורות הרעות באהבה ("המבקרים הם לא קהל היעד שלי"), לא חושש מכך שתכנית האירוח החדשה שלו תיפול ("אי אפשר לעשות כלום אם אתה חושב שזה ייכשל"), אבל כן מתמודד עם חרדות ("כל פעם אתה שואל את עצמך אם אתה רלוונטי"). ומה יש לו לומר על הנחיית "האח הגדול"? צביקה הדר בראיון

מאיה בניטה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הסדרה מחר שבת
מאיה בניטה, עכבר העיר

לפני 4 שנים החליט צביקה הדר שנמאס לו. המנחה הוותיק של "כוכב נולד" פינה את הכיסא שלו למנחה הצעיר אסי עזר ופרש מתכנית הריאליטי המצליחה אחרי יותר מעשור. מלבד גיחות בתכניות אירוח והנחיות של תכניות בודדות, הוא נעלם לנו מהמסך בו היה כוכב קבוע. "הרגשתי שאני צריך מנוחה. ממש כמו זוג שנשוי שנים רבות, הייתי זקוק לטיפה אוויר והורדתי הילוך", מספר הדר. "אחרי יותר מ-10 שנים בהם הייתי מנחה ב'כוכב נולד' הרגשתי שזה מיצה את עצמו ושמנחה אחר צריך לקחת את זה עם הפורמט החדש. לוקח זמן להמציא את עצמך מחדש ולהביא את עצמך לכיוון אחר". לאחרונה נראה שהדר מצא את הכיוון שחיפש. אחרי השקט התעשייתי שלקח נצח במונחי השואו ביז, הוא חזר לערוץ 2 במלוא הכוח עם סדרת הדרמה הקומית "לצבי יש בעיה" שהיא סמי-אוטוביוגרפית, ותכנית אירוח חדשה "מחר שבת" שעלתה לאחרונה בפריים טיים של שישי, משבצת שנחשבת לבעייתית מאוד מבחינת הרייטינג הנמוך שלה.

» כוננות בינג': המדריך המלא לסדרות אביב
» "שקרים קטנים גדולים": סדרה מבלבלת
» "הטובות לקרב": ההתמכרות החדשה שלכם
» "ארץ נהדרת": בית ספר לטלוויזיה
» "מחר שבת": צביקה הדר בהומור בוגר

יש כאלה שיטענו שתכניות אירוח הן ז'אנר מיושן, ובכל זאת הלכת עליו בכל הכוח ועוד בשעת שידור בעייתית כמו ערב שישי.
"זה נכון שבארץ לא היו במשך שנים תכניות אירוח, למרות שבעולם זה מצליח ועובד, ובתרבות האמריקאית זאת אבן יסוד. זה ז'אנר שנכחד לדעתי בגלל שיקולי תקציב, והניסיון להחזיר את זה מעניין בעיניי. מאוד רציתי לעשות תכנית אירוח והיה לי רצון לבוא ליום שישי ממקום אחר, כי זה יום שבו לוקחים אתנחתא מכל מה שעברנו במהלך השבוע. שישי הוא יום משפחתי ואני חושב שהמשפחתיות אבדה לנו. רציתי להביא תכנית עם ערכים, עד כמה שזה נשמע קלישאה. משהו מרגש ומצחיק מבלי להדיח אף אחד".

הדר שהצליח במהלך הקריירה כמעט בכל דבר שעשה, החל מדמותו כז'וזו חלאסטרה ב"קומדי סטור" עד הקומדיה "שמש" בכיכובו, נחל כישלון צורב כמנחה בתכנית האירוח הראשונה שלו. ל"מחר שבת" הדר הגיע אחרי ניסיון מר כמנחה של "שישי שואו", תכנית אירוח שעלתה אי שם בשנת 1995 וירדה מהמסך אחרי חמש תכניות בלבד.

אתה לא חושש שתכנית האירוח הזאת תיכשל כמו "שישי שואו"?
"תמיד יש חשש, חרדה ופחדים. זה חלק מהחיים אבל מתמודדים. מאז שישי שואו אנחנו בעולם אחר. עברו יותר מ-20 שנה ואנשים משתנים. זאת הייתה תכנית שהקדימה את זמנה, מנחה שהיה צעיר, פורמט שלא מתאים למנחה, זכיין שלא מתאים לפורמט. מאז צברתי ניסיון ואני מאמין שהתכנית החדשה תצליח. התגובות ברחוב טובות, טפו, טפו, טפו, חמסה", הוא מספר.

"שישי שואו" הקדימה את זמנה. צביקה הדרצילום: איליה מלניקוב

התגובות ברחוב אולי חיוביות, אבל הביקורות שמקבלת "מחר שבת" פושרות ברובן. היו שטענו כי התכנית מיושנת, תקועה בשנות ה-90' ומזכירה את תכנית האירוח הכל-ישראלית של דודו טופז. אלא שההשוואה הזאת לתכנית של טופז, אותו אחד שהורשע בכך שתכנן לפגוע בהדר לצד אנשי תקשורת נוספים, דווקא מחמיאה להדר. "דודו טופז היה בימי גדולתו וזוהרו ג'וני קארסון הישראלי ואי אפשר לקחת את זה ממנו. בספר דברי הטלוויזיה יש לו חלק חשוב לטוב ולרע".

ומה עם שאר הביקורות השליליות?
"אני מתייחס אליהן באהבה. בתחילת דרכי זה היה מפיל אותי. המבקרים הם לא קהל היעד שלי, למרות שלמדתי מחלק מהביקורות. אני בן אדם מאוד ביקורתי, תמיד מנתח את ההופעה שלי בתכנית, ולצד זה הכי חשוב לי שאהנה. אני מאוד אוהב לארח אנשים גם בחיים וחושב שזה די תפור עליי לראיין, לא ממקום ציני של עיתונאי שמחפש סקופים וכותרות".

אז בעצם שום דבר לא מרתיע אותך.
"הפחד העיקרי שלי הוא לאבד שליטה. יש לי למשל פחד מטיסות, אבל אם אני הייתי מטיס את המטוס לא הייתי מפחד. בכל מקרה אי אפשר לעשות כלום אם אתה חושב שזה ייכשל. אמן לא חייב להצליח בכל. הוא עושה את מה שהוא מאמין בו. אני מתעסק בדברים שמעניינים אותי ולא מתעסק בפחד".

החרדות אליהן מתייחס הדר מקבלות במה בסדרה "לצבי יש בעיה", דרמה קומית בה הוא מככב המבוססת על חייו. באחת הסצנות של הסדרה, פונה אליו אדם ברחוב ושואל אם הוא יכול להשיג לו סלפי עם אחד המתמודדים של "כוכב נולד". עובר האורח כלל לא מתעניין במנחה לשעבר של תכנית הריאליטי ובכך מבטא את החשש של הדר מלהפוך ללא רלוונטי בעולם הבידור. "כל אמן צריך להבין שמתישהו זה נגמר, זה חלק מהמקצוע. כל פעם אתה שואל את עצמך אם אתה רלוונטי ובודק מה אנשים חושבים עליך", אומר הדר, "אבל עצם זה שאנשים קונים כרטיס למופע הסטנדאפ שלי או שמדליקים את הטלוויזיה כדי לצפות בתכנית שלי, זה מרגש מבחינתי וסיפוק גדול". 

כל אמן צריך להבין שמתישהו זה נגמר. צביקה הדרצילום: איליה מלניקוב

איפה אתה מרגיש נוח יותר, על הבמה כשאתה עושה סטדנאפ או כמארח מאחורי המצלמה?
"
עולם הבמה הוא שונה לגמרי. יש משהו בבמה שהוא כמו טיפול פסיכולוגי וטלוויזיה זה ריגוש מסוג אחר. הטלוויזיה שואבת אותך לתוך עבודה סיזיפית שתלויה באלף אנשים, ויש דברים שהם לא תמיד בשליטתך. ההנאה מהתכנית מגיעה כשהיא מסתיימת ולא קרתה איזו פדיחה, או מהרגע עצמו שראיינת מישהו, פשוט נהנית מהשיחה, ולא הרגשת איך שהזמן עף. זה קרה לי ב'מחר שבת', ואני מאמין שככל שהתכניות יתקדמו אני אהנה יותר ואתחיל לשחות חופשי. כרגע אני שוחה עם מצוף".

עם מצוף או לא, אין ספק שהדר קפץ עמוק למים כשהחליט לעבור מהזכיינית "קשת" עמה עבד במרבית הקריירה שלו לזכיינית "רשת" המתחרה. "המעבר הזה היה מורכב אבל נפרדתי בחברות מכולם. אנחנו משפחה. בקשת פחות האמינו בסדרה 'לצבי יש בעיה' וברשת הרגשתי שיש אתגר מעניין יותר. היה לי חשוב להביא את עצמי ולקחת סיכון".

אגב המעבר לרשת - זה נכון שאתה הולך להנחות את "האח הגדול" שעוברת צד?
"עדיין לא קיבלתי הצעה כזאת. כולם היו בטוחים שעברתי ל'רשת' בגלל זה, אבל זה לא נכון ולא דיברו איתי על זה. בכל מקרה זה שאני עולה כמועמד להנחות את הדברים הכי גדולים זה מחמיא לי. אני אוהב את זה שאני נמצא בבורסת השמות ולא פוסל שום דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ