איגודי היוצרים: ברשות השידור "שכחו" 200 מיליון שקל מתוכנית ההבראה

במכתב פומבי תקיף, האשימו ראשי ארגוני היוצרים של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה כי הרשות הציגה לנתניהו נייר עמדה "חלקי ומגמתי" ללא תקציב יצירות מקור

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

שבעת ראשי ארגוני היוצרים של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה פירסמו היום (שני) מסמך פומבי ובו מחו על הדרך שבה הציגו אנשי רשות השידור את ההסדר להבראת רשות השידור מול ראש הממשלה. לדבריהם, התקציב שהוצג לנתניהו לא כולל את תקציב הפקות המקור, שאמורות למלא את לוח השידורים.

כזכור, ביום שישי האחרון הציגו נציגי הרשות לראש הממשלה נייר עמדה לפיו ניתן לצמק את תקציב רשות השידור בכמה צעדי התייעלות מיותר ממיליארד שקלים לסכום של 640 מליון שקלים בלבד, זאת בהשוואה לתקציב התאגיד העומד על 670 מיליון שקלים בשנה. לאחר אותה פגישה קבע נתניהו כי יעמוד על כך שרשות השידור לא תיסגר והבהיר כי לא ייתן את ידו לפתיחת התאגיד.

היהודים באים
מתוך "היהודים באים". שודרה בזכות בג"צ ארגוני היוצריםצילום: גיא רובינשטיין

בנייר העמדה, עליו חתומים בין השאר יו"ר איגוד התסריטאים עמית ליאור, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטרים אסנת טרבלסי, יו"ר איגוד המפיקים יפעת פרסטלניק, יו"ר שח"ם אסתי זקהיים ויו"ר איגוד הבמאים יריב הורוביץ, נטען בין השאר כי "מהפרטים שהגיעו לידינו, אנו קובעים באופן חד משמעי שהמידע שהוצג לרה"מ נתניהו היה חלקי ומגמתי וכל זאת מתוך ניסיון לייפות את המציאות ולנסות להאריך את חייה של רשות השידור. בנתונים שהציגו אנשי הרשות הם 'שכחו' להוסיף את ההשקעה המחויבת ע"פ חוק ביצירת המקור בסך 200 מיליון שקלים בשנה".

ראשי האיגודים מוחים בתקיפות נגד המשך התמיכה במנגנון המנופח של רשות השידור, ומציינים כי "עצוב להיווכח שלאחר עשור שבו הקפידה רשות השידור להתעלם מחובותיה על פי חוק למימון תוכן ישראלי כמו דרמות וסרטי תעודה, ולאחר שיותר ממיליארד וחצי שקלים מכספם של משלמי האגרה הופקעו מהמסך עבור משכורות עתק של בכירים, מנגנון מנופח, מימון 16 ועדים ותחזוק מחלקת גבייה מסואבת, בוחרים נציגי רוממה להציג תוכנית פעולה ל'רשות השידור המשוקמת' אשר תייצר אקטואליה, הפקות פנימיות ובעיקר משכורות".

בהמשך המכתב מתייחסים ראשי האיגודים לטענות אנשי רשות השידור שמתהדרים בהפקות המקור האיכותיות שעלו לשידור בערוץ 1 בשנה החולפת דוגמת "והארץ היתה תוהו ובוהו" ו"היהודים באים". בתגובה לכך כותבים ראשי האיגודים כי "חשוב לנו להדגיש שהישגי התוכן וההפקה בערוץ 1, עליהם מצביעים בגאווה נציגי הרשות כביטוי לתהליך ההבראה שחל במערכת בשלוש השנים האחרונות, לא היו באים לעולם ללא בג"צ ארגוני היוצרים שחייב את המדינה ואת רשות השידור לעמוד בחוק ולהוציא כספים להפקה מקורית קנויה בפעם הראשונה אחרי עשור".

לסיום, כותבים נציגי האיגודים כי "לא ניתן לזכויותינו ולפרנסתנו להירמס שוב. במשך שנים הובלנו את המאבק למען קיומו של שידור ציבורי איכותי במדינת ישראל ואנו נמשיך להיאבק למען מטרה זאת. אנו תומכים בדרישתם של עובדי רשות השידור לקבלת תנאי פרישה הולמים והגדלת מספר הנקלטים בתאגיד. יחד עם זאת, גם לנו יש משפחות, אנו ציבור של עצמאיים, נטולי כל זכויות סוציאליות, שפעם אחר פעם שילמנו את המחיר על הסיאוב ברשות השידור שנוצר מהתערבות פוליטית גסה אשר הביאה את השידור הציבורי לעברי פי פחת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ