הרגעים הבלתי נשכחים של "נמלטים"

רגע לפני שהיא שבה לחיינו אחרי היעדרות של שמונה שנים מהמסך, הנה כל הרגעים הזכורים ביותר מ"נמלטים". בפנים: דמויות שחוזרות לחיים, מרד אסירים קלסטרופובי, דמי לובאטו ואיברים קטועים

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמלטים
הוא חוזר לחיינו. מייקל סקופילדצילום: באדיבות yes

נראה שמגפת החייאת הסדרות לא פוסחת על שום להיט וכעת הגיעה תורה של "נמלטים". מייקל סקופילד, האיש, הקעקועים והאוריגמי, חוזר. לאלה מכם שהספיקו לשכוח, נזכיר שסקופילד אמור בכלל להיות מת, לפחות על פי הפרק האחרון בעונה הרביעית שהסתיימה בשנת 2009. מאז זרמו הרבה מים בנהר ונראה שגם מספיק שטרות העבירו ידיים בין המפיקים לתסריטאים, שגרמו להם להבין שבעצם אולי סקופילד לא כל כך מת. הנה, הוא מזיז את הרגל, גם את השנייה.

» הכל על הסדרה "נמלטים"
» סדרות הכלא הטובות ביותר
» ניקי גולשטיין עושה את ג'יימס קורדן
» "אורי ואלה" כבשה את טקס פרסי הטלוויזיה הישראלית

וכך העונה החמישית של שהסדרה שתתחיל בקרוב (החל מה-5 באפריל ב-yes) תספק לנו הסבר (מופרך ככל הנראה) לשאלה כיצד סקופילד שוב בחיים, ואיך קרה שהוא ואחיו שוב שקועים עד הצוואר במסע בריחה מכלא כלשהו. אבל היי, כל עוד יהיה אקשן וסקופילד ימשיך לספק לנו תכניות מתוחכמות בתוספת הצ'ארם הידוע שלו, אנחנו בפנים. רגע לפני שהכיף הזה קורה, נזכרנו ברגעים הבלתי נשכחים מארבע העונות של "נמלטים". יאללה, רוצו.

הכי מצמרר: מייקל מאבד את הזרת
תכנית ההימלטות של מייקל כללה את ג'ון אברוצ'י ואת קשריו הענפים, אבל איך אפשר להבטיח שהמאפיונר הקשוח באמת ישתף פעולה? ובכן, סוחטים זאת ממנו ובתמורה מבטיחים לו מידע על מקום הימצאו של עד המדינה שיצא נגדו, פיבונאצ'י, כדי שיוכל להיפגש איתו בארבע ידיים. קטע מעניין אצל מאפיונרים הוא שהם לא אוהבים שסוחטים אותם ולכן ברגע שמייקל רק רמז שאולי בטעות יש לו איזשהו מושג בנוגע למקום הימצאו של פיבונאצ'י, הוא מצא את עצמו נגרר למחסן כלי העבודה שם הופשלה לו הגרב והובהר לו שאו שהוא מתחיל לזמר או שיגיד שלום לאצבע הקטנה שלו. מייקל כזכור בחר לסתום ונפרד מהזרת לשלום. מזל שאחרי הזרת אברוצ'י החליט לשתף פעולה ולא המשיך לעוד איברים בגופו של מייקל.

כואב לנו רק מהליזכר בסצנה הזאת. "נמלטים"צילום: imdb

הכי קלסטרופובי: מרד האסירים בכלא
הגיבור המקועקע שלנו היה זקוק לקצת זמן לחפור בשקט מתחת לתא שלו, ולכן החליט ליצור תקלה במערכת המיזוג ולגרום לכל יושבי הכלא לאבד כמה ליטרים של זיעה. "למה שלא תעבירו אותנו למקום קריר יותר כמו אפריקה?", תהה טי-באג בפני הסוהרים, רגע לפני שגרם להתפרצות של מרד אסירים ומהומת אימים. במהלך אותה מהומה נלקח הסוהר החדש בוב כבן ערובה ולבסוף נרצח, לינקולן כמעט איבד את חייו על ידי מתנקש ששלחה החברה, ושרה ננעלה במרפאה וכמעט שוסעה על ידי האסירים החולים. מזל שברגע האחרון מייקל הגיח דרך צינורות המיזוג כדי להציל אותה. היי, לא היה כדאי לחשוב על זה מלכתחילה?

הכי מלחיץ. "נמלטים"צילום: imdb

הכי מרגש: מערכת היחסים של לינקולן ובנו אל. ג'יי
"עומדים להרוג אותי", ניסה לינקולן לגייס מעט חמלה מבנו, אל. ג'יי, שהגיב בטינאייג'ריות אופיינית וירה: "בשבילי אתה מת כבר מזמן". BURN! כך נראה המפגש הראשון בין לינק ללינק ג'וניור בין כתלי "פוקס ריבר". קשה להאשים את אל. ג'יי בהתחשב בכל מה שאביו עשה, אבל הקשר בין השניים שהחל בכי רע הפך מהר מאוד למערכת היחסים אולי השנייה הכי משמעותית בסדרה (אחרי לינקולן ומייקל כמובן). אל. ג'יי. החל להתקרב לאביו במסגרת תכנית קצין המבחן שנשלח אליה, ומאוחר יותר יצא להילחם כמו אריה כדי להציל את בנו, שגילה נטייה מדאיגה להיחטף, להיאסר ובאופן כללי להיעלם. הנוער של היום.

נלחם כמו אריה. "נמלטים"צילום: imdb

הכי מפתיע: היוואיר עוזר למייקל לשחזר את הקעקוע 
זוכרים את האסיר המשוגע היוואיר שגילה סקרנות עזה, על גבול הארוטית, בקעקוע שעל גופו של מייקל (שכזכור נושא את תכנית הבריחה מהכלא)? בהתחלה זה היה נראה כמו אפיזודה משעשעת שנועדה להעביר לנו בכיף פרק או שניים, אבל לאחר שתאונה מצערת גרמה לכוויה גדולה בעורו של מייקל וחלק מהקעקוע פשוט הושמד, היה נראה שתכנית הבריחה נמצאת בסכנה. אבל מייקל שלנו הוא בחור עם תושיה ולכן הוא פנה להיוואיר המטורף שניחן בזיכרון צילומי, וביקש ממנו לשחזר עבורו את הקעקוע. תודו שלא צפיתם את זה אז. כמובן שכדי לשכנע את היוואיר לעשות זאת היה צורך להכניס אותו לסוד תכנית הבריחה, אבל היי – זה לא שהם היו בררנים מדי בבחירת שאר האנשים.

אחת הדמויות המוזרות. "נמלטים"צילום: imdb

הכי מותח: הבריחה הראשונה יוצאת לדרך
הרגע שבו קפטן בליק גילה על הבור של חבורת ה"נמלטים" היה אחד הרגעים הכי מלחיצים בסדרה, אבל לא היה זמן להילחץ, כי מיד אחר כך הבריחה החלה. הנמלטים טשטשו את ריח המצעים שלהם כדי שיהיה קשה לעקוב אחריהם ויצאו במהירות דרך החור שברצפה, עברו במרפאה, טיפסו על כבל שמתוח בין חלון הכלא לגדר – והנה הם בחוץ! הבריחה הצליחה! ריח החופש כה משכר, הפרחים פורחים ו... רגע, כלבים? משטרות? מסוקים?! לא לקח יותר מדי זמן עד שדבר הבריחה התגלה וכל סוהר אפשרי שלא היה כפות בתחתית הבור (היוש בליק), החל לדלוק אחריהם. וכאילו זה לא מספיק, החבר'ה גם פספסו את טיסת המילוט שלהם. אנחנו עדיין לא מאמינים שכך הסתיימה העונה הראשונה. ג'יזס, יש לנו עור ברווז רק מלהיזכר.

הכי מצמרר: כריתת היד של טי-באג
זאת אמנם לא הייתה הפעם הראשונה בה נכרתו איברים ביקום של "נמלטים", ועדיין – לכרות לטי-באג את היד? את כולה? טי-באג שנדחף לתכנית הבריחה בכוח, חש הסתייגות "קלה" מצד חבריו לנוכחותו, ולכן החליט לדאוג לתעודת ביטוח וברגע של היסח הדעת כבל את עצמו באזיקים למייקל. כיוון שמייקל היה חלק מהתכנית של אברוצ'י, המאפיונר הקשוח לא היסס יותר מדי וברגע שהגיעו לנקודת העצירה הראשונה בבריחה הוא שלף גרזן יש מאין ופשוט קצץ לטי באג את היד. יש אזיקים, אבל אין יד. אחר כך טי-באג אמנם הצליח לחבר אותה (לזמן מה), אבל הטראומה נשארה.

עודד אמר להרים ידיים. "נמלטים"צילום: צילום מסך

הופעת האורח: טי באג מנסה להתיידד עם דמי לובאטו 
כי אין לנו מספיק רגעים בכיכובו של טי-באג. קצת לפני שהייתה כוכבת דיסני, הילדה דמי לובאטו פגשה את האסיר האולי-הכי-מסוכן בפוקס ריבר, והיא אפילו לא ידעה שהוא כזה. במהלך בריחתו עבר האסיר בעל העבר הרצחני והפדופילי בבית מלון של ברנש נחמד ששמח לארח אותו. כלומר, עד שטי-באג החליט לשבת עם בתו הצעירה של המארח שלו על שפת הבריכה ולנסות "להתיידד" איתה. הילדה המבוהלת מיהרה לברוח ממנו לזרועות אביה שפחות אהב את הניסיון של אורחו להתחיל עם הבת שלו ואף טרח להראות לו את זה. טי-באג מצדו כמובן התקפל משם, לא לפני שחיסל את המארח הנחמד והותיר את בתו דמי לובאטו המומה ומבועתת. טיפוס מקסים.

ד"ש למיקי מאוס. "נמלטים"צילום: צילום מסך

הכי מאכזב: האוצר של די. בי קופר מושלך לים
"השמועה אומרת שצ'ארלס ווסטמורלנד הוא די. בי קופר", "די. בי. קופר גנב והחביא חמישה מיליון". אוי, די. בי קופר. כמה שמענו עליך וכמה אכזבת בסוף, זקן אשמאי שכמוך. צ'ארלס ווסטמורלנד לא הפסיק להכחיש (באופן משכנע, תודו) לאורך כל העונה את העובדה שהוא די. בי קופר, העבריין הנודע שנמלט משוד בנק באמצעות צניחה ממטוס עם חמישה מיליון דולר בתיקו. אלא שרגע לפני מותו, הוא החליט לגלות למייקל שבעצם הוא דווקא כן הפושע המבוקש ואפילו גילה לו היכן החביא את הכסף. במשך כל העונה השנייה דלקה חבורת האסירים (ולא רק הם) אחרי האוצר המפואר, רק כדי שבסוף העונה סוכן החברה יבעט את תיק המזומנים לתוך האגם, סתם כי הוא יכול. איך הלכה המורשת של די. בי. קופר.

הלך הכסף."נמלטים"צילום: צילום מסך

הטוויסט הלא אמין: שרה חוזרת לחיים אחרי שראשה נערף (!)
מדובר באחד הרגעים הזכורים אך הלא מוצלחים של הסדרה, כיוון שהמשיך לסמן את הידרדרות האמינות שלה בקרב הצופים. בשנת 2007 נאלצו מפיקי "נמלטים" להתמודד עם צרה כפולה – שביתת התסריטאים המפורסמת (שגרמה לקיצוץ העונה בסופו של דבר) והיריון של השחקנית שרה ויין קליס (שמגלמת את דמותה של ד"ר שרה טנקרדי), שמנע ממנה להשתתף בעונה. כיוון שלא ניתן היה להסביר את היעדרותה של דמות ראשית כל כך מהסדרה למשך עונה שלמה, הוחלט פשוט להרוג אותה (צעד הגיוני יחסית בהתחשב בזה שכל כך הרבה פעמים ניסו לחסל אותה). מותה התגלה כשלינקולן קיבל ארגז ובתוכו הראש הכרות של אהובתו של אחיו, ששהה בכלל בכלא סונה בזמן הזה. אלא שאז קמה צעקה גדולה ומרה מצד המעריצים שנראה שיותר משהתגעגעו לשרה, דאגו ללבו השבור של מייקל. וכך, לאחר שבסוף העונה השלישית הגיבור המקועקע הכריז בדרמטיות שירדוף את רוצחי אהובתו עד חורמה ובלה בלה בלה, בתחילת העונה הרביעית היא כבר קיפצה לה לעברו בקלילות. חזרתה המפתיעה של שרה לחיים לוותה בהסבר הקלוש ש"זאת לא באמת הייתה היא, סתם ראש של מישהי אחרת עם פחות מזל". פייר, יצאו מעפנים.

הכי עצוב: הילד של מאהון נרצח
בעידן שלפני "משחקי הכס", סדרות המתח והאקשן כיבדו (פחות או יותר) את המוסכמה שמקובלת אפילו על מאפיונרים – לא פוגעים בילדים. ההבנה הזאת הופרה בתחילת העונה הרביעית של הסדרה, כאשר בנו הקטן של אלכס מאהון, קמרון, נרצח בירייה על ידי סוכן של החברה. מאהון שהפך מסוכן מכור לסמים לאסיר שמנסה להימלט על חייו, כמעט והפך לשבר כלי לאחר שאיבד את ילדו, אבל לבסוף הצטרף לחבורת נמלטים בחיפושים אחרי "סילה", ועל הדרך גם הצליח ללכוד ולחסל את הסוכן שרצח את בנו, ולהשליך אותו למים כשהוא קשור למשקולת כבדה.

כל כך עצוב. "נמלטים"צילום: צילום מסך

הכי עצוב 2: בליק מקריב את חייו למען חבריו
גנרל קראנץ היה אמנם האנטגוניסט הראשי בסדרה, אבל עוד לפניו היו שם בשטח פול קלרמן, טי-באג וכמובן בראד בליק, שהיה לאחת הדמויות העגולות והמעניינות בסדרה. בליק הצליח להפוך מסוהר מנוול שמתעלל באסירים, לחבר צוות שהקריב את חייו למען חבריו, וגרם לנו להתייפח ולמלמל "איזה תותח". בעונה הרביעית התאגדה חבורת הנמלטים שכללה בין היתר את מייקל, לינקולן, סוקרה, מאהון ובליק כדי להשיג את "סילה", קובץ סודי של החברה שעשוי לסייע להם להשיג את החופש. במסגרת הניסיונות להגיע אליו, הם נאלצו לעבור דרך מערכת המים של העיר באמצעות צינור, אלא שהתכנית של מייקל השתבשה, ובליק החליט בצעד נועז להיכנס לבדו לתוך תעלה בה זורמים אלפי ליטרים כדי להחזיק את הצינור מבפנים עבור חבריו - מתוך ידיעה שזה יהיה הדבר האחרון שיעשה בחייו. הו, בראד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ