עשר סדרות ישראליות מומלצות

הרומן הקסום של זוריק ורוחל'ה, האימהות החד-הורית הנוגעת של אורנה בנאי והעולם הפרוע של בני הנוער – עם עליית הדרמה הישראלית "כבודו" הנה עשר סדרות דרמה מקומיות שתמיד נעים לחזור אליהן

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאודה
דניאל שירין, עכבר העיר

בניגוד לטענות לגיטימיות כמו "אין לי מה לעשות" או "אין לי מה ללבוש", הטענה "אין לי מה לראות" היא כבר מזמן לא נכונה. זאת לפחות בכל הנוגע לטלוויזיה הישראלית שעל אף הקשיים מצליחה לייצר סדרות דרמה מקוריות, איכותיות והכי חשוב – נוגעות. השבוע (ה-8 באפריל) תעלה ב-yes הסדרה "כבודו", דרמת מתח חדשה שבמרכזה עומד שופט שבנו היה מעורב בתאונת פגע וברח, ולכבודה החלטנו להיזכר בעשר דרמות ישראליות שתמיד תענוג לצפות בהן שוב ושוב, ולתפארת מדינת ישראל. חשוב לציין שאין בכתבה הזאת מעין דירוג, שכן ברור שיש המון סדרות מוצלחות ולא כולן יכולות להיכנס לרשימה אחת. אז בלי דרמה, כן?

» "כבודו": סדרה שלא בונה על סוף טוב
» סדרות הכלא הטובות ביותר
» קורין גדעון בראיון מיוחד
» ניקי גולשטיין עושה את ג'יימס קורדן
» "אורי ואלה" כבשה את טקס פרסי הטלוויזיה הישראלית

"מרחק נגיעה"
35.9 - אלה הם אחוזי הרייטינג להם זכה פרק הסיום של הסדרה "מרחק נגיעה" (יותר מגמר "האח הגדול" האחרון למשל), שלמשך כמה שבועות איחדה בין קטבים – דתיים וחילונים, עולים וצברים - כולם צפו בה. הסדרה הקצרה (שמונה פרקים בסך הכל) אך המצוינת הזאת הביאה למסך את סיפור אהבתם האסורה של זוריק, בן למשפחת עולים רוסים, ורוחל'ה נערת סמינר חרדית וצנועה שסקרנית בנוגע לשכן החדש והנאה, אבל גם חוששת מהאיסור. הם רקדו כך טנגו במשך כמה פרקים, שבסופה יוצרי הסדרה סירבו לספק לנו סוכרייה מתוקה בסגנון הם "חיו באושר ועושר", אלא בחרו בסוף ריאלי, מה שהוסיף עוד שכבה לאופי שלה. על ה-DVD של "מרחק נגיעה" הודפס "עונה ראשונה", מה שמעיד מן הסתם על כוונות יוצריה להמשיך אותה, אבל אלה לא הבשילו בסוף לכדי עונה נוספת. הפסד שלנו.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"פאודה"
בשנת 2015 לא היה מי שלא ידע לדקלם ש"פאודה" משמעותה כאוס ובלאגן. שנת 2015 הייתה גם ה-שנה מבחינתו של ליאור רז שיחד עם אבי יששכרוף, יצר את סדרת המסתערבים המצוינת (שגם זכתה ב"פרסי עכבר העיר" באותה שנה). במרכז הסדרה עמדו דמותו של דורון קביליו (רז), מפקד יחידת מסתערבים קשוח, והמרדף שלו אחרי הנמסיס המושבע, אבו אחמד. "פאודה" אמנם הוצגה מהזווית הישראלית, אך לא קיפחה את הזווית הערבית והצליחה להציג דמויות עגולות גם מהצד השני. בסופו של דבר לצד היותה סדרה חשובה שהביאה צד מרתק בסיפור של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, "פאודה" הייתה קודם כל פשוט סדרת דרמה מותחת ומעניינת. געגועינו לבועז.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"חטופים"
נמרוד, אורי ועמיאל – נראה שיוצר "חטופים" גידי רף, לא יכול היה לבחור בשמות יותר ישראליים עבור הדמויות שלו. ואכן, הסדרה המותחת נגעה לליבם של רבים כבר מהרגע הראשון, אף שבמובן מסוים היא התחילה מהסוף – רגע חזרתם של שלושה חיילים שבויים אל ביתם. אלא שלצד כל השמחה סדקים מתחילים לצוץ בסיפור האידילי וחדשות לפיהם לפחות חלק מהחטופים שחזרו, ערקו לשורות האויב ולמעשה מתפקדים כמשת"פים. "חטופים" עלתה לשידור בשנת 2010, שנה לפני שחרורו של גלעד שליט ואחת השנים הסוערות במהלך המאבק עבור שחרורו, מה שאולי סייע לסיפור המסגרת להחליק לישראליים בקלות בגרון. ואף מילה על הקשר ל"הומלנד" שכבר מזמן ניתק.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"בלו נטלי"
עם חופיה הפסטורליים של אשדוד ברקע והיאכטות והבחורות במרכז, קשה היה לשים לב בהתחלה ש"בלו נטלי" בכלל נועצת סיכה חדה בעולם הזנות. במרכז הסדרה עמדה דמותו של גדי (צביקה הדר) שהצטרף לעסק ההפלגות של גיסו, רק כדי לגלות שהאחרון מבריח נערות ליווי לישראל במסווה של עסק לגיטימי. גדי נקשר לאחת הבנות ומנסה להציל אותה, מה שמסבך אותו עם גורמים עבריינים. מלבד קאמבק מצוין של הדר לעולם המשחק (אחרי שנים של הנחיית ריאליטי), קיבלנו בסדרה גם הופעות מצוינות של רועי אסף כסרסור משוגע, ואלונה איב, צעירה אוקראינית שמאולצת לעבוד כזונה.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"אמאל'ה"
חוץ מתזכורת לעובדה שאורנה בנאי היא לא רק קומיקאית מוכשרת, אלא גם שחקנית דרמטית נפלאה, "אמאל'ה" הייתה גם הסדרה שהביאה למסך את האימהות החד-הורית על שלל צדדיה (בעלילה שמזכירה את זאת של בנאי עצמה, שהביאה לעולם את בנה מחוץ לזוגיות). במשך שלוש עונות אפי בכר בדקה אופציות ומערכות יחסים, בין היתר עם אלון אבוטבול, יובל שגב וצחי גראד, איתו גם לבסוף השתקעה והתברגנה בעונה האחרונה (חתונה, היריון וכל החבילה). גם בגזרת דמויות המשנה "אמאל'ה" סיפקה הופעות מצוינות בדמות החברה הטובה דפי (מיה דגן), השכן הגיי קובי (אלון פרידמן) ששימש כדמות אב, האמא החטטנית אילנה (תיקי דיין) ואפילו שני כהן עברה שם לכמה פרקים. בקיצור, דרמה+שחקנית קומית=קסם.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"אופוריה"
"אופוריה" הייתה סדרה מזעזעת במובן הטוב של המילה. עם קאסט צעיר וכמעט משופשף של ילדים ובני נוער היא הצליחה להעניק הצצה לצד הקיצוני בעולמם של הצעירים, שכבר ראו הכל ועסוקים במסע הנואש אחרי הריגוש הבא. בין קווי העלילה היה גם זה של רענן בן ה-16 שנרצח במהלך מסיבה על ידי בחור שחשד כי הוא מתחיל עם חברתו (מבוסס על סיפורו האמיתי של הנער רענן לוי שנרצח בנסיבות דומות בשנת 2004), ונושאים כואבים נוספים כמו זנות, התמכרות לסמים, חסרי בית, שנאה עצמית על רקע משקל ועוד. היה קל יותר ליהנות מהבימוי והצילום המצוינים והכתיבה המרתקת, לולא "אופוריה" הייתה כל כך קרובה למציאות.
זמן לצפייה ב-vod של HOT. 

"30 שקל לשעה"
לו יאיר לפיד היה מתבקש לכתוב את הקומוניקט (הודעה לעיתונות) שהיה מלווה את מסע יחסי הציבור של הסדרה, הוא וודאי היה משחרר מיד משהו על "האדם העובד" ו"מעמד הביניים ההולך ונשחק". אלא ש"30 שקל לשעה" מורכבת יותר מהאמירות האלה - זהו סיפור על יחסי כוח בין אנשים. במרכז עומדות שלוש עובדות ניקיון מרקעים שונים (רוסיה, ערביה וישראלית) שמשתכרות סכום נמוך מדי עבור עבודה קשה ומדי ומחליטות להתאגד כדי לשרוד. הן עוברות בדרך מסע ייסורים לא פשוט שכולל הטרדות מיניות ועוד. לבסוף הן מצליחות להקים גוף משלהן ואפילו מעסיקות עובדת נוספת, אך מעניקות לה תנאים פחות טובים משל עצמן, תוך שהן שוכחות את המקום בו היו קודם. הסדרה אגב, עלתה כשנה לאחר המחאה החברתית ומי שחיפש כמה תשובות יכול היה למצוא אותן שם.

"מתי נתנשק"
לפני שליאור אשכנזי גילם דמויות של גברים מגודלי שיער בדרמות מתח כמו "עיקרון ההחלפה", הוא היה כוכב הדרמות הרומנטיות האולטימטיבי עם תפקידים ב"שיר שלנו" וב"אבידות ומציאות". אך הסדרה המזוהה איתו ביותר בז'אנר הייתה "מתי נתנשק" שבמרכזה עמדו מספר זוגות וחיפושם אחר אהבה. התקציר המעט גנרי הזה מסתיר מאחוריו סדרה מקסימה עם דמויות אמיצות כמו זאת של סוזי (יעל שרוני) שמחליטה לעזוב את בן זוגה הבוגדני, ורונה (דלית קהן, יוצרת הסדרה) שממשיכה לחפש אהבה בדרכים מחוכמות, למרות הסבל שמעבירים אותה גברי תל אביב. כמובן שהיה גם קאסט גברים נפלא שכלל את ליאור רז, יואב הייט וכמובן אשכנזי עצמו.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"אהבה זה כואב"
אחח, "אהבה זה כואב". איזה כתרים עוד נקשור לך? אילו מחמאות עוד נחלוק לך? הדרמה המתוקה והמצחיקה של דנה מודן שהפגישה בין דנה (מודן), מנחת טלוויזיה מצליחה, לבין אורן (אסי כהן, בתפקיד דרמטי ראשון בטלוויזיה) מוסכניק צעיר שלא חווה עדיין קשר רציני. הסדרה שנסובה בעיקר סביב היחסים של השניים והפערים שמתגלים ביניהם (עדה, גיל, מעמד וכדו') זכתה להצלחה רבה והייתה אחת הדרמות הרומנטיות הבולטות בגל של סדרות דומות שהופקו בעשור הקודם. למי שהתגעגע, אפשר לספר שבקרוב מודן וכהן יחזרו לשתף פעולה בסדרה חדשה שתעלה בקרוב ב- yes. אנחנו לא יכולים לחכות.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

"האקס המיתולוגי"
למרות ש"האקס המיתולוגי" נראתה בזמנו כמו הכלאה של כל הדרמות הרומנטיות של אותה תקופה, כולל כל הסטריאוטיפים המתבקשים, במבחן הזמן אפשר להודות שהיא הייתה סדרה מוצלחת. העלילה גילגלה מפרק לפרק את סיפורה של מיכל (טלי שרון) שנמצאת במשימה חייה למצוא את החתן שלה בתוך שנה אחרת תישאר רווקה לעולם, כך לפחות לה מגדת עתידות – הו, האימה. נקודת המוצא המעט מגוחכת הזאת שלחה את הגיבורה למסע מעניין בין אקסים שונים (פרק לכל אקס) דוגמת עפר שכטר, גיא לואל וזהר שטראוס, ועם חברים טובים כמו ורד פלדמן, איתי טיראן ויפתח קליין. בקיצור, כל נסיכי הטלוויזיה הישראלית של העשור הקודם במקום אחד. היה כיף.
זמן לצפייה ב-vod של yes. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ