מכרו שעשועון ל–30 מדינות — ולא נתנו קרדיט ליוצר הפורמט

שופטת המחוזי קבעה כי ארמוזה הפקות הישראלית, מיצרניות הפורמטים המצליחות בעולם, מכרה פורמט שיצר סער ברודסקי עם שני שותפים ללא מתן קרדיט

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24
איתי שטרן
איתי שטרן

"ארמוזה הפקות", מיצואניות הפורמטים הגדולות בישראל ומי שנחשבת לאחת מיצרניות הפורמטים הטלוויזיוניים המצליחות בעולם, מכרה פורמט טלוויזיוני בשם "Upgrade" ללמעלה מ–30 מדינות, מבלי לתת קרדיט ליוצר הפורמט — כך עולה מפסיקה שניתנה אתמול על ידי השופטת המחוזית בת"א, דפנה אבניאלי.

סער ברודסקי, שהגה את הפורמט בשנת 2008, יצר שעשועון טריוויה שבו ניתנים מוצרי חשמל למשפחות רנדומליות שעונות נכונה על שאלות החידון. ברודסקי, יחד עם שני שותפים לרעיון, רודריגו גונזלס וגילי גולן, יצרו פיילוט לתוכנית בערוץ 10 שלא שודרה בו לבסוף.

אבי ארמוזה. "בית המשפט טעה, נערער", הודיעה החחברה בתגובה
אבי ארמוזה. "בית המשפט טעה, נערער", הודיעה החחברה בתגובהצילום: מוטי מילרוד

לאחר הפקת הפיילוט שלא צלח, נמכרו זכויות השידור של התוכנית ל"תנין הפקות" (שנמצאת בבעלותו של גולן) ומשם הועברו ל"ארמוזה הפקות" — תוך דרישה למתן קרדיט לשלושה. ברודסקי, שיוצג במשפט על ידי עו"ד רועי הלוי, טען כי על אף ההצלחה הגדולה לה זכה הפורמט בעולם, הרי ששמו כהוגה התוכנית נמחק לחלוטין מכתוביות הפתיחה והסיום שלה, במטרה למנוע ממנו רווחים וזכויות יוצרים. השופטת אבניאלי קבעה כי ארמוזה פעל ביודעין שלא בהגינות כנגד ברודסקי, "למרות שידע על חלקו ביצירת הפורמט המצליח". מאחר שמדובר בפעילות מכוונת של הבעלים היחיד של ארמוזה הפצה, "האחריות חלה גם עליו באופן אישי", קבעה השופטת.

השופטת הוסיפה וחידדה: "לטענת הנתבעים (חברת ארמוזה – א"ש) כל שעשה התובע (ברודסקי) היה להגות רעיון ולשוחח על כך עם חבריו ואחר כך 'ישב בחיבוק ידיים', כלשון כתב ההגנה. אינני מקבלת טענה זו. הוכח בפני כי השעשועון הוא פרי עמלו של התובע ושותפיו גולן ורודריגו. הרעיון שהגו שלושתם קיבל ביטוי ממשי, בין היתר, ביישום והעלאתו על הכתב במסגרת הבייבל והמצגת, שהוכנו לקראת צילום תכנית הפיילוט בערוץ 10, תוך הקדשת מחשבה רבה לפרטי התכנית, מבנה הפרק, הנחיות לשחקנים, הגדרת המתמודדים, המשתתפים, הכנת שאלות, משימות ועיגונם כיצירה מגובשת אחת".

על התחמקותו של ארמוזה כתבה השופטת: "בחקירתו נשאל ארמוזה באשר לזהותו של יוצר הפורמט והאם המדובר בתובע, על כך השיב 'אני לא יודע וזה לא רלוונטי'. תשובתו זו אינה עולה בקנה אחד עם הראיות שהוצגו בפני במהלך המשפט, מהן עולה בבירור כי ארמוזה ידע היטב כי ברודסקי הוא שהגה ויצר את הפורמט לשעשועון". בסיום דבריה קבעה השופטת כי "ארמוזה הפקות "הפרו את זכותו המוסרית של התובע באותם פרסומים שבהם נאמר כי הם היוצרים של הפורמט, במקום לציין את שמו של התובע יחד עם שני שותפיו". מעתה והלאה, פסקה השופטת, תחויב החברה במתן קרדיט לברודסקי בכל תוכנית שתשודר, תוך ציון העובדה שיש לו שני שותפים נוספים ביצירה. השופטת פסקה כי יוצא צו המורה ל"ארמוזה" להימנע מציון שם החברה כיוצרת הפורמט, ופסקה נגד ארמוזה הוצאות משפט בסך 30 אלף שקלים. במקביל למשפט זה מתנהלת תביעה נוספת של ברודסקי כנגד ארמוזה על סך של מיליון וחצי שקלים, שתוכרע בהמשך.

ברודסקי מסר היום ל"הארץ" כי הוא מרוצה מהפסיקה, שמשגרת מסר חשוב ליוצרי פורמטים שחוששים לדרוש את המגיע להם מחברות הפקה גדולות. "הוא הציע לי כמה פעמים לקנות את הפורמט שאני הגיתי בסכומים מגוחכים, רק כדי שאוותר על הקרדיט. בגלל שפחדתי ממנו נורא, כי הוא אחד האנשים הכי חזקים בתעשייה, חיכיתי לא מעט עם התביעה — אבל אני שמח שהגשתי אותה. אני בטוח שיש עוד אנשים שעושים להם תרגיל כזה והייתי רוצה שהם יידעו שאין ממה לפחד. בסופו של יום הצדק ינצח והם יוכלו לקבל את מה שמגיע להם. החברות האלו לא יגזלו זכויות מחברות הפקה גדולות כמותן — אבל הן חושבות שהן יכולות להיות חכמות על חלשים. והן לא".

מארמוזה הפקות נמסר בתגובה: ״כחברה שהיתה חלוצה בתחום הפצת הפורמטים הישראליים בחו״ל וסללה את הדרך לביסוסה של תעשיית יצוא מרשימה, אנו נמצאים כאן במאבק עקרוני בעל השלכות רוחב על כל תעשיית יצוא הפורמטים. החלטת בית המשפט אשר מנסה להטיל אחריות על המפיץ לאכוף קרדיט אישי על גופי שידור בעולם חורגת מהמקובל בתעשייה ועשויה לחסום משמעותית את יכולת היצוא של מדינת ישראל. ״תנין״ כחברה המפיקה קיבלה קרדיט מלא כמקובל, בכל ההפקות של התוכנית ששודרו בעולם. אנו סבורים שבית המשפט טעה ולכן נפעל להגשת ערעור בהקדם״.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ