איום השביתה הוסר: התסריטאים האמריקאים ימשיכו לכתוב

ברגע האחרון הושגה הסכמה בין איגוד התסריטאים ואולפני הקולנוע והטלוויזיה על שיפור תנאי עבודתם של הכותבים

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חן חדד
חן חדד

איומם של התסריטאים האמריקאים בשביתה שתשתק את תעשיית הבידור הוסר ברגע האחרון, לאחר שחברי האיגוד הגיעו להסדר עם התאחדות מפיקי הקולנוע והטלוויזיה. 

השביתה היתה צפויה להיפתח אמש (שני) בחצות, שעון החוף המערבי, אז פג תוקף החוזים של איגוד התסריטאים עם ההתאחדות, שבין חבריה רשתות ענק ואולפנים גדולים, בהם רשת סי־בי־אס, אן־בי־סי, פוקס, אולפני ליונסגייט, וולט דיסני והאחים וורנר. לאור הקושי להתקדם במשא ומתן עד לרגע האחרון, בתעשיית הטלוויזיה נערכו לשביתה, והתריעו בפני בעלי המניות על הפגיעה הצפויה בהפקות ועל הנזק הכלכלי המשמעותי הצפוי. 

"המתים המהלכים"
"המתים המהלכים"צילום: Gene Page / AMC / אי־פי

פרטיו המלאים של ההסכם לא נחשפו במלואם, אך ב"דדליין" מדווחים שהתסריטאים, שמחו על ירידה בשכרם ועל תנאי עבודתם, הסכימו לחדש את החוזים לתקופה של שלוש שנים בלבד, ושהאולפנים נענו לדרישות המרכזיות שהציבו. 

מאחר שהתסריטאים מקבלים תשלום לפי מספר הפרקים, שכרם ירד משמעותית עם התקצרותן של עונות הטלוויזיה מ-22-24 פרקים ל-10-13 פרקים. ב"דדליין" דווח שמעתה שכרם יחושב אחרת, כך שהשכר על הפרק יהיה שווה לעבודה של 2.4 שבועות ותשלום נוסף יוענק על כל יום מעבר לכך. האולפנים גם הסכימו לשפר את ביטוח הבריאות של התסריטאים ולהשקיע 85 מיליון דולרים בתוכנית הבריאות החדשה. 

בעקבות ההסכם, מפיקים רבים שהתכוננו לדחייה בצילומים ולתקופה ארוכה של אי וודאות, נשמו לרווחה. צילומי סדרות כמו "המתים המהלכים", "ג'סיקה ג'ונס", "אימה אמריקאית" וכן הסדרות החדשות "סטארטרק - דיסקברי" ו"הבלתי אנושיים", יתקיימו כמתוכנן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ