הרגעים הבלתי נשכחים של "טווין פיקס"

מגילוי גופתה של לורה פאלמר עד הווידוי של מייק – לרגל חזרתה של סדרת הקאלט של דיוויד לינץ' כדאי להיזכר בכל הרגעים הגדולים של "טווין פיקס". זהירות, ספויילרים

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"טווין פיקס"
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר

כשצופים בפרספקטיבה של היום בפרקים הישנים של "טווין פיקס" קשה שלא להתפעל מהחדשנות והתעוזה שלה על רקע הטלוויזיה של ראשית שנות ה-90. השילוב בין המודעות העצמית, ההומור השחור, האלימות, האימה, המלודרמטיות הגרוטסקית ובמיוחד התחושה החריפה של ביזאריות שמלווה את הסדרה לכל אורכה, הפכו את "טווין פיקס" ליצירה חריגה וייחודית, גם במושגים של היום. 26 שנים אחרי ביטולה, סדרת הקאלט של דיוויד לינץ' ומארק פרוסט תחזור בקרוב לעונה חדשה (החל מה-222 במאי ב-yes) וזה הזמן להיזכר בעשרה מהרגעים המיוחדים, המפתיעים והבלתי נשכחים שהפכו את "טווין פיקס" לתופעה.

» פרידה מ"בנות" שהפכה להתמכרות
» ראיון מיוחד עם ג'ף פרי מ"סקנדל"
» האם תצליחו לפתור את התעלומה של "טווין פיקס"?
» הצצה לעונה החמישית ל"כתום זה השחור החדש"

גופתה של לורה פאלמר מתגלית בנהר
בפרק הראשון של הסדרה מגלה חוטב העצים פיט מארטל (ג'ק נאנס) גופה צפה בנהר מחוץ לעיירה האמריקאית המנומנמת טווין פיקס. מהר מאוד השריף המקומי הארי ס. טרומן (מייק אונטקין) וצוותו מגיעים למקום ומזהים את הגופה כשייכת ללורה פאלמר, תלמידת תיכון יפה ואהודה במיוחד. השאלה הנשאלת בעקבות הגילוי - "מי רצח את לורה פאלמר?" הפכה למשפט אייקוני בתולדות הטלוויזיה האמריקאית, התניעה את עלילת הסדרה ונשארה ללא תשובה לאורך מחצית מפרקיה. אחרי שזכתה לתשובה בפרק השביעי של העונה השנייה, העניין של הצופים ב"טווין פיקס" צנח באופן חד והוביל לביטולה המוקדם אחרי 30 פרקים בלבד.

"בוב הרוצח" מתגלה לראשונה
כבר בשלבים הראשונים של הסדרה, רק מהטון הלא שגרתי שלה ברור שתעלומת הרצח של לורה פאלמר לא הולכת להוביל לפתרון פשוט ורציונלי נוסח סדרות המשטרה הריאליסטיות כמו "חוק וסדר" ו"בלוז לכחולי מדים" (שיוצר "טווין פיקס" מארק פרוסט היה גם אחד מכותביה). ועדיין, הסצנה שבה אמה האבלה של לורה (גרייס זבריסקי) הוזה לראות את פניה של בתה המתה בפני חברתה דונה (לאורה פלין בויל) ורגע אחר-כך מזועזעת לגלות איש מסתורין ארוך שיער שבהמשך נגלה כי שמו הוא "בוב הרוצח" (פרנק סילווה), היא רגע בלתי צפוי ומזעזע לחלוטין.

קופר חולם על החדר האדום
הגענו לסצנה שהיא אולי המפורסמת בסדרה כולה ואולי גם אחד הרגעים המכוננים ביצירתו של דיוויד לינץ'. בפרק השלישי של הסדרה הקלפים נחשפים ואנחנו מגלים שמעבר לעולם הפיזי של "טווין פיקס", מתקיים עולם נוסף, סוריאליסטי ומסתורי. בתחילת הסצנה, הסוכן קופר (קייל מקלאכלן), איש האף.בי.איי חובב הקפה והחיים הפשוטים שמתמנה לחקור את התעלומה, הולך לישון וחולם חלום. בחלום מתגלה בפניו "בוב הרוצח" מהסצנה הקודמת, לצד חברו מייק קטוע הזרוע. בהמשך החלום, הסוכן קופר נראה מבוגר יותר באופן משמעותי כשהוא יושב על כסא בתוך חדר קטן על רקע מסך אדום. יחד איתו נמצאים שם גמד בעל השם המוזר "איש ממקום אחר" שלו צורת דיבור מעוותת ומצמררת, ובחורה צעירה שנראית שתי טיפות מים כמו לורה פאלמר המנוחה. הדברים שנאמרים על-ידי הדמויות השונות מצטברים לכתב חידה, שלדעת קופר מוביל לפתרון תעלומת הרצח. מלוא המשמעות של המקום שמאוחר יותר נגלה כי קוראים לו "הלשכה השחורה", יתברר רק בסיום העונה השנייה. בשלב הנוכחי, הסצנה בעיקר יוצרת אווירה קריפית ומפזרת רמזים סתומים. מה שבטוח, בשלב הזה הצופים של "טווין פיקס" הבינו באופן סופי שהכל יכול לקרות בסדרה הזאת.

רונט חולמת על הרצח של לורה
ממשיכים עם החלומות והחזיונות, שכפי שכבר הבנתם מהווים סימן לרגעי מפתח ב"טווין פיקס". בפתיחת העונה השנייה של הסדרה, רונט פולסקי (פיבי אוגוסטין) חולמת חלום שבו היא חווה מחדש את רגעי הרצח של לורה פאלמר, להם הייתה עדה. כעת ברור כי אותו איש מיסתורין ארוך שיער בשם "בוב הרוצח" הוא האחראי לרצח של לורה. בדרך, זכתה הטלוויזיה האמריקאית לאחת הסצנות האלימות ביותר, ששודרו בה עד לאותו רגע.

הוידוי של מייק קטוע הזרוע
בפרק השישי של העונה השנייה, חושף איש המיסתורין מייק קטוע הזרוע כמה מהסודות הכמוסים ביותר של "טווין פיקס" במיוחד בכל הנוגע למנגנון הפעולה של "בוב הרוצח", ומקדם את הסדרה צעד גדול לעבר פתרון התעלומה הגדולה במרכזה.

חזיון הענק
המוזיקה של אנג'לו בדלאמנטי היא ללא ספק אחד המרכיבים המשמעותיים והאהובים של "טווין פיקס", ובסצנה הזאת יש לנו הזדמנות להנות ממנה לא מעט בתיווכה של הזמרת ג'ולי קרוז. אך שיאה של הסצנה שמתרחשת בפרק השביעי בעונה השנייה, הוא דווקא חזיון נוסף המתגלה לעיניו של הסוכן קופר. בחיזיון דמותו של "הענק" (קרל שטרויקן) מופיעה על הבמה של הבר המקומי עם מסר המצמרר - "זה קורה שוב" שמרפרר לרצח אכזרי נוסף שעומד לקרות בטווין פיקס.

לילנד ו"בוב הרוצח" מחסלים את מאדי
בהמשך ישיר לסצנה הקודמת ובאופן מפתיע למדי, אנו מגלים כי "בוב הרוצח" השתלט על גופו של לילנד פאלמר, אביה של לורה, והוא זה שאחראי על התנהגותו המוזרה. כעת מבצע לילנד רצח נוסף - מזעזע לא פחות - הפעם של אחייניתו מאדי. פעם נוספת"טווין פיקס" שברה שיא בהצגה של אלימות מפורשת בטלוויזיה האמריקאית השמרנית.

לילנד מתוודה
בפרק התשיעי של העונה השנייה, התעלומה שמניעה את הסדרה כולה נפתרת לבסוף - לילנד פאלמר מודה ברצח בתו לורה פאלמר ואחייניתו מאדי בעקבות ההשתלטות של "בוב הרוצח" על גופו, ושם קץ לחייו. 

ביקור בלשכה השחורה
הסוכן קופר מוצא את עצמו פעם נוספת ב"לשכה השחורה", רק שהפעם לא מדובר בחלום. הוא מגיע לשם כדי להציל את אהובתו החטופה אנני (הת'ר גרהם). בסצנה שהיא מופת של סוריאליזם ואימה, פוגש קופר פעם נוספת את "האיש ממקום אחר", את לורה פאלמר, את בוב הרוצח ועוד כמה וכמה מכרים ותיקים לעימות אחרון ומכריע.

סיום הסדרה – בוב הרוצח משתלט על הסוכן קופר
ברגעים האחרונים של הסדרה המקורית, כשנדמה כאילו הכל כבר בא אל מקומו בשלום, התנהגותו של הסוכן קופר מתחילה להיות מוזרה במקצת. אחרי שהוא מרוקן לתוך הכיור שפופרת שלמה של משחת שיניים, קופר מטיח את ראשו במראה, שובר אותה ופוצע את עצמו. בעודו מתבונן בדמותו, מופיע מול עיניו דמותו המחרידה של בוב הרוצח. באותו רגע, התברר לצופי הסדרה, כי סוף טוב לא מצפה להם. הגיבור הבלתי מנוצח של "טווין פיקס" נמצא כעת בשליטתם של כוחות הרשע. 

כעת, אחרי 26 שנים של מתח, נוכל ככל הנראה לגלות מה עלה בגורלו של הסוכן קופר בעקבות פלישתו של בוב לגופו והאם "טווין פיקס" תצליח להפתיע ולסקרן אותנו גם בנוף טלוויזיוני שונה לחלוטין מזה שבו נולדה. נחזיק אצבעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ