תלונות רבות בעקבות הכתבה על בוקרשט ב"אולפן שישי": "מעודדת תרבות אונס" - טלוויזיה - הארץ

תלונות רבות בעקבות הכתבה על בוקרשט ב"אולפן שישי": "מעודדת תרבות אונס"

הכתבה ששודרה בסוף השבוע ובה נראו ישראלים שוכרים את שירותיהן של נשים בזנות, גררה יותר מ–90 תלונות לרשות השנייה. חדשות 2: "גל התגובות המזועזעות ממחיש את חשיבות שידור הכתבה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מתוך הכתבה ב"אולפן שישי"
מתוך הכתבה ב"אולפן שישי"צילום: ערוץ 2 / מאקו
איתי שטרן
איתי שטרן

כתבה ששודרה בסוף השבוע ב"אולפן שישי" בערוץ 2 ובה נראו ישראלים צעירים שוכרים את שירותיהן של נשים בזנות בבוקרשט, גררה יותר מ–90 תלונות לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה. מדובר במספר גדול במיוחד של תלונות בהתחשב בכך שעברו פחות מיומיים מאז שידורה.

רבות מהתלונות שהתקבלו ברשות עסקו בעובדה שהכתבה, אותה הגיש עמרי קרונלנד, הוגשה כמגזין צרכנות והתייחסה באגביות לישראלים הנפגשים עם נשים בזנות, תוך שהם מתייחסים אליהן כחפץ עובר לסוחר. בתלונה אחת נכתב כי הכתבה עודדה בפועל את תעשיית הזנות, ותגובות אחרות ציינו כי הכתבה והדרך שבה הוצגה תעשיית הזנות "מעודדת את תרבות האונס". תלונות אחרות קבלו על כך שלא היה טון ביקורתי בכתבה כלפי צרכני הזנות ומארגני חבילות הטיסה, שהתראיינו לכתבה בפנים גלויות.

מחפשים את הבינג' הבא? הירשמו עכשיו וקבלו את המלצות הצפייה הכי טובות באתר הארץ

מחדשות 2 נמסר בתגובה: "אנו ערים לביקורת שנשמעת על הכתבה. עם זאת, מדובר בתיעוד תופעה רווחת ולא שולית. גל התגובות המזועזעות ממחיש את חשיבות שידור הכתבה".

בכתבה, 11 דקות אורכה, ליווה קרונלנד חבורת ישראלים צעירים המדברת בגלוי על הגעתם לבוקרשט כדי "לחגוג" במועדוני חשפנות ובחדריהם האחוריים. מרואיין נוסף הוא מארגן מסיבות הרווקים לישראלים, שנשאל אם הוא לא רואה ממד של ניצול כלפי הנשים הרומניות. על כך הוא עונה: "הבחורות עושות את זה בכיף ומרצונן".

קרונלנד נמנע לדבר על פניה האמיתיות של תעשיית המין במזרח אירופה בכלל וזו של בוקרשט בפרט. הוא לא טרח לציין כי נשים רבות נחטפות לבירת רומניה ומשמשות כפועלות בתעשיית המין בניגוד לרצונן. בדו"ח שפרסם האו"ם, נכנסה רומניה לרשימה הלא מחמיאה של אחת מ–11 המדינות שבהן קיים סחר רב בבני אדם, חלק ניכר ממנו עבור תעשיית הזנות.

לצד התגובות שנשלחו לרשות השנייה, עלו גם ברשתות החברתיות לא מעט תגובות ביקורתיות נגד הכתבה. כך למשל, הפעילה עו"ד קרן גרינבלט פרסמה בעמוד הפייסבוק הפמיניסטי "פוליטקלי קוראת" פוסט ובו מתחה ביקורת חריפה על הכתבה. "מה עם לשאול שאלות קשות? מה עם להציג פרספקטיבה נגדית, או עובדות ונתונים שמאתגרים את הנראטיב שמציגים המרואיינים המרכזיים? ממתי כתבת תחקיר כוללת שליחת כתב למלון בחו״ל לצילומי פאן בלי שום היבט תחקירי?", כתבה.

גם העיתונאי ירון טן ברינק כתב בעמוד הפרטי שלו כי "כולם מתפוצצים עכשיו על כתב 'אולפן שישי' שעשה יופי של כתבת יח"צ לזנאים ולסרסורים ישראלים שמתענגים על אונס נשים בבוקרשט, אבל לתוכנית הזאת יש עורך ראשי ויש עורכת משנה להם יש גם ניסיון רב שנים במקצוע העיתונות. האחריות לזוועה כולה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ