ועדת האתיקה של הכנסת תדון בהשתתפות אורן חזן בדוקו־ריאליטי

במסגרת התוכנית "ריסטארט", שעלתה לשידור אמש בערוץ 10, תיעד חזן את שגרת חייו במהלך חצי שנה. כבר ב–2012 קבעה הכנסת כי חל איסור על הח"כים להשתתף באופן קבוע בתוכניות טלוויזיה ורדיו, ורק בשבוע שעבר קבעה הוועדה כי השתתפותו של חזן בתוכנית טלוויזיה אחרת היתה פסולה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40
איתי שטרן
איתי שטרן

ועדת האתיקה של הכנסת תדון בשבוע הבא בהשתתפותו של חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) בתוכנית דוקו־ריאליטי בשם "ריסטארט" שעלתה אמש לשידור בערוץ 10. בדומה לקונספט של התוכנית "מחוברים", במהלך התוכנית תיעד חזן את שגרת חייו במהלך חצי שנה, במהלכה הוא אמור לעבור הליך שיקום בריאותי. לצד חזן משתתפים בתוכנית מתמודדים נוספים שעוברים הליך דומה. לדברי ערוץ 10, חזן לא קיבל שכר על השתתפותו בתוכנית.

ללא קשר לקבלת שכר על השתתפות בתוכניות, ועדת האתיקה של הכנסת קבעה כבר בשנת 2012 כי "חל איסור על חברי הכנסת להתקשר בחוזה עם גוף תקשורת וכן להשתתף באופן קבוע ומתמשך בתוכניות טלוויזיה ורדיו, או באמצעי תקשורת אחרים, כגון כתיבת טור קבוע בעיתונות הכתובה או באתרי חדשות מסחריים באינטרנט, שכן מתכונת זו עלולה ליצור מחויבות משמעותית של חבר הכנסת לגופי התקשורת, שענייניהם נדונים תדיר בכנסת ובוועדותיה, ואף עלולה להוות טובת הנאה אסורה לחבר הכנסת".

אורן חזן בדיון על תאגיד השידור הציבורי באפריל האחרון
אורן חזן בדיון על תאגיד השידור הציבורי באפריל האחרוןצילום: ליאור מזרחי

זמן המסך שמקבל חזן בערוץ 10, גם ללא קבלת שכר עבור השתתפותו בתוכנית, שווה עשרות אלפי שקלים כזמן פרסום. רק בשבוע שעבר קבעה ועדת האתיקה כי השתתפותו של חזן בתוכנית אחרת "מחשב מסלול מחדש" של חנוך דאום, היתה פסולה. חזן טען בפני הוועדה כי חשב שרק השתתפות בתוכנית ריאליטי אסורה עליו כחבר כנסת וכי "מחשב מסלול מחדש" אינה עונה להגדרת הז'אנר. חברי הועדה ציינו כי בלשון תקנון האתיקה אין הבחנה בין תוכניות ריאליטי לשאינן כאלו, אך לא הפעילה סנקציות נגד חזן.

עם זאת, בעבר נענש חזן במספר סנקציות מצד ועדת האתיקה של הכנסת. ב-2 בדצמבר 2015 החליטה הוועדה להשעות את חזן למשך חודש מהשתתפות בישיבות במליאת הכנסת ובוועדות הכנסת, למעט השתתפות בהצבעות, בשל סדרת תלונות שהוגשו נגדו לוועדה לאחר שלעג לח"כ קארין אלהרר בעניין נכותה. באותו יום פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח לפיו חזן הגיש תצהיר שקרי בעניין הוצאותיו בפריימריז בליכוד.

הסעיף שאוסר על השתתפות חברי כנסת בתוכניות טלוויזיה באופן קבוע נוסף לתקנון האתיקה של הכנסת לאחר שחברת הכנסת לשעבר, נינו אבסדזה, ביקשה להשתתף בתוכנית הריאליטי "רוקדים עם כוכבים". בחוות דעת משפטית שכתב איל ינון, היועץ המשפטי לכנסת, נכתב כי השתתפות חבר כנסת כמתמודד במשדר טלוויזיוני והחשיפה לה יזכה עשויים להתפרש כמתן טובת הנאה, ולהשפיע על שיקול הדעת שלו בדיונים בכנסת העוסקים בתחום התקשורת.

ראוי לציין כי לפתחו של חזן מונחים כל העת דיונים ונושאים הקשורים לעולם התקשורת. הוא התבטא לא פעם בעניין "תאגיד השידור הציבורי" והביע התנגדות להקמתו. כמו כן, חזן נמצא בסכסוך מתמשך עם חדשות 2, אותם תבע לאחר פרסום הכתבה של עמית סגל בעניינו. רק אמש צייץ חזן בנוגע לחדשות 2 וציין כי "לחונטה בערוץ 2 אין כל יושרה" והוסיף את דעתו בנוגע לכתבה ששודרה בעניין מסיבות הרווקים בבוקרשט. "שידרו כתבה שיווקית שמשדלת לזנות, הפילו אחריות זמנית על הש.ג וכעת בורחים עד יעבור זעם. המנכ"ל וייס חייב להתפטר".

חבר הכנסת והעיתונאי לשעבר מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), מסר היום ל״הארץ״: ״אין גבול לחוצפתו של ח״כ חזן, שמתקיים מפרובוקציה ותגרנות. תקנון הכנסת אוסר במפורש על השתתפות קבועה בתוכניות טלוויזיה, חזן יודע זאת היטב. רק בתחילת החודש פורסמה החלטת ועדת האתיקה לגביו בדיוק באותו עניין. לא ייאמן עד כמה האיש מזלזל בכבוד הכנסת ומצפצף על חבריה. כללי האתיקה של חברי הכנסת בלתי יעילים ואינם מרתיעים. כאשר נוסחו, מי חשב שנגיע לשפל כזה של התנהגות. יש להוסיף סנקציות משמעותיות יותר במקרה של עבירה חוזרת על הקוד האתי. מספר פעמים במהלך כהונתי הגשתי וקידמתי תקנון אתי חדש ומשמעותי שיתמודד עם הזילות של הכנסת. פעמיים סוכל הנסיון על ידי חברי הליכוד. למה שחברי הכנסת יגבילו את חירותם להתבזות? הגיעו מים עד נפש, על ועדת האתיקה לנקוט סנקציה חמורה נגד חזן ולהחזיר לפרלמנט מעט מכבודו האבוד״.

תגובת חבר הכנסת חזן: "למיטב הבנתי, מכיוון שמדובר בתכנית דוקומנטרית שמשודרת במשך פרק זמן קצוב ולא על בסיס קבוע, אין שונה התוכנית הנ"ל מכל כתבת מגזין אחרת בה יכולים לקחת חלק חברי כנסת. בנוסף לכך, עדכנתי מבעוד מועד את הגורמים הרלוונטיים בכנסת, כולל היועץ המשפטי. עודי יצוין כי תוכנית זו צולמה עוד טרם פרסום ההבהרות של ועדת האתיקה בעניין השתתפות חברי כנסת בתוכניות ריאליטי".

מערוץ 10 ביקשו שלא להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ