טלוויזיה גאה: דמויות להט"ביות ומעוררות השראה במסך הקטן

מפוסיי הלסבית מ"כתום זה השחור החדש" עד קאלי טורס הביסקסואלית מ"האנטומיה של גריי" – כל הדמויות שגרמו לקהילה הגאה להרגיש גאווה אמיתית והצליחו לפרוץ את החומה הטלוויזיונית

מאיה רומן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתום זה השחור החדש
מאיה רומן, עכבר העיר

דמויות להט"ביות על המסך תמיד התהלכו על קו דק. בתחילת תור הזהב של הטלוויזיה עדיין לא ראינו מספיק מהן, ועד היום ישנו מיעוט של דמויות גאות על המסך. מנגד, כאשר דמות גאה מופיעה על המרקע, פעמים רבות היא הופכת לסטריאוטיפ מוקצן, דמות חסרת תוכן אמיתי, או דמות שכל העלילה שלה נסובה סביב נטייתה המינית. אלא שמידי פעם, מבליחות להן דמויות שלא עונות לשבלונה של הדמות ההומוסקסואלית או הלסבית, ומעודדות את הצופים לקבל את השונה. מצעד הגאווה שייערך בקרוב (9 ביוני) בתל אביב, הוא הזדמנות מצוינת לציין את עשר הדמויות גאות פורצות דרך של המסך הקטן. 

» מצעד הגאווה 2017
» אירועי שבוע הגאווה – כל האירועים והפעילויות
» פסטיבל הקולנוע הגאה
» האופרה הישראלית במחווה לאבבא

אלן מורגן, "אלן"
אי אפשר לדבר על דמויות להט"ביות בטלוויזיה בלי לדבר על אלן מורגן, הלא היא אלן דג'נרס. בשנת 1997, אחרי שתכניתה רצה כבר 4 עונות, יצאה דג'נרס מהארון בראיון עם אופרה ווינפרי. זמן קצר אחר כך, יצאה גם דמותה הבדיונית מהארון בפרק שנקרא "פרק הגור", במחווה לבכירי הרשת שלא רצו שהדמות תצא מהארון והציעו שתאמץ גור כלבים במקום. הפרק סימן את הפעם הראשונה שבה דמות ראשית בסדרת טלוויזיה יצאה מהארון והיה רגע מפנה בהיסטוריה של הטלוויזיה. 

בריאן קיני, "הכי גאים שיש"
אם גדלתם בשנות התשעים, כנראה שהיה לכם קראש על בריאן קיני, החתיך ההורס מ"הכי גאים שיש", וזה כשלעצמו הישג ענק. מערכת היחסים של בריאן וג'סטין הייתה כל מה שסיפור אהבה צריך להיות – סקסי, קסום, טראגי ומרגש. היא הוכיחה למי שלא ידע שסיפורי אהבה באים בכל הסוגים. 

עומאר ליטל, "הסמויה"
הרבה דמויות גאות לא מצליחות להיות יותר מסטריאוטיפ – החבר הגיי הכי טוב, המאהבת הלסבית שתמות באופן טראגי. עומאר ליטל מ"הסמויה" לא נפל לאף אחד מהסטריאוטיפים האלו. עומאר היה פושע בעל לב זהב וחוכמת רחוב אינסופית, אולי הדמות האהובה ביותר בסדרה שנחשבת לטובה אי פעם. נטייתו המינית לא הוסתרה, אבל היא מעולם לא הייתה מהותית. עומאר הוא קודם כל עומאר ובמאמר מוסגר, הוא גם גיי.
"הסמויה" משודרת ב-yes VOD

ווילו רוזנברג, "באפי קוטלת הערפדים"
בעונה הרביעית של "באפי קוטלת הערפדים", ווילו רוזנברג, חברתה החנונית, פוגשת את טארה מקקליי ומתחילה לגלות את יכולותיה כמכשפה ואת רגשותיה כלפי טארה. יוצרי הסדרה השתמשו בקסם כמטאפורה לזוגיות לסבית שכן רשת הנוער WB בה שודרה הסדרה סירבה לחשוף את הנוער לשתי נשים שמתנשקות. למרות המגבלות, ווילו וטארה ניהלו את אחת ממערכות היחסים היפות על גבי המרקע ולבסוף גם התנשקו, במה שהייתה הנשיקה הלסבית הראשונה ששודרה ברשת גדולה בארצות הברית.

ריי הולט, "ברוקלין תשע-תשע"
מפקד תחנת המשטרה ריי הולט מתגלה בפרק הראשון של הקומדיה ברוקלין "תשע-תשע" כהומוסקסואל. הגאוניות הייתה בכך שהנטייה המינית של ריי נרמזת לאורך כל הפרק, אך הקהל והדמות הראשית, הבלש ג'ייק פרולטה, לא מודעים לו. כשהולט יוצא מהארון בפני פרולטה הוא מספר על המאבקים שניהל בכדי להגיע לאן שהגיע. מאותו רגע, דמותו מעוגנת כשוטר הומו, אבל לעולם אינה מוגדרת על פיה ואנדרה בראור, שמשחק את הולט, מצליח להעביר את המציאות הזו ועדיין להיות קורע מצחוק.
"ברוקלין תשע-תשע" משודרת ב-HOT קומדי סנטרל

פוסיי וושינגטון, "כתום זה השחור החדש"
קשה לבחור דמות גאה אחת מתוך "כתום זה השחור החדש", אבל פוסיי היא הבחירה המתבקשת בעיקר עכשיו (זהירות, ספויילר) אחרי המוות הטראגי שלה. היופי של פוסיי הוא המורכבות שלה. היא לא נראתה כמו "לסבית מדומיינת", יפה במושגים סטרייטים ומושכת לעין הגברית, אבל היא גם לא הייתה הקצנה. המראה הנערי שלה היה בוצ'י במקצת, אך האופי הרגיש שלה הרחיק אותה מלהפוך לסטריאוטיפ. המוות שלה היה ההתפתחות הכואבת ביותר בסדרה שמלאה בהתפתחויות כואבות כי הוא הרגיש כמו לאבד חברה אמיתית.
העונות הקודמות של "כתום זה השחור החדש" משודרות ב-HOT וב-yes והעונה החמישית משודרת ב-HOT HBO ו-HOT VOD 

קאלי טורס, "האנטומיה של גריי"
הנושא של מצעד הגאווה השנה הוא "ביסקסואליות". אחת הסיבות לבחירה בו היא חוסר הנראות של ביסקסואלים וביסקסואליות בתרבות. ביסקסואלים מתמודדים עם סטיגמות רבות. השכיחה שבהן היא האמונה ש"אין כזה דבר", ש"זה שלב שיעבור". הסטריאוטיפ הזה מתוחזק על ידי תופעה שנקראת "מחיקה ביסקסואלית" במסגרתה דמויות שניהלו מערכות יחסים סטרייטיות יוצאות מהארון כהומוסקסואליות או לסביות, בהתעלמות מוחלטת מעצם האפשרות שהן נמשכות גם לגברים וגם לנשים. אחת הדמויות היחידות שלא נפלה מעולם למלכודת הזו היא קאלי טורס, הרופאה המהממת ב"אנטומיה של גריי". קאלי הייתה נשואה לגורג', התאהבה באישה, המשיכה לשכב עם חברה הטוב (והחתיך ברמות לא סבירות), מקסטימי, והתעקשה על זהותה כאישה ביסקסואלית לאורך כל הדרך.
"האנטומיה של גריי" משודרת ב-yes VOD

מקס בלום, "הכל לטובה"
"הכל לטובה" היא קומדיה חמודה על קבוצת חברים בשיקגו שלא מספיק צפו בה. מעבר לכימיה הנחמדה בין השחקנים בסדרה, הייחוד שלה הוא דמותו של מקס בלום, גבר הומוסקסואל, חובב פיצה וספורט, בעל כרס ולא נעים הליכות בשום צורה שהיא. מקס הוא דמות מרתקת כי אין לו שום בעיות עם נטייתו המינית, הוא פשוט הופך על ראשן את כל הציפיות שיש לנו מגבר גיי.
"הכל לטובה" שודרה ב-HOT

נומי מארקס, "סנסייט"
אין הרבה דמויות הומוסקסואליות או לסביות על המסך, אבל יש עוד פחות דמויות טרנסיות לכן נומי מארקס היא דמות כה חשובה. היא מגולמת על ידי השחקנית הטרנסית, ג'יימי קלייטון, הישג בפני עצמו כי גם כאשר דמויות טרנסיות מופיעות, לעיתים נדירות הן מגולמות על ידי שחקנים טרנסים. נומי היא אישה חכמה, האקרית בעלת יכולות טכנולוגיות ונמצאת במערכת יחסים מלאת אהבה. בשונה מהרבה סיפורים על נשים טרנסיות, סיפורה לא מתרכז בתהליך השינוי שלה, אלא בחייה כאישה טרנסית וכך נמנע מלהיות עוד סיפור סנסציוני וריק מתוכן.

קורט האמל, "גלי"
למרות הסוף המאכזב של "גלי", קשה שלא להיזכר בסדרה בחיבה תודות לדמותו של קורט האמל. קורט יכול היה להיות דמות ריקה מתוכן, הומו שאוהב מחזות זמר ובגדים, אבל הוא היה הרבה יותר מכך. הוא היה ליבה של הסדרה. היציאה שלו מהארון לאביו שגידל אותו לבד גורמת לי לדמוע עד היום. היופי בו התגלם בהיותו הומו נשי, דיווה מוגזמת כשהיה מדובר בהופעות ובבמה ועדיין, מתחת לכל הדרמה הזאת הייתה שבירות ורגישות שמאפיינת את רוב בני גיל העשרה ובעיקר בני נוער גאים שמתמודדים עם יציאה מהארון ובריונות בבית הספר. הוא היה האור שבקצה המנהרה עבור דור של נערים גאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ