חן חדד
חן חדד

משפטו של השחקן והקומיקאי ביל קוסבי, העומד לדין באשמת סימום ואונס, נפתח אמש (שני) בארה"ב. המתלוננת היא אנדריאה קונסטנד, שב–2005 הגישה תלונה במשטרה לפיה שנה קודם לכן קוסבי לקח אותה לביתו, נתן לה "תרופה" שגרמה לה לערפול, וכשהתעוררה ניכר היה כי ביצע בה מעשים מגונים. קונסטנד היא הראשונה מבין עשרות נשים שחשפו בהמשך את סיפורן, אך תלונותיהן לא הגיעו לכדי כתב אישום בגלל חוק ההתיישנות.

השופט סטיבן טי אוניל אישר לתביעה להציג את עדותה של מתלוננת נוספת אחת בלבד, זאת כדי להראות שמדובר בדפוס התנהגות ותקיפה. המתלוננת, שעד כה שמרה על אלמוניות ונודעה רק כ"קורבן מספר 6 לכאורה", נחשפה אמש כקלי ג'ונסון, עוזרת לסוכנו המנוח של קוסבי, טום איליוס. בעדות שמסרה בדמעות, כפי שדווח ב"ניו יורק טיימס", תיארה ג'ונסון כיצד קוסבי תקף אותה באותו האופן שבו תקף את קונסטנד כעשור קודם לכן. לטענתה, ב–1990 הוא החל להחמיא לה תכופות, אמר לה שהיא צריכה להיות שחקנית, וביקש ממנה להתאמן איתו על סצינה שבה היא מגלמת אשה שיכורה שמתנשקת עמו. אחרי שגילמה את הסצינה פרט לנשיקה, סיפרה שקוסבי התרגז עליה, ושלא ראתה אותו מאז במשך שש שנים.

לדבריה, ב–1996 קוסבי הזמין אותה לארוחת צהרים במלון בבברלי הילס ופתח את הדלת בחלוק ונעלי בית. ג'ונסון סיפרה שאמר לה "את צריכה להירגע", ונתן לה כדור בצבע לבן. ג'ונסון הסבירה שהיתה מאוימת מכדי לסרב לו. היא ניסתה להעמיד פנים שהיא בולעת את הכדור, וחשבה שתוכל לירוק אותו בכיור שבחדר האמבטיה, אבל קוסבי ביקש שתוכיח שבלעה אותו. לדבריה, הכדור גרם לה להרגיש "כאילו היא מתחת למים". היא חשה מטושטשת, ניסתה ללכת לחדר האמבטיה ואיבדה את ההכרה. כשהתעוררה, סיפרה שגילתה ששמלתה נמשכה לאמצע גופה ושהיא שוכבת בחזה חשוף, ושמעה את קוסבי נאנק מאחוריה. "אני זוכרת שרציתי למשוך מטה את השמלה ולכסות את עצמי, ופשוט לא יכולתי לזוז", אמרה. כמה חודשים לאחר מכן היא פוטרה מהסוכנות.

עורכי דינו של קוסבי ביקשו לפגוע באמינות הסיפור. הם טענו שג'ונסון ניהלה מערכת יחסים רומנטית עם קוסבי שהסתיימה בטון צורם, ושאלו מדוע לא דיווחה על התקיפה. "הייתי מפוחדת מאוד", ענתה ג'ונסון. "הרגשתי שיש לי סוד על הסלבריטי הגדול ביותר בעולם באותה התקופה, ושזו רק אני והמלה שלי מולו". ההגנה גם טענה שבדתה את הסיפור בחשש שהבוס שלה יפטר אותה מאחר שניהלה מערכת יחסים עם לקוח של המשרד.

קישה נייט פוליאם. ניסיון להישען על דימויו הטלוויזיוני צילום: Mark Makela/אי־אף־פי

קוסבי בן ה–79 הגיע לבית המשפט יחד עם קישה נייט פוליאם, ששיחקה את בתו רודי בסדרה "משפחת קוסבי", בצעד שרשת סי־אן־אן פירשה כניסיון להישען על הדימוי הטלוויזיוני האהוד שלו. באתר "דדליין" דווח שכמו בדיונים הקדם־משפטיים בחודשים האחרונים נראה קוסבי מחויך ונינוח, וצחק לפרקים עם עורכי דינו וחברים אחרים בפמלייתו.

עורכת הדין מטעם התביעה, קריסטן פיידן, ביקשה מהמושבעים — שבעה גברים וחמש נשים — להתעלם מתדמיתו של קוסבי כסלבריטאי. "אתם תראו את הנאשם בדיוק כפי שהוא, אדם שתקף מינית את אנדריאה קונסטנד", הכריזה. "הגבר הזה... השתמש בתהילתו, בכוחו ובשיטות אותן ניסה פעמים רבות — להביא אשה צעירה ותמימה למצב שבו אין לה יכולת להגיב על מנת להביא לסיפוקו המיני, כך שלא היתה יכולה להתנגד". התביעה הדגישה שהבלשית קתרין הארט, שקראה בעדותה המקדימה חלקים מתלונתה של קונסטנד, הודתה בהמשך שלא היתה נוכחת בחדר בזמן הצהרתה המלאה של המתלוננת, ובלש אחר סיים את תיעוד התלונה.

עורך דינו של קוסבי, בריאן מקגונגל, התמקד בהשלכותיהן של תלונות שווא. הוא השווה בין תקיפה מינית לבין האשמות שווא בתקיפה מינית — בטענה שהאחרונה נוראה יותר. "האשמה כוזבת יכולה להרוס אדם. להרוס את חייו, את עתידו", אמר. מקגונגל הצביע על חוסר־עקביות לכאורה בגרסתה של קונסטנד: "תלונותיה נחקרו בעבר לעומק, שוב ושוב, ולא העלו דבר".

במשפט, שצפוי להימשך כשבועיים, צפויה להעיד גם אמה של קונסטנד, שניהלה שיחות טלפון עם קוסבי לאחר שנודע לה על התקיפה. ב"דדליין" דווח כי באחת השיחות הללו, שהוקלטו וישודרו בחלקן למושבעים, סיפרה שקוסבי התעקש כי יחסי המין עם בתה היו בהסכמה, אך התנצל. הוא הציע לממן לה לימודים מתקדמים וטיפול פסיכולוגי. אם יורשע, קוסבי עשוי לקבל עונש מאסר של עד עשר שנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ