שיא הציניות: ביל קוסבי ינחה מפגשים על תקיפה מינית

לאחר שבוטל משפטו של השחקן שהואשם באונס וסימום אשה, הודיע קוסבי כי יקיים מפגשים עם גברים צעירים שעיקרם: כך תיזהרו במגע עם נשים

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
חן חדד
חן חדד

בשבוע שעבר נודע שמשפטו של ביל קוסבי בגין אונס וסימום של אשה בפילדפיה ב–2004, ב לאחר שהמושבעיםה. כעת נודע שקוסבי מתכנן למנף את הסערה שעורר המשפט ולערוך שורה של מפגשים בהנחייתו בנושא תקיפה מינית.

ב"מגזין "וריאטי" דווח שדוברו של קוסבי, אנדרו ווייט, אמר ש"מר קוסבי רוצה לחזור ולעבוד. אנחנו מתכננים מפגשים החל מיולי, ובהם נדבר עם צעירים, בגלל שזה נושא הרבה יותר רחב וגדול מביל קוסבי. זה נושא שיכול להשפיע בימינו על כל צעיר, במיוחד על ספורטאים", הוסיף. "עליהם לדעת מול מה עומד בפניהם כשהם מבלים יחד במסיבות, כשהם עושים דברים מסוימים שאסור להם לעשות. זה נושא שגם משפיע על גברים נשואים".

קוסבי (שני משמאל) בבית המשפט בשבוע שעבר, עם ההודעה על ביטול משפטו
קוסבי (שני משמאל) בבית המשפט בשבוע שעבר, עם ההודעה על ביטול משפטוצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

המסרים בדבריו של ווייט, שבדומה לרוח ההגנה על קוסבי, מתמקדים באופן שבו האשמות בתקיפות מיניות משפיעות על גברים בלבד וכלל לא על הקורבנות, נשמעו גם בדבריה של דוברת נוספת מטעם קוסבי, איבוני בנסון. גם היא הציגה תמונת מצב של עולם שבו על גברים לחשוש מנשים ומכך שנגיעה אגבית תוביל להאשמות בתקיפה מינית, והם אלה שחייהם יהרסו. "החוקים משתנים", אמרה. "אנשים זקוקים לחינוך בנושא. מגע חטוף בכתף, כל דבר בנקודה זו, יכול להיחשב לתקיפה מינית, וזה טוב מאוד להיות מודעים לחוקים בנושא".

משפטו של קוסבי נפתח בתחילת החודש עם חבר מושבעים המורכב משבעה גברים וחמש נשים. המתלוננת היתה אנדריאה קונסטנד, שב–2005 הגישה תלונה במשטרה לפיה שנה קודם לכן קוסבי לקח אותה לביתו, נתן לה "תרופה" שגרמה לה לערפול, וכשהתעוררה ניכר היה כי ביצע בה מעשים מגונים. קונסטנד היא הראשונה מבין עשרות נשים שחשפו בהמשך את סיפורן, אך תלונותיהן לא הגיעו לכדי כתב אישום בגלל חוק ההתיישנות. בתום כשבוע של דיונים ועדויות, המושבעים התכנסו לקבוע את אשמתו או חפותו של קוסבי, אך התקשו להגיע להחלטה והמשפט בוטל. התביעה הודיעה כי תפעל כדי לערוך משפט חוזר לקוסבי בגין תקיפה מינית.

אושיות רבות בתעשיית הטלוויזיה הגיבו בזעם על ביטול המשפט. יוצרת וכוכבת "בנות" לינה דנהאם, שחוותה תקיפה מינית, צייצה בטוויטר: "משפטו של קוסבי הוא הרבה מעבר לביל קוסבי. כשנשים רואות שהצדק נעשה, הפחד והטראומה שלהם מרוככים במעט. כשהן לא, נשים ששרדו תקיפה מינית צריכות לחזות בכל יום כיצד מערכת המשפט מכנה אותה שקרניות ומונעת ומכחישה את האמת שלהן. זה בלתי מתקבל על הדעת. ליבי עם כל השורדות שצריכות לחיות מחדש את מחיקת החוויה שעברו. אני רואה אתכן. אני אוהבת אתכן. זה בסדר גמור לא לקרוא חדשות ולכבד את עצמכן היום. עשו מה שאתן צריכות כדי להרגיש שלמות".

השחקן ג'ורג' טאקיי ("מסע בין כוכבים") כתב בטוויטר: "הקהילות מאבדות אמון במערכת המשפט. אנשים מאבדים אמון במנהיגים נבחרים. עוול ושחיתות הורסים אותנו". קומייל נאנג'יאני ("עמק הסיליקון") תהה: "שאלה רצינית: איך קוסבי יקבל אי פעם חבר מושבעים שאינו משוחד? מי לא מכיר אותו או שיש לו איזשהו קשר איתו?". מפעילות העמוד של צעדת הנשים בארה"ב כתבו: "ביטול משפטו של קוסבי, עוול לכל הנשים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ