המיתות הבלתי נשכחות של "משחקי הכס"

מהרעל שחיסל את ג'ופרי, דרך החתונה האדומה ועד כריתת הראש של נד סטארק – לרגל העונה החדשה של "משחקי הכס", הנה 10 רגעי המוות הכי אכזריים בתולדות הסדרה

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משחקי הכס
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר

יותר מאשר המעוף הקולנועי (שום דבר שלא ראינו ב"שר הטבעות") וסצנות הסקס הנועזות (שמינונן ירד מאוד בעונות האחרונות, לאור הביקורות המתחסדות), הדבר שהכי הופך את "משחקי הכס" למה שהיא זאת האכזריות המשועשעת שבה היא מתייחסת למוות. ג'ורג' ר. ר. מרטין הוא זה שיצר בסדרת הספרים שלו את המוסכמה לפיה הכל פתוח, וגם הדמויות המרכזיות והאהודות ביותר עשויות לזכות במפתיע לסוף נוראי.

» "שמחות": שומר מסך לערב שישי
» "סיפורה של שפחה" הגיעה לבית הלבן
» מגישות התאגיד בראיון מיוחד
» כוכבי פאודה מתכוננים לעונה השנייה

דיווד בניוף וד.ב. וייס, יוצרי הגרסה הטלוויזיונית, לא מצמצו לרגע ותרגמו את התפיסה הזאת למסך באופן שהצליח להכניס את הצופים התמימים להלם פעם אחרי פעם. בקרוב מאוד "משחקי הכס" תחזור בעונה חדשה (מה-17 ביוני ב-yes, בהוט ובסלקום טי.וי) ואנחנו נשוב לצפות בדמויות נוספות שיאבדו ראש, יורעלו, יותקפו על ידי המהלכים הלבנים וימותו בשלל דרכים מטרידות אחרות. בינתיים, הנה עשר המיתות הבלתי נשכחות של "משחקי הכס".

ויסריס טרגריאן חוטף זהב מותך בראש
זאת לא חוכמה להרוג רשע נאלח, כי בסך הכל לזה בדיוק אנחנו מצפים, אבל ישנן מיתות שנשארות איתך לנצח. טייזריס טראגריאן לא מתנהג יפה לאחותו דיאנריז, ועל כן זוכה מבעלה חאל דרוגו למקלחת של זהב רותח. זה מקורי, זה אכזרי, וזה מספק באופן מטריד.

ג'ופרי שותה משהו לא טוב
חלק מהגדולה של "משחקי הכס" היא יכולתה כמעט לשכנע אותנו שאין צדק בעולם, "צדיק ורע לו" וכו', ואז להביא אותה בהפוכה עם דמות שטנית ונוראית בעליל שעוזבת את העולם באופן מרהיב וברגע לא צפוי. זה בדיוק מה שקרה לנו עם ג'פרי, בנה הבלתי נסבל (במובן הטוב של המילה) של סרסיי לאניסטר, שהורעל באופן מסתורי דווקא ברגע הניצחון שלו על דודו טיריון.

רמזי בולטון מקבל אהבה מהכלבים שלו
היה קשה להאמין ש"משחקי הכס" יצליחו לטפח מפלץ ראוי לרשת את ג'ופרי, אבל באופן מפתיע רמזי בולטון הצליח למלא את החלל בעונות האחרונות. כמו אצל ג'ופרי, גם הפעם סאנסה סטארק ספגה את מכת האש הראשונה בתור האישה שלצדו, אבל לפחות אפשר להתנחם בזה שתיאון גרייג'וי הקריב מעט יותר. כשג'ון סנואו ניצח את רמזי בקרב מרהיב ואז אפשר לסאנסה לנקום את נקמתה, היה אחד מהרגעים המאוד מספקים ב"משחקי הכס".

פרטיותו של טייוין לאניסטר מופרת
רשע נוסף שמותו הלא צפוי הרטיט לבבות של צופים ברחבי העולם, הוא טייוין לאניסטר. הלוחם האכזרי מוצא את מותו דווקא מידי בנו הלא מוערך טיריון, בעודו עושה את צרכיו בשירותים. מצד אחד, לא מאוד זוהר. מצד שני, איך אפשר לשכוח דבר כזה?

סרסיי מחסלת את רוב אוכלוסיית מעלה המלך
מה שכל כך נחמד בטבח ההמוני שסרסיי מבצעת באויביה בסיום העונה האחרונה, זאת התחושה המבלבלת שהוא יצר בקרב הצופים. מצד אחד, סרסיי היא אחת הדמויות המרשעות בסדרה שעל פניו אנו רוצים בתבוסתה. מצד שני, הדרור העליון, שהוא אחד הנרצחים המרכזיים בטבח, היה די מניאק אליה, כשהשיא היה  בסצנת "בושה!" האלמותית. מצד שלישי, את מרג'ורי שנהרגה שם דווקא חיבבנו, וגם המוות הצדדי של המלך טומן היה די מבאס. המורכבות הרגשית הזאת היא הוכחה ניצחת לגדולתה של הסדרה (לפחות בחלק מהזמן).

שירין על האש
עם כל הסיפוק ש"משחקי הכס" מעניקה לצופים עם חיסולם של מרשעיה, השוס האמיתי שלה הוא הצער והחמלה שהיא מעוררת בנו עם חיסולם של הטובים והתמימים. מהבחינה הזאת, אין ספק ש"משחקי הכס" קבעה סטנדרט חדש בטלוויזיה. אחד הרגעים המזעזעים והבלתי נשכחים בסוגה זאת היא מותה של שירין ברתיאן שמועלית על המוקד על-ידי אביה האוהב סטאניס, בתקווה שהדבר יביא לו ניצחון בקרב מכריע עם רמזי בולטון. זה כמובן לא קורה, והקארמה משיגה את סטאניס מהר יותר ממה שהוא מצפה.

אוברין חווה פיצוח
אחד מרגעי המוות הנשגבים של "משחקי הכס" מתרחש כאשר אוברין מארטל, דמות שבקושי הכרנו אך התאהבנו מהר מאוד בכריזמה השחצנית שלה, עומד לסגור חשבון עם "ההר" הנוראי ולנקום בו על אונס ורצח אחותו. אחרי שנדמה כי גבר על "ההר", מוצא את עצמו אוברין מובס במפתיע, כשראשו מתפצח כמו אגוז בשל בין ידיו של הרוצח. צריך לראות כדי להאמין.

ג'ון סנואו משלם את מחיר השלום
ועכשיו לתותחים הכבדים באמת. אז נכון ג'ון סנואו הוקם לתחיה על-ידי הכוהנת האדומה וסביר מאוד להניח שמה שהוא עבר כאן חישל אותו לפחות עד סוף הסדרה. אלא שקשה להתגבר על ההתנקשות האכזרית הזאת במנהיג שוחר שלום על ידי מי שהיו אמורים להיות חבריו הנאמנים. 

נד מאבד את הראש
הוצאתו להורג של נד סטארק בעונה הראשונה היה כנראה הרגע שבו "משחקי הכס" הפכה מסדרה לתופעה. מי היה מאמין שדווקא השחקן שון בין, שעד אותו רגע התמחה בעיקר בגילום דמויות של רשעים בסרטים כמו "גולדן איי" ו"משחקים פטריוטיים", יגרום לעולם להתייפח על מר גורלו. מה שבטוח, החל מאותו רגע, היה ברור לכולם ש"משחקי הכס" לא הולכים לשחק לפי כללי הז'אנר ואף אחד כאן לא באמת חסין.

החתונה הכי גרועה שהיינו בה אי פעם
אם עריפת ראשו של נד סטארק היא רגע מכונן של "משחקי הכס", ככל הנראה שטבח "החתונה האדומה" הוא אחד מהרגעים המכוננים של הטלוויזיה האמריקאית בעידן החדש שלה. היא באה בזמן שחלקנו כבר כמעט ויתרנו על הסדרה, אחרי עונה שנייה שהתפצלה לאלף עלילות משנה ועונה שלישית שהתחילה מנומנמת למדי. והנה בא פרק 9, וטרף את כל הקלפים. מה זה היה הדבר הזה? רק התחלנו להתאושש מהמוות של נד ועכשיו אתם הורגים במכה את רוב המשפחה שלו, כולל אישה בהריון? אין להם אלוהים אלה. תכל'ס, בדיוק בגלל זה אנחנו אוהבים אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ