הקשת הדמוקרטית המזרחית על סרטון חדש של נאור ציון: ממשיך בקו הגזעני שלו

גיבורי הסרטון, הנקרא "הערסאוותים הרזים", מושווים לחיות בר ומוצגים כגנבים ורודפי נשים. ציון: "הקשת המזרחית מחפשים לפעמים בכוח להיפגע"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הסרטון "הערסוואתים הרזים"
איתי שטרן

תגובות נזעמות על סרטון שהפיץ נאור ציון ביום חמישי האחרון בעמוד פייסבוק של הסדרה "החברים של נאור" המשודרת בערוץ 10. בסרטון רואים את ה"ערסוואתים הרזים", כינוי שהדביק ציון לקבוצת צעירים ממוצא מזרחי, במעין סרט טבע של "נשיונל ג'אוגרפיק". גיבורי הסרטון מושווים לחיות בר, מוצגים כגנבים ורודפי נשים שאוצר המלים שלהם מסתכם בהברה "אההה". "הערסוואתים הרזים" הם בעלי צבע עור שחום ועונדים שרשראות וגורמטים. בנוסף, הם משתחווים לאלילים שלהם: זהר ארגוב ועומר אדם.

עד כה צפו בסרטון 156 אלף צופים בעמוד הפייסבוק של הסדרה. הסרטון גרר תגובות על הייצוג הגזעני של מזרחים. כך למשל כתב עודד סספורטס: "היה גזעני ודוחה אז, נשאר גזעני ודוחה היום". חן אלמליח כתבה: "איש אלים יהיר ודוחה. ההומור שלך הוא שמורת טבע שהיתה צריכה להיכחד לפני 20 שנה".

עורך הדין נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות, אמר ל"הארץ": "הסרטון אינו מצחיק, להיפך, הוא עובר את הגבול בין הומור לסרקזם, כך שהוא מעליב בצורה בוטה אוכלוסייה שלמה שנאור קורא לה נאור שבט ה"אהה", אם כי שבט זה "שומע זוהר ארגוב"! וזמר מזרחי. לכאורה, תוך ניסיון להעלאת המודעות בצורך השמירה על הטבע, נאור עושה זאת בצורה גזענית וגסה, מקבעת סטריאוטיפים, ומחזקת אמנות מהזן הגזעני המתנשא שעדיין רואה ב'גבר הלבן' (או האשכנזי) כתרבותי לעומת 'הגבר המזרחי'".

יעל בן יפת, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, אמרה: "נאור ציון ממשיך בקו הגזעני והנמוך של עבודתו. בין אם הוא מתגזען על מזרחים, בין אם זה על נשים ובין אם זה על נשים מזרחיות. השאלה היא עד כמה אנחנו צריכים לקבל את הרפש שהוא זורק כבר לא מעט זמן בפריים טיים ומתי נתחיל להתנהל כמו מדינה מתוקנת שמפסיקה ולא מאפשרת מופעי שנאה וגזענות שכאלו".

נאור ציון מסר בתגובה ל"הארץ": "סרטון זה נועד לסגור מעגל עם סרטון שנעשה בתחילת שנות ה–90 כשעוד הייתי חייל וזכה להצלחה רבה כשהשתמשתי בשפה ובקריינות של סרטי טבע על טיפוסים שונים בחברה הישראלית. בין השאר היו גם סרטונים על הג'ובניק בקרייה, המתעשרים החדשים והמפורסם ביותר 'דה יזראלי ערסוואת'. סרטונים אלה זכו להצלחה והחלטנו עקב כך לקראת המופע החדש לסגור מעגל עם הסרטון הקודם. התחושה הכללית מהקשת המזרחית היא שהם מחפשים לפעמים בכוח להיפגע. אנו חיים בעולם רשת שמועלים בו המון תכנים קומיים וזה אחד מהם שאמור להיות גם, כמו שאמרתי, אחד מיני רבים בהמשך על עוד אוכלוסיות והרגלים של טיפוסים שונים בחברה הישראלית. אני מקווה שאותה קשת מזרחית תדע למקד את מאבקה בדברים החשובים באמת ולא תחפש למנף את עצמה על גב סרטוני רשת. ישנם מאבקים דחופים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ