דניאל שירין, עכבר העיר

זה כבר כמעט הפך לנוהל: סדרה ישראלית יוצאת לאוויר העולם, משודרת במשך פרק, שניים או עונה שלמה ואז מתחילים להגיע הדיווחים על משא ומתן מול גורמים מחו"ל כשלבסוף מתפרסם אייטם על כך שרשת בינלאומית רכשה סדרה כחול לבן. האייטמים האלה, בואו נודה על האמת, כבר כמעט ולא מרגשים אותנו, אבל מאחורי כל סדרה כזאת עומדים סיפור ויוצרים שכבר לא מוכנים להסתפק באפשרויות השידור המוגבלות יחסית שקיימות בארץ ושואפים להגיע לקהל רחב. 

» כל הסדרות שמחכות לכם בסתיו
» סדרות הסמים הטובות ביותר
» סדרות הקומיקס הטובות ביותר
» סדרות נוער מומלצות

דוגמה מצוינת ועדכנית לכך אפשר למצוא בסדרת הילדים ונוער "החממה" ששודרה בארץ בהצלחה במשך שלוש עונות (2012-2016), אך במהלך שידורה יוצר הסדרה, גיורא חמיצר, לא שקט על שמריו. מפה לשם בשבוע הבא (8 בספטמבר) תעלה בשירות הסטרימינג נטפליקס הסדרה "Greenhouse Academy", עיבוד אמריקאי של "החממה", שאת התפקיד הראשי בו מאיישת השחקנית הישראלית אריאל מורטמן. רגע לפני שזה קורה, חזרנו לכמה מהסדרות הישראליות שיצאו מגבולות הארץ ובדקנו האם המעבר התבצע בהצלחה.

יו האב סומת'ינג סאד אין יור אייז: "מסודרים"

במה מדובר: כמה שנים לפני גל הרכישות של חברות ישראליות על ידי משקיעים עם מבטא זר, הייתה זאת "מסודרים" ששמה ב-2007 את ה-X באקזיט ואת עולם הסטארט אפ הישראלי על מפת הטלוויזיה. העלילה שהתבססה על סיפור מכירתה של חברת "מיראביליס", ממציאת ה-ICQ לחברה אמריקאית, אפשרה ליוצרים להתפרע מעט. כך יצאו ארבעת החברים השותפים בחברה הדמיונית "ג'ימלאיה", שנמכרה באקזיט של 217 מיליון דולר – אסי כהן, אסף הראל, ערן זרחוביץ' ומאור כהן, למסע פרוע שכלל התעמרות בבנקאי שהתנכר להם, מסיבות בריכה מפוצצות, רכבי פאר וכמובן המשפט האלמותי "יש לך משהו עצוב בעיניים" (ותודה לתומר). בקיצור, כיף כחול-לבן. 

המעבר לחו"ל: באדפטציה הטלוויזיונית לממלכה המאוחדת, הפכה "מסודרים" ל"Loaded", שעלתה ממש לאחרונה בערוץ 4 הבריטי. גם שם עומדים במרכז העלילה ארבה חברים שמכרו את הסטארט-אפ המצליח שלהם והביקורות מחמיאות למדי. ב"Variety" ציינו למשל את היכולת של הסדרה לספק תובנות אמיתיות הנוגעות להשפעת העושר על חיי אנשים ואילו ב"Hollywood reporter" שיבחו את המנוע הדרמטי של העלילה. מלבד ארבעת החברים ישנה גם דמות נשית משעשעת שמכנה את עצמה "דארת' ווידר הסקסית" ויש גם תזכורת לעובדה שהכל התחיל כאן, עם קרדיטים לאסף הראל ומולי שגב, כיוצרים ומפיקים. 

ותודה לנועה תשבי: "בטיפול"

במה מדובר: מבקרי טלוויזיה אוהבים להסביר שהשנים הנוכחיות הן תור הזהב של הטלוויזיה. בכל הנוגע לטלוויזיה ישראלית, "בטיפול" היא בהחלט אחת המבשרות הבולטות שלו. הסדרה הציבה במרכזה את ראובן דגן (אסי דיין), פסיכולוג קליני שעל ספתו עוברים מדי שבוע ביום קבוע אותם מטופלים, בגילומם של ליאור אשכנזי, איילת זורר, רמי הויברגר ואחרים. בכל סוף שבוע, ראובן עצמו שב ומתייצב לטיפול אצל הפסיכולוגית שלו (בגילומה של גילה אלמגור). אולם השחקנים המוכשרים שהשתתפו ב"בטיפול" היו רק חלק משלל המרכיבים שהפכו אותה לסדרה מצוינת, בראשם תסריט ודיאלוגים מרשימים, להם אחראים צוות כותבים מצוין שבראשו עמד חגי לוי. 

המעבר לחו"ל: מדובר באחת הסדרות הראשונות שנמכרו להפקה בחו"ל, בבית השידור היוקרתי של HBO, ומי שהייתה אחראית לרכישה היא השחקנית והמפיקה נועה תשבי. הביקורות מעבר לים היו חצויות ונחלקו בין אלה שחיבקו את הכתיבה והדמויות, לאלה שלא התחברו לפורמט המחייב של של התמקדות בדמות אחת בכל פרק פעם בשבוע. הסדרה זכתה לעניין מועט יחסית ולמרות ששרדה רק שתי עונות היא זכתה בשני פרסי אמי.

סיפור מולדת: "חטופים"

במה מדובר: אחד הנושאים הנפיצים במדינת ישראל הוא צה"ל. תוסיפו לזה סיפור על חטיפת חיילים שמסעיר את המדינה, דרמה משפחתית מרגשת על משפחה המחכה לשובו של האב וקיבלתם להיט. "חטופים" של גידי רף, שעלתה ארבע שנים לאחר חטיפתו של גלעד שליט, הביאה את סיפורם של שלושה חיילים שנחטפו לפני 17 שנה ומתחילה מהנקודה בה הם משוחררים בעסקת שבויים. במהלך העסקה מתגלה שרק שניים מהם חזרו ואילו חסרונו של השלישי הופך לתעלומה שמלווה את הסדרה בעונתה הראשונה. "חטופים" הפכה מהר מאוד להצלחה בישראל, חרף רבים מהמבקרים שמחו נגד האמינות שלה והציניות לדבריהם שעומדת מאחורי הלחיצה על בלוטות הרגש.

המעבר לחו"ל: "הומלנד" שווקה חזק על ידי קשת כגרסה הישראלית של "חטופים", למרות שהיא לא חולקת איתה מאפיינים רבים. כך למשל הסדרה התמקדה בכלל בדמותה של סוכנת CIA (קלייר דיינס) ובקשר שהיא מפתחת עם השבוי (דמיאן לואיס) ששב למולדתו, כשברקע עומד הספק אם הוא אכן שוחרר בעסקה או שמא מכר את נשמתו לשטן. עם או בלי דמיון ל"חטופים", "הומלנד" זכתה להצלחה אדירה בכל קנה מידה ואף לביקורות משבחות, לפחות בתחילת דרכה, ועל הדרך קטפה חמישה פרסי גלובוס הזהב וארבעה פרסי אמי. 

הדשא של השכן ירוק יותר: "פלפלים צהובים"

במה מדובר: בשנת 2010 מדינת ישראל התאהבה בילד אחד שהולך בשדות עם שבשבת (היה קצת קשה שלא אחרי שהפרומו איתו פומפם בכל מקום אפשרי), אבל האמת היא ש"פלפלים צהובים" הייתה קודם כל סדרת דרמה מוצלחת עם סיפור קטן ומרגש על זוג הורים (עלמה זק ויוסי מרשק) ממושב שלו, שמגלים יום אחד שבנם הקטן (מיכאל זפסוצקי) מתמודד עם אוטיזם. הסיפור שאב אלמנטים מסוימים מחייה האישיים של היוצרת, קרן מרגלית, שסיפרה: "יש לי ילד אוטיסט בבית, ברור שאני מכירה את העולם הזה וכותבת מהחוויה הזאת".

המעבר לחו"ל: "The A-Word", הגרסה הבריטית של "פלפלים צהובים" עלתה לשידור לפני כשנה וחצי ברשת ה-BBC, עם עלילה דומה למדי לגרסת המקור – עניין הגיוני למדי בהתחשב בעובדה שהיוצרת מרגלית קיבלה קרדיט כאחת הכותבות הראשיות. הסדרה זכתה בבריטניה לביקורות טובות למדי, אליהן הצטרפו בתחילת השנה גם המבקרים הישראליים שהיו תמימי דעים בנוגע לכך שהסדרה מצוינת, וחלקם (כולל כותב שורות אלה) חשבו שהיא אף עולה לעיתים על המקור הישראלי. עונה שנייה אגב, כבר הוזמנה.

איילת זורר וגל גדות בסדרה אחת? "בני ערובה"

במה מדובר: סדרת המתח של ערוץ 10 הביאה את סיפורה של דוקטור בכירה (איילת זורר) שעומדת לנתח את ראש הממשלה, אולם אז היא ובני משפחתה נחטפים ונלקחים כבני ערובה בביתם, כשבפי החוטפים דרישה אחת – חסלי את ראש הממשלה או שנחסל את משפחתך. מי שהייתה אמורה לגלם את אחת מחברות כנופיית החוטפים הייתה לא אחרת מאשר גל גדות, שהחלה אז להיות נישאת על כנפי תהילת "מהיר ועצבני", אך לבסוף שיתוף הפעולה ההוליוודי הזה לא הסתייע. כך או כך, הסדרה שיצרו רותם שמיר ועמרי גבעון זכתה לביקורות מהללות כאן בישראל ואף לעונה שנייה. לא דבר של מה בכך כשמדובר בסדרה ישראלית בערוץ 10 שסובל כל העת מקשיים תקציביים. 

המעבר לחו"ל: "בני ערובה" הייתה הסדרה הישראלית הראשונה שנמכרה עוד לפני ששודר ולו פריים אחד שלה בטלוויזיה. רשת CBS הרימה את הכפפה ויצרה גרסה משלה בשם "Hostages" בכיכובו של דילן מקרדמוט, אך זאת זכתה לביקורות מעורבות ולא שרדה את מבחן העונה השנייה. עם זאת, בשנה שעברה נרכשה גרסת המקור הישראלית לשידור ב"נטפליקס".

כאוס בינלאומי: "פאודה"

במה מדובר: אנחנו לא באמת צריכים לספר לכם על היסטריית "פאודה" (כאוס בערבית), נכון? סדרת המסתערבים המצוינת הרי התפוצצה בקול רעש גדול עם עלייתה בשנת 2014. לאלה מכם שבכל זאת איכשהו פספסו נספר ש"פאודה" עסקה בצוות מסתערבים שיוצאים למבצעי שטח, כשבראשם עומד דורון (ליאור רז, אחד מיוצרי הסדרה). כשהוא מגלה שאבו אחמד, בכיר בחמאס שנחשב למת, עודנו בחיים, הוא מחליט לצאת למסע לחיסולו. הסדרה זכתה להצלחה רבה בארץ, והמבקרים שיבחו אותה על הניסיון להציג את הדמויות שמעבר באופן אמין (בין היתר באמצעות דיאלוגים מרובים בשפה הערבית) ועל הדרך להביא צד נוסף לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

המעבר לחו"ל: לפני כשנה הסדרה נרכשה לשידור על ידי "נטפליקס" לשידור בשפת המקור, דבר שגרר התעניינות רבה סביבה בעולם והשוואות בינה לבין "הומלנד" כסדרה שעשויה להיות הלהיט הבא תוצרת ישראל. נציגי נטפליקס אף ציינו במסיבת עיתונאים שקיימו בישראל כי הסדרה זוכה לצפיות רבות ברחבי העולם. במקביל לצילומי העונה השנייה בישראל, יוצרי הסדרה, רז ואבי יששכרוף כבר עובדים על שתי סדרות נוספות עבור נטפליקס.

גם יפה וגם אופה: "להיות איתה"

במה מדובר: מצד אחד, לא היינו רוצים להיות אסי עזר ביום שבו בר רפאלי הודיעה לו שלא תשתתף בתסריט שכתב עבורה. מצד שני, בראייה לאחור אפשר לומר שהיא די הפסידה, לא? "להיות איתה" הפכה להצלחה אדירה מהרגע ששודרה עם סיפור ששואב השראה מעלילת "נוטינג היל" ועם קורטוב עממיות תימנית וגלאם הוליוודי נוצץ. 

המעבר לחו"ל: בשנה שעברה נמכרה הסדרה לשידור בשפת המקור שלה לערוץ 4 הבריטי, שם אגב היא זכתה לשם "Beauty and The Baker" (היפה והאופה). כוכבי הסדרה רותם סלע ואביב אלוש, הפכו לכוכבים לרגע בממלכה המאוחדת. אבל מה נכתב על הסדרה? כמו בארץ הקודש, גם העיתונאים הבריטיים אמנם לא קשרו לסדרה כתרים של איכות ומופת תסריטי, אבל הודו שמדובר בסדרה כיפית למדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ