חן חדד
חן חדד

לאחר שעשה סלפי עם מאות ישראלים ונדהם מכמות הגברים הישראלים שמגיעים לחוף הים בספידו, קונאן שב לארצות הברית ושידר את הספיישל: "קונאן בישראל". הפרק נפתח בפתיח אנימציה ובו תצוגה זריזה של ההיסטוריה של ישראל, דרך המלחמות, הסכמי השלום ובר רפאלי. 

על אף הבדיחות היבשות לפרקים והשימוש החוזר בנעימת "הבה נגילה", ניכר שקונאן נהנה ואף נלהב מהביקור. יותר מכל, המפגשים הנהדרים בין המנחה ובין עוברים ושבים סיפקו קלילות והומור לפרק, והציגו צדדים של ישראל שפחות מוכרים לצופים בארצות הברית. 

קונאן ברחוב ובים

הפרק פותח בתל אביב. המנחה, שעצר לשוחח בנועם עם מי שנקרה בדרכו, הביע בכל הזדמנות את התרשמותו מהמראה הגברי של הישראלים ומיופיין של הנשים. הישראלים שפגשו בו הגיבו באהדה גדולה, אבל קונאן לא היסס לכלול בפרק גם תגובות פחות נלהבות. נהג שהתעכב ברכבו בגללו קרא לעברו "מי אתה בכלל?". לאחר שהתמרח בבוץ בים המלח שאל צעירה אם הוא נראה כעת כמו גבר ישראלי מושך וזכה בתשובה: "יותר מושך מאשר בלי הבוץ. אני רק אומרת את האמת".

בהמשך ביקר קונאן בירושלים. הוא הציג תוכנית חלוקה פארודית מאת דונלד טראמפ, שתכלול מזרקת חומוס, את מלון טראמפ, והקרנה לילית של פניו של הנשיא לשמי ירושלים. "וכמובן, מכסיקו תשלם על זה", צחק. 

קונאן התחכך גם עם סלבריטאים ישראלים שזוכים להצלחה בארצות הברית. הוא התארח בסט צילומי העונה השנייה של "פאודה", שגורפת שבחים בארצות הברית מאז רכישתה על ידי נטפליקס. הקומקיאי צילם מערכון עם ליאור רז שבו הוא מענה אותו לקבלת מידע על כתובתה של גל גדות. "זו הסיבה היחידה שהגעתי בגללה לישראל" אמר, ודפק על דלתה של כוכבת "וונדרוומן"'.

"צחקנו הרבה בישראל, אבל היו רגעים מאוד רצינים", אמר לקראת שידור הספיישל. לאחר ששב והתנצל על כך שאין ביכולתו להציג ב-40 דקות את המורכבות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, קונאן החליף את צוות הצילום הישראלי שלו בצוות פלשתיני ויצא לראות את בית לחם ואת הצד הפלסטיני של גדר ההפרדה (הקליפ קוצר בשידור החי, אך מופיע באתר התוכנית יחד עם קליפים נוספים).

"כמו במקרים אחרים, גם הגדר הזו נהפכה לקנבאס של גרפיטי וציורים שמביעים כעס, על מה שאנשים בצד הזה של החומה מגדירים כצורה של אפרטהייד וכיבוש", אמר. "בנקסי צייר כאן. הייתה כאן הרבה אלימות, בין הצבא הישראלי ובין הפלסטינים. זריקת אבנים, גז מדמיע, הרג". קונאן הפנה את תשומת הלב לציור של דונלד טראמפ, וכינה אותו "הסמל האולטימטיבי לשסע פנימי". "הוא נראה שמח", הוסיף. "נראה שהוא השיג את החומה שלו אחרי הכל". 

במהלך הצילומים בגדר ההפרדה קונאן נתקל בקבוצה של פעילים פרו-פלסטינים, שסיפרו על התנגדותם לכיבוש. "יש גם צד אחר", הגיב לדבריהם. "יש מי שאומר שמדינה יהודית לא צריכה בכלל להתקיים". לשאלתו מה הפתרון בעיניהם, ענתה אחת הפעילות, "שאמריקה תפסיק לתת כסף שמממן את הנשק בישראל".

הקומיקאי התריע שאין סיכוי שהקטעים הקצרים שיציג בתוכניתו יספקו את האקטיביסטים, אבל הבטיח "אדאג שהצופים יידעו שגם הצד הזה קיים". קונאן הפגין זהירות גם במהלך הפרק, והוסיף קריינות שמסבירה "הקטע עם השיחה המלאה יהיה זמין לצפייה באתר, אבל כדי להיות הוגן, אדגיש שלא נהלנו שיחה דומה עם אנשים שחושבים אחרת מהאקטיביסטים שפגשנו".  

בהמשך ביקר קונאן במחנה הפליטים עאידה ושוחח עם הצעירים שם. נערה אחת סיפרה ביקשה ללמוד לתואר מתקדם בארצות הברית, אך סיפרה שבקשתה לויזה נדחתה. ברגע מכמיר לב, כששאל את אחד הנערים מה היו רוצים לומר לילדים באמריקה, זכה בתשובה "אני מקנא בכם". 

קונאן הגיע גם לצפון הארץ, והתרשם גם מפעילות הרופאים במרכז הרפואי זיו שבצפת. הוא שוחח עם הרופאים המטפלים בפצועים המגיעים מסוריה, והביע הערכה גדולה לפועלם.

לאחר ששתה עשרות כוסות קפה שהוצעו לו במהלך הביקור, קונאן הסביר שהמצב מורכב מדי כדי להתמודד איתו כשכולם מלאי אנדרנלין מקפאין. "השלב הראשון בדרך לשלום הוא מעבר לקפה נטול קפאין", הכריז. את הפרק חתם בהשוואה בין ישראל ובין אמריקה. "צריך לזכור שמדינת ישראל קיימת רק 69 שנים", אמר. "אנחנו קיימים 240 שנה, ועדיין עובדים על הבעיות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ