אבי ניר מתייחס לטענות נגד אלכס גלעדי ויורם זק: מחויבים לבחון את הדברים

מנכ"ל "קשת" התייחס לראשונה לעדויות על ההטרדות המיניות של גלעדי, אך התעלם מהעובדה שהוא עצמו היה מכותב למייל "זיקפת הבוקר" של זק. השרה גילה גמליאל: יש לפטר את גלעדי

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ניר מביט למצלמה כשלידו, בגבו, ניב רסקין
איתי שטרן
איתי שטרן

מנכ"ל קשת אבי ניר התייחס היום (שלישי) בפעם הראשונה לטענות על הטרדות מיניות מצדו של נשיא "קשת", אלכס גלעדי, ולהתנהגות של עורך "האח הגדול" בעבר יורם זק. ניר שלח מייל לכל העובדים ותמך בהודעה שהוציאה אתמול דרורית ורטהיים, יו"ר קשת, שציינה כי היא תומכת בקוטלר וליבנה שחשפו את התנהגותו של גלעדי. "דבריה הנכוחים של דרורית מהדהדים ומדברים בעד עצמם... לי ולכל מי שעובד בקשת הימים הללו קשים" כתב ניר. "אני חושב שהקושי העיקרי, לפחות שלי, הוא בפער בין ההתנהלות שלנו והאמונות שלנו, לבין הטענות שמושמעות כלפי עובדים ומנהלים בארגון וגם כלפי הארגון עצמו. יחד עם זאת, כשיש מקרים חריגים, אנו מחויבים לטפל בהם בנחישות, לבחון את הטענות הקשות ולפעול בהתאם ולא על פי דרישות ולחצים חיצוניים". השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אמרה היום כי הדרישה להביא לפיטוריו של גלעדי היא "צעד ציבורי צודק ומתבקש".

במכתבו לעובדים, ניר לא התייחס לעובדה שהוא עצמו היה מכותב למייל שפרסם זק בשנת 2010 ובו השתמש בביטויים ישירים ומיניים, שכללו את תיאור זיקפת הבוקר שלו. עם זאת, ניר כתב "מי שעובד בקשת יודע את האמת על החברה הזאת  ועל הנורמות המנחות את ההתנהגות בה. אנחנו שחיים אותן יום יום, אולי לוקחים אותן כמובנות מאליהן, ולכן אני וחבריי להנהלה כואבים במיוחד ומתקשים עם הדברים המיוחסים לנו, אבל מחויבים להתמודד אתם, ממש כפי שאנו יודעים להתמודד בזירה המקצועית. וכמו בזירה המקצועית, יש לנו מחויבות לנורמות גבוהות". 

בסיום המכתב כתב ניר כי "במקרים בהם נודע לנו על התנהגות שאינה ראויה, ערכנו בדיקה מעמיקה ופעלנו בצורה מיידית המתחייבת מן הבירור. כך נהגנו, כך אנו נוהגים בימים אלו וכך ננהג בעתיד, תוך קיום הליך בדיקה הוגן, תקין ויסודי, הנתמך בעובדות ונשען על ערכי הארגון... אני ואנחנו כארגון לא חפים מטעויות. הימים האחרונים מחייבים אותנו לבחון את עצמנו ולוודא מעל ומעבר לכל ספק שאנו פועלים כראוי. כך נעשה".

גמליאל התייחסה היום לגל החשיפות הנוגע להטרדות המיניות ואמרה כי "מדובר במגיפה חברתית של ממש". לדבריה, "חובה עלינו להוקיע את המטרידים בפומבי. עלינו לפעול בכל הכלים והמישורים על מנת למגר את התופעה. גוף האישה אינו הפקר". היא  ציינה כי תכנס בימים הקרובים את ועדת השרים לענייני השוויון המגדרי לדיון דחוף בנושא. בהתייחסה ספציפית לאלכס גלעדי, הבהירה גמליאל כי יש לפטרו באופן מיידי "לאור העובדה שהוא הודה לפחות בחלק מהעדויות נגדו".   

לתלונות של קוטלר וליבנה, כמו גם לעדותה של העיתונאית סילבי קשת לפיה טומי לפיד ניסה לאנוס אותה, הצטרפה היום הפרשנית המדינית של ערוץ 2 דנה ויס שאמרה כי גבי גזית הטריד אותה מינית לפני 15 שנה. ויס יפרה כי גזית נהג לנשקה על הפה בזמן שנפגשו במסדרונות מבלי לבקש את אישורה.

עיתונאית נוספת שדיברה היום על הטרדות מיניות בתחום התקשורת היא שרי רז, שהתראיינה בתוכנית הרדיו "גם כן תרבות" וגיבתה את קוטלר וליבנה ואף הוסיפה כי נורמות ההטרדות המיניות היו מקובלות ברשות השידור. "שנות השבעים והשמונים היו תחת הגמוניה גברית והיה להם הכוח. רוב בעלי בתפקידים הבכירים היו נשואים, ובמקום העבודה היו סביבם רווקות שרצו להצליח והם ניצלו את מעמדם... לא פעם הייתי נכנסת לחדר החדשות והייתי רואה מפיקה יושבת על העורך. זו הייתה האווירה. היום אנחנו בשלב לגמרי אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ