שר התקשורת רוצה לדאוג לערוץ הטלוויזיה החרדי, גם אם אין אחד כזה

איוב קרא נאם בכנסת והוכיח שהוא לא ממש שולט בחומר. מסיבה לא ברורה הוא החליט "להסתיר" את ערוץ 20, החביב על נתניהו, לא לדייק בנתונים ולקחת קרדיט על דברים שלא עשה. צפו

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איוב קרא
איתי שטרן
איתי שטרן

שר התקשורת, איוב קרא, עלה אתמול (רביעי) לדוכן הנואמים בכנסת כדי לתמוך בהצעת חוק בקריאה טרומית שהגיש ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ומבקשת להעניק רשיונות קבע לארבעה ערוצי שידור שפועלים כעת תחת זכיון בלבד: ערוץ 20, ערוץ 24, ערוץ 9 וערוץ "הלא טי־וי". בנאום, שבו עידכן קרא את חברי הכנסת בנוגע למהות החוק, הסביר מה אופיו של כל ערוץ ואמר: "אנחנו מתכוונים לסייע להם לקבל רשיון במקום זכיון".

כאשר פירט קרא מה אופיו של כל אחד מהערוצים אמר כי ערוץ "הלא טי וי" פונה בעיקר לקהל הערבי בעוד שערוץ 24 פונה לקהל החרדי. על משפט זה חזר פעמיים. אלא שערוץ 24 הוא ערוץ מוזיקה ואין לו כל קשר לחברה החרדית. למעשה, מדובר בערוץ הפועל זה 14 שנים ומי שמחזיקה 90% ממניותיו היא "קשת".

זו לא היתה הטעות היחידה של קרא בנאומו. "אנחנו נראה מהפכה כאן בהמשך למהפכה שהתחלתי בה בפיצול ערוץ 2", אמר. "ערוץ 2 כל כך הלינו על המהלך של הפיצול, אנחנו שמחים שבעצם הולכים לכיוון של הצלחה גדולה, גם באמון הציבור בהם. רואים את זה לפי הרייטינג שגם ערוץ 12 וגם 13 וגם 14 זוכים לרייטינג יותר גבוה". כידוע, מאז פיצולו של ערוץ 2, שקרא לא יזם - בניגוד לדבריו, ירד הרייטינג של שלושת הערוצים באופן מובהק. סך הצפייה בטלוויזיה אמנם עלה במעט אך כל אחד מגופי השידור ספג ירידה משמעותית באחוזי הצפייה. הערוץ שספג את הירידה החדה ביותר הוא ערוץ 10 ששידוריו בשעות הפריים־טיים מדשדשים באזור ה–6%–7% בלבד. ערוץ 10 הוא גם הערוץ שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש לסגור לא פעם בעבר, כך על פי תחקיר שפורסם ב"הארץ".

בהמשך נאומו דיבר קרא על העתירה לבג"ץ בנוגע לפיצול תאגיד השידור הציבורי "כאן". כזכור, בעקבות עליית התאגיד, שלו התנגד ראש הממשלה בתוקף, נחקק חוק להפרדת חטיבת החדשות של התאגיד משאר חלקיו. על כך אמר שר התקשורת "בנוגע לבג"ץ: יהיה פיצול בעניין התאגיד כך שתהיה חברת חדשות נפרדת כפי שנהוג בערוץ 12 ו-13". קרא התעלם מכך שכעת יש לערוצים 12 ו–13 אותה חברת חדשות, למשך שלוש השנים הבאות, דבר המעניק לה כוח מונופוליסטי רב. כמו כן, השר התעלם מכך שהתאגיד הוקם על פי חוק שעליו חתומה הממשלה הקודמת, שבו נקבע כי התאגיד וחברת החדשות שלו יהיו גוף אחד.

בנאומו שכח קרא להזכיר את ערוץ 20, שאמור להינות גם כן ממעבר לשיטת הרשיונות. את ערוץ 20 קנסה מועצת הכבלים והלוויין בקנסות בשווי מאות אלפי שקלים. הענקת רשיון תאפשר לערוץ, הסובל מרייטינג נמוך, לשדר כל תוכן העולה על רוחו, בלי להיות מחויב לתוכני מורשת, כפי שנקבע מראש כשקיבל זכיון לשידור. בתחילת דבריו "שכח" קרא להזכיר את שמו של ערוץ 20 ורק לאחר שקיבל תזכורת עלה שמו של הערוץ. ערוץ 20 הוא הערוץ היחיד שבו בחר ראש הממשלה להתראיין בחודשים האחרונים והוא ידוע בנימה מפויסת כלפי ראש הממשלה.

בשיחה עם "הארץ" אמר השר קרא כי בהתייחסו לערוץ 24 התכוון לערוץ החדשות הבינלאומי "i24news" המשדר מיפו ומצוי בבעלותו של פטריק דרהי. כשנשאל מה הקשר בין ערוץ זה לקהל החרדי אמר: "זה לא ערוץ חרדי אבל הם קשורים לחרדים. זה ערוץ שמשדר חדשות לחו"ל לקהילות יהודיות שונות בעולם ובין היתר לקהילות חרדיות בכל העולם".

קהילות חרדיות בדרך כלל לא רואות טלוויזיה.

"אז אני אחדש לך, הן רואות בהחלט. עכשיו עם הרישיון שנסדר לערוץ הן יוכלו לראות את זה".

בנוגע לפיצול ערוץ 2 אמר: "נכון, החוק היה לפני כמה שנים אבל אף אחד לא האמין שזה יקרה ועד הימים האחרונים היה לחץ שזה לא יקרה. ישבו עלי הרבה כדי שאני אשנה את החוק ולא אעשה את הפיצול הזה. היו עלי הרבה לחצים, מכל כיוון ומכל ערוץ, ואני שמח שקידמתי את זה למרות הלחצים. החוכמה היא לא רק לחוקק אלא ליישם את החוק".

דיברת בנאומך על הפחתת הרגולציה אבל יש גופים שעובדים בלי רגולציה, כמו "פרטנר" ו"סלקום" שלא מחויבות כלל בהפקת יצירת מקור. האם אתם חושבים על פתרון בנושא?

"הכל נבדק כרגע, כולל סלקום ופרטנר, אנחנו יושבים על חוק שמסדיר את השוק התקשורת לימים האלו ויתאים לתקופה הזו. לגבי היוצרים שמוחים על העדר היצירה המקומית, אני יכול לומר שככל הנראה אנחנו הולכים ליצור מהלך, יחד עם חברי הכנסת מיקי רוזנטל ומיקי זוהר שמגישים הצעת חוק שתקבע מיסוי על חברות כמו גוגל ופייסבוק מכיוון שהן השתלטו על שוק הפרסום. כל הרווחים של אותו מיסוי יופנו לקרן לטובת יצירה של קולנוע וטלוויזיה".

בעניין הרייטינג של ערוצי 12, 13 ו–14. על מה הסתמכת כשאמרת שנתוני הצפייה עולים?

"הנתונים שלי הפוכים מאלה שיש לך. הנתונים עלו בשלושת הערוצים. אם אתה מסתכל לפני הפיצול ואחרי הפיצול, ברייטינג הכולל, יש עלייה של שליש כמעט".

בנוגע לפיצול התאגיד אמר השר קרא כי "מה שקובע זה מה שקבע הריבון בהחלטה האחרונה ומה שנקבע זה שצריך לפצל את התאגיד. הוא קבע את זה כדי לעשות כמו שעשו בערוצים המסחריים. שתהיה חברת חדשות שתעסוק בחדשות. וגם צריך להבריא את המצב הקיים כיום. אמון הציבור נפגע באופן קשה ביותר. הערוץ היחידי שזוכה לתמיכה כספית כל כך גבוהה, לא עונה על הצפיות מבחינה מידתית".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ