מתה בתיה עוזיאל, אשת הטלוויזיה והאמנות

בתיה עוזיאל, אמנית מלאכת יד שזכורה מתוכניתה בטלוויזיה הלימודית, מתה בגיל 83 ממחלה

מיה אשרי
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתיה עוזיאל מחייכת
בתיה עוזיאל ב-2015. צילמה כ–300 תוכניות ללימודיתצילום: Ariel Elinson

האמנית בתיה עוזיאל מתה היום (שבת) בגיל 83 ממחלת הסרטן. עוזיאל מוכרת בעיקר בזכות תוכנית מלאכת היד שהנחתה בטלוויזיה הלימודית בין השנים 1974 ל–1982, ובשל המשפט שכה זוהה עמה, "הכינותי מראש".

עוזיאל נולדה ב–1934 בתל אביב. אביה ברוך גילאון היה האמרגן של תיאטרון "המטאטא" ואמה היתה אגרונומית בהכשרתה. היא החלה ליצור, לרקום ולסרוג עוד בילדותה וגם בצה"ל הדריכה במלאכת יד. "זה מה שעשה אותי", אמרה בראיון ל"מעריב" ב–2013. "תקציב לא היה, גם לא מכחולים כפי שצריך, רק גואש מזופת ודבק שקדים במקום דבק פלסטי. אז לך תקים מדינה עם זה. מתוך כורח המציאות אילתרתי דברים שלאחר מכן שימשו אותי שנים".

משם, המשיכה להוראה בתחום. בשנות ה–60 החלה להגיש פינה בתוכנית הרדיו של רבקה מיכאלי, "בארבע ידיים עם בתיה עוזיאל", וב–1974 קיבלה תוכנית משלה, "מלאכת יד עם בתיה עוזיאל", בטלוויזיה. כ–300 פרקים צולמו מהתוכנית המצליחה, אך רובן נמחקו ונותרו רק כ–25 מהן. בשנים מאוחרות יותר, הגישה עוזיאל תוכנית עם נכדתה ליאל, "סבתא בתיה", בערוץ הופ! בכבלים.

עוזיאל היתה גם אמנית שעבדה בעיקר בשיטת האסמבלאז' — בדומה לשיטות מלאכת היד החביבות עליה, יצירותיה הורכבו מאיסוף וחיבור של חפצים ופריטים שונים. ב–2013, הוצגה בגלריה גרשטיין תערוכת מחווה לעוזיאל, ובה הוצגו גם חלק מעבודותיה שלה. מבקרת "הארץ" גליה יהב כתבה אז כי "בהתבוננות במכלול העבודות, משנות ה–60 ועד היום, קשה שלא לחשוב שלו היתה עוזיאל מתפתחת כאמנית בעלת שפה מובחנת ונבדלת מעשייתה הטלוויזיונית... היא היתה יכולה להתברג במקום מכובד בין תומרקין לביאנקה אשל גרשוני".

עוזיאל הותירה אחריה בן אחד, צחי, וארבעה נכדים. "ברור לי שלא אחיה לנצח, אני רק מקווה שזה לא יקרה בסבל או במחלה מחורבנת. שפשוט אעצום עיניים ולא אקום", אמרה בראיון ל"ישראל היום" ב–2013. "ואני אגלה לך סוד: אני מקווה שנמצאים למעלה כל אלה שאני מתגעגעת אליהם. אני שומרת לעצמי מין פינה עם אמונה תפלה, שכל הנפשות האלה מחכות לי".

מנכ"לית הטלוויזיה החינוכית, ד״ר אורנה שמחון, ספדה לה: "בתיה עוזיאל היא מנכסי צאן הברזל של התרבות הישראלית. משפחת החינוכית כולה אבלה היום על לכתה של חברתנו ומי שבמהלך השנים חינכה וגידלה על המסך דורות של ילדים וילדות. נתנחם ביצירותיה ובמורשתה העשירה אשר באו לידי ביטוי, בין השאר, בתכניות רדיו וטלוויזיה, שילוו גם את הדורות הבאים לעוד שנים רבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ