גם הסדרה "מרפי בראון" בדרך חזרה לטלוויזיה

אחרי שבאן־בי־סי זכו להצלחה עם "ויל וגרייס" ובאי־בי־סי מחכים לשובה של "רוזאן", גם בסי־בי־אס מהמרים על סדרת עבר. קנדיס ברגן תשוב לככב בסדרה פורצת הדרך

חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנדיס ברגן ב"מרפי בראון"
קנדיס ברגן ב"מרפי בראון", 1992צילום: ASSOCIATED PRESS

לציון 30 שנה מאז שעלתה לשידור, רשת סי־בי־אס הודיעה שהיא מחזירה את "מרפי בראון" לעונה חדשה. גל הנוסטלגיה ששולט בטלוויזיה האמריקאית מוביל כעת גם לתחייתה של הסדרה הקומית פורצת הדרך שעלתה ב–1988. במגזין "דדליין" דווח שמנהלי הרשת הזמינו עונה בת 13 פרקים מיוצרת הסדרה, דיאן אינגליש. כוכבת הסדרה המקורית, קנדיס ברגן תשוב לדמותה של מרפי בראון, שצפויה לשוב לחדר החדשות בעולם של רשתות חברתיות, פייק ניוז ואקלים פוליטי ותרבותי שונה לחלוטין מזה שהיה בזמן שידורה המקורי.

בראון פרצה למסך כעיתונאית רווקה מבריקה ודעתנית בשנות הארבעים לחייה, המטפחת קריירה מצליחה במדיום הנשלט בעיקר על ידי גברים. בפתח הסדרה, היא חוזרת לעבודתה בתוכנית החדשות לאחר ששהתה במכון גמילה. היא עובדת עם צוות אקסצנטרי שאינו לרוחה, ועם שורה ארוכה של מזכירות שהתפטרו במהירות (עם 93 השחקנים שגילמו את עוזריה של בראון נמנו בין היתר סאלי פילד, בט מידלר, פול רובנס ורוזי אודונל). בסדרה נכללו מאורעות אמיתיים, והתייחסות קומית חדה לעניינים פוליטיים ואקטואליים.

באוטוביוגרפיה שלה סיפרה ברגן שראשי רשת סי־בי־אס לחצו על יוצרת הסדרה, דיאן אינגליש, לרכך את דמותה. "הם שאלו 'למה היא צריכה לחזור ממכון גמילה ולא מספא?' 'למה היא חייבת להיות בת 40, אולי עדיף אישה באיזור גיל 30?' 'למה שהתר לוקליר לא תגלם אותה?'" כתבה. "במחויבותה הפמיניסטית, דיאן התעקשה שהמטרה היא להראות בטלוויזיה דמות של אישה שחצתה את גיל 40, והיא נמצאת בפסגת הקריירה שלה, אבל גם יש לה פגמים בולטים וגם התמודדות עם אלכוהליזם".

הסדרה פרצה דרך גם באחד מקווי העלילה הבולטים, שבו בראון הרווקה הביאה ילד לעולם. את הסערה שהתעוררה הוביל סגן נשיא ארצות הברית אז, דן קוויל, שתקף בחריפות את החלטתה לגדל את הילד לבדה. בנאום שנשא ב–1992 על התמוטטות התא המשפחתי האמריקני, אמר "זה לא עוזר שמרפי בראון, לכאורה תמצית האישה המקצועית, הנבונה והמושלמת של היום, לועגת לחשיבותם של אבות בכך שהיא מגלדת את ילדה לבד ועוד קוראת לזה 'בחירה בסגנון חיים'". נאומו עורר ביקורות רבה בהוליווד והצית דיון ציבורי בנושא. כשברגן זכתה באמי באותה השנה היא הודתה בסרקזם לקוויל, ולעגה לו תכופות בסדרה. בהמשך, בראון התמודדה עם סרטן השד ותרמה רבות להגברת המודעות הציבורית ביחס לאבחון המחלה והטיפול בה.

"מרפי בראון" זכתה ב–19 פרסי אמי, בהם שני פרסים לקומדיה הטובה ביותר וחמישה לברגן על משחקה (השחקנית הסירה את מועמדותה בפעם השישית כדי לאפשר לשחקניות אחרות לזכות), וכן בשלושה פרסי גלובוס הזהב. ברגן, שהודתה שמרפי בראון לא הייתה קיימת ללא מרי טיילור מור, המשיכה לסלול את הדרך לגיבורות קרייריסטיות עצמאיות וחזקות, שמגדירות בעצמן את מבנה התא המשפחתי שלהן. השפעתה של הסדרה נותרה בעיני גם בעשורים לאחר מכן. בין השאר, מנכל"ית יאהו לשעבר, מריסה מאייר, סיפרה שדמותה של בראון והחשיפה לסדרה כשהתבגרה, הייתה לכוח מניע בקריירה שלה ולהחלטתה לכהן כמנכ"לית.

עם חזרתה של "מרפי בראון" לסי־בי־אס יש תחרות צפופה בין הרשתות המסחריות, שמהמרות כל אחת על סדרת עבר אחרת. ברשת אן־בי־סי זכו להצלחה עם "ויל וגרייס", ובאי־בי־סי מחכים בציפייה דרוכה לתגובות לחזרתה של "רוזאן" במארס הקרוב ומתכננים גם קאמבק אפשרי ל"שולחן לחמישה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ