ארגון השחקנים ל"קשת": אם לא תשלמו תמלוגים, נבקש משחקנים לא להשתתף בסדרה שנמכרה לחו"ל

מנכ"ל שח"ם דורש מקשת לשלם תמלוגים לשחקנים המשתתפים בסדרה "2014", שמופקת עבור רשת HBO. קשת: "דלתנו פתוחה לשיח ישיר ולא באמצעות איומים ומניפולציות תקשורתיות"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ניר
איתי שטרן
איתי שטרן

מנכ"ל ארגון השחקנים בישראל, שח"ם, אורי רשטיק, התריע היום (חמישי) בפני הנהלת "קשת" כי אם לא תשלם לשחקנים הישראלים המשתתפים בסדרה "2014" שכר נוסף בשל הפצתה בעולם, הרי שהם יבקשו מהשחקנים להימנע מלהשתתף בסדרה שמופקת עבור רשת HBO האמריקאית. רשטיק הבהיר כי שחקנים המקבלים תפקיד בסדרות שמופצות בעולם, זוכים לתמלוגים על כך. לדבריו, בקשת ובחברת "מובי פלוס", המפיקה את הסדרה בארץ, סירבו להעניק לשחקנים תוספת כזו.

"אנחנו סבורים כי העדר תשלום תמורה נוספת לשחקנים בגין מכירה של סדרות הכוללות את ביצועיהם לגופי שידור במדינות זרות, הינו לא הוגן, ומהווה ניצול כואב של השחקנים הישראלים", כתב רשטיק במכתב שנשלח למנכ"ל קשת, אבי ניר, ולחברת מובי פלוס. "על פי בדיקת עומק מקיפה שערכנו, הרי שישראל ניצבת בודדת בעניין זה, לעומת מצב הדברים בשאר מדינות העולם, לרבות מדינות אירופה, ארה"ב, אשר במדינות אלו ישנו מנגנון מוסדר של הענקת תמורה נוספת לשחקנים מקומיים בגין מכירת סדרות מקומיות לגופי שידור במדינות זרות".

"2014", נוצרה על ידי חגי לוי ("בטיפול"), והיא אחד הפרויקטים השאפתניים ביותר של "קשת". במרכזה, סיפור חטיפתם ורציחתם של הנערים גיל־עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח בקיץ 2014 — חטיפה שהביאה להתפרצותו של מבצע "צוק איתן". את הסדרה כותב לוי יחד עם נוח סטולמן ("תמרות עשן", "עקרון ההחלפה"), והיא תבוים על ידי יוסף סידר.

בהמשך מכתבו מציין רשטיק כי בשח"ם ניסו לנהל משא ומתן עם חברת מובי פלוס, בבעלותו של המפיק דוד מנדיל, אך "חברת ההפקה סירבה אפילו לאשר את האפשרות של השחקנים לקיים מו"מ עם חברת ההפקה על תמורה בגין מכירת הסדרה עם ביצועיהם ל–HBO. לא זו אף זו, בעזות מצח, ביקשה אף חברת ההפקה למנוע מהשחקנים הזכאים לכך לקבל כל תמלוגים מגופי תמלוגים בחו"ל, בגין שידור ביצועיהם בגופי שידור זרים". בסיום המכתב נכתב כי אם קשת לא תגיע להסדר בעניין גמול הולם לשחקנים, הרי שהארגון "ישקול להורות לשחקנים החברים בארגון, שלא לחתום על חוזי ההשתתפות בהפקה, עד להסדרת נושא התמורה המגיעה לשחקנים בגין מכירת ביצועיהם בסדרה לחו"ל, וכן יפעל לשם כך בכל האמצעים הכשרים האחרים העומדים לרשותו".

יו"ר שח"ם, אסתי זקהיים, מסרה היום כי "ישנה תופעה הולכת ומתמשכת של מכירת סדרות לחו"ל ללא כל תמורה לשחקנים ולשחקניות. התעשייה הישראלית פורחת אולם רק החברות הגדולות קוטפות את הפירות. לא ייתכן ששחקן או שחקנית ישקיעו ימים וחודשים, בהפקת הסדרה. ייתנו את כישרונם, כישוריהם, קולם ופניהם, יהיו שותפים גדולים להצלחתה, אבל לא ייהנו מהצלחתה".

השבוע חתמה "קשת" על מסמך עם ארגון אק"ט (איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה בישראל) ובו התחייבה על חוזה המסדיר את תנאי העובדים בענף במקצועות הרשומים באיגוד כמו צלמים, מנהלי תסריט, אנשי ארט ועוד. בחתימתה על החוזה, הסכימה "קשת" על תנאי ההסכם שנחתם ב–2008 בין איגוד המפיקים לאק"ט, והחברה או כל גוף הפקה המספק לה שירותים, מחויבים לעבוד בהתאם לתנאים הללו.

מ"קשת" נמסר היום בתגובה: "רק אתמול נחתם בין קשת ובין ארגון עובדי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה הסכם ששומר על זכויות העובדים. קשת היא גוף התקשורת הראשון והיחיד שעשה זאת בישראל. קשת היא גם זו שהצליחה בשנים האחרונות לפתח הזדמנויות בינלאומיות עבור השוק המקומי, יוצרים, שחקנים ועובדי תעשיית הטלוויזיה. בשח"ם יודעים זאת, כפי שהם יודעים שדלתנו פתוחה לשיח ישיר ולא באמצעות איומים ומניפולציות תקשורתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ