"האחיות המוצלחות שלי" חזרה עם נשים מורכבות וגברים דושבגים

עם טאצ' מופרע של גורי אלפי כבמאי, פאנצ'ים ובוז לזחיחות הצה"לית, ועם שלוש גיבורות שלא מפסיקות להביך את עצמן, העונה השנייה של "האחיות המוצלחות שלי" מתעלה גם על קודמתה ועושה זאת בחן ישראלי נדיר

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל תורן כרס"ן רוני (במרכז), עדי חבשוש (משמאל) וטס השילוני (מימין), גיבורים וגיבורי משנה עם אופציה לסדרת ספין-אוף
גל תורן כרס"ן רוני (במרכז), עדי חבשוש (משמאל), טס השילוני (מימין) ודניאל גרנט, גיבורים וגיבורי משנה עם אופציה לסדרת ספין-אוףצילום: רונן אקרמן / באדיב

הטלוויזיה הישראלית, מעצם טבעה מוגבל האמצעים, נמנעת מהפקת עונות־המשך לסדרות לפני שהוכיחו את עצמן בקרב הקהל, ולזה נוספות לעתים ערימות של משחקי־אגו מצד תסריטאים ומפיקים. וכך, אפילו בסדרה מטילת ביצי־זהב כמו "פאודה" הפרידו שלוש שנים בין העונה הראשונה לשנייה. גם "ההרמון" שהסתיימה זה עתה והפכה להצלחה מסחררת, לא תשוב למסך בקרוב. עד שיסיימו לכתוב, לצלם ולערוך אותה, נספיק לשכוח מה עלה בגורלו של שבתאי צדיק ועשרות נשותיו ומה לעזאזל נסגר עם הדמות של עטרה.

ובכל זאת, באופן הסותר את מצב הדברים הזה, החלו לצוץ בזמן האחרון בפרק זמן סביר עונות שניות לסדרות ישראליות. "מטומטמת", שצילמה את שתי עונותיה ברצף, העניקה לצופים הפסקה סבירה בין עונה אחת לשתיים. גם "זגורי אימפריה" הלכה בדרך זו, וכעת, שנתיים בלבד לאחר שעלתה לאוויר, חזרה בחמישי "האחיות המוצלחות שלי" לשידור ב"יס", לעונה שנייה שאפשר יהיה לזלול, כמו את קודמתה, בצפיית בינג'. הבחירה להציף את כל פרקי הסדרה בלי למתוח אותם על פני 12 שבועות, ברוכה לנוכח הצמא שאחז בקרב אוהדיה הרבים.

"האחיות", שמגלמות נלי תגר, דנה סמו וטס השילוני, התקדמו מעט בחיים מאז נפרדנו מהן בתום העונה הקודמת. נטלי (תגר) נפרדה מסטטוס המובטלת המתפנקת, מצאה עבודה מסודרת בחברה של מנהלת אירועים נוירוטית (עלמה זק, מדויקת כתמיד) ומנסה לתמרן בין השותף העגום שלה לבת זוגו — העגומה עוד יותר. מור (השילוני), האחות הקטנה, כבר אוחזת בחבר שמתברר כקמצן ואנוכי בעוד אורית (סמו), הבכורה בין השלוש, אמנם נותרת צדקנית ומנג'סת אך נראה שגם היא יוצאת אט אט מהקונכיה המגוננת שלה ומעזה לחלום בגדול — כלומר, לצאת נגד מנהלת בית הספר שבו היא עובדת רק כדי להבין שהיא לא רצויה בו עוד.

אוהבים טלוויזיה? בואו לדבר, להמליץ ולקבל המלצות בקבוצת הפייסבוק שלנו

טס השילוני בתפקיד מור, האחות הקטנה (משמאל), ועדי חבשוש בתפקיד ליזוצילום: רונן אקרמן / באדיבות יס

נעה ארנברג וגלית חוגי, שיצרו את "האחיות", הן פמיניסטיות. לא מקרי שהן בחרו להציב במרכז הסדרה שלוש נשים מובחנות בעלות תווי אישיות מובהקים, בעוד שאת מרבית הגברים ציירו כקריקטורה דושבגית. בניגוד לסדרות מתישות שקורסות תחת פוליטיקת הזהויות, ארנברג וחוגי מזלזלות בתפיסות הנימוסין הללו. באחת הסצינות המייצגות את יחסי הנשים־גברים בעיניהן, אורית עוברת בדיקה רקטלית מידי רופא שרמנטי בעיני עצמו, שאומר לה כי הם "יעברו את זה ביחד". זהו רגע קצר, אנושי ומצחיק מאוד שבו מבהירות יוצרות הסדרה מה הן חושבות על גברים בחלוקים, על נשים שמטופלות על ידם ועל האפסיות של כל אדם הניצב מול מערכת שבודקת אותו, ובכן, לעומק.

הנימה הפמיניסטית לא נעלמת גם כשחוגי וארנברג מעמתות נשים זו עם זו. הן יכולות לריב, לכסח, ולהטיח זו בזו את הקשות במילים — ועדיין להמשיך בחייהן, לא פעם כחברות טובות. הן פגומות במובהק ולכן אנושיות ומעוררות הזדהות גם עם הפדיחות שהן מעוללות. במידה רבה, "האחיות" היא סדרה נוספת על אחווה נשית שנשענת על "בנות" של לינה דנהאם, "אפס ביחסי אנוש" של טליה לביא ועל איזה ניצוץ מקורי של ארנברג וחוגי, שמתבטא בין השאר בעברית הישראלית המשוחררת שמזוקקת לכדי אמנות של ממש. בהמשך העונה צפויה לפרוץ מלחמה שתאתגר את האחיות יחד עם המערך הצבאי כולו.

הסדרה מאפשרת מפגן משחקי מסחרר גם לגל תורן כרס"ן רוני ולעדי חבשוש בתפקיד ליזו. שניהם יכולים בעיני לקבל כבר עכשיו סדרת ספין־אופ שתבחן איך הפכו לזוג עם שני ילדים שגרים בראשון, לא רחוק מהסופרלנד. גלגול העיניים של חבשוש כלפי הקצין שלה מכיל את כל הבוז שבעולם כלפי הזחיחות הצה"לית בעוד שתורן כל כך נהנה מדמות הרס"ן המחורפן שהוא מגלם, עד שלפרקים נדמה שהוא עולה על גדותיו וזה אפילו הופך לטיפה לוחץ וצפוי. ועדיין, אלה הרגעים המצחיקים ביותר בסדרה, שנמנעת במכוון מפאנצ'ים סדורים.

גורי אלפי, שחזר לביים את העונה השנייה, עושה פה עבודה טובה — הן בהדרכת השחקנים והן בבניית הסצינות — עם הטאצ' המופרע שנבזקת לתוכו גם איזו עדינות. כמו אלפי עצמו, גם ההומור של "האחיות" מתאפיין במוגזמות על גבול הסלפסטיק, ועם זאת, הדמויות לא קורסות תחת הנטל הקומי ונעות בין מבוכה, תבוסה, עילגות וגאווה. זהו תמהיל אנושי ומקומי מאוד, ישראלי במאה אחוז.

כמה כיף, שבניגוד לפער הזמן בין שידור העונה הראשונה לשנייה, העונה השלישית של "האחיות" כבר צולמה ותשודר בעוד כשנה. יכול להיות ש"האחיות" תצליח לשבור את דפוס ההשתהות של סדרות מקומיות. אולי כך לא יהיה קשה להיזכר בשמותיהן של אורית, נטלי ומור — המוצלחות באחיות והשרוטות בבנות.

הדירוג מתייחס לשני הפרקים הראשונים

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ