תאגיד השידור לשחקנים: השתתפו בסדרות רשת ללא שכר

לפי ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), שמונה שחקנים התלוננו כי התבקשו על ידי "כאן" לעבוד בחינם. "ניצול בוטה של שחקנים"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלדד קובלנץ. מנסה לאזן בין זכויות השחקנים לכספי הציבור
אלדד קובלנץ. מנסה לאזן בין זכויות השחקנים לכספי הציבורצילום: אייל טואג

תאגיד השידור הציבורי "כאן" מסרב לשלם לשחקנים המשתתפים בסדרות הרשת שלו, כך עולה מפנייה ששיגר היום (ראשון) מנכ"ל ארגון השחקנים בישראל (שח"ם), אורי רשטיק, למנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ. רשטיק התייחס בין היתר לשמונה שחקנים שהתלוננו בפני שח"ם על כך שהתבקשו בתאגיד לעבוד ללא שכר על סדרות רשת עתידיות.

"נשגב מבינתנו, כיצד תאגיד השידור הישראלי — הממומן מכספי ציבור במאות מיליונים בשנה, ושבין מטרותיו קידום היצירה הישראלית — מעז באופן בוטה כל כך לנצל שחקנים ולא להעניק להם תמורה בגין שירותיהם", כתב רשטיק. לדבריו, "שח"ם מבין כי תקציבי תחום הדיגיטל שונים מתקציבי הטלוויזיה, אולם אנו סבורים שלא ניתן בגין כך לפגוע בזכות השחקנים לקבל תמורה הולמת על עבודתם. במקרה כזה, יש להעביר תקציבים לחטיבת הדיגיטל על מנת שתוכל להעניק תנאי עבודה הוגנים לשחקנים".

אורי רשטיק. "ניצול בוטה"צילום: שח"ם

בנוסף, על פי תקנון שח"ם, שכר שחקן ראשי ליום צילום בטלוויזיה, אליו מחויבים כל גופי השידור המרכזיים בישראל, עומד על כ–3,300 שקלים, בעוד ששכר שחקן רגיל הוא כ–2,400 שקלים. בשח"ם הציעו בינואר לסמנכ"ל חטיבת הדיגיטל, אלעד טנא, פשרה לפיה יעלה שכר השחקנים בהדרגה: בשנה הראשונה יעמוד על 40% מהנקוב בתקנון שח"ם, ותוך חמש שנים יעלה לגובה שכר מלא. בתאגיד סרבו, וביקשו לשלם תעריפי מינימום: 1,100 שקלים ליום צילום לשחקן ראשי בסדרת רשת, 700 לשחקן "רגיל".

ל"הארץ" אמר רשטיק כי החשש המרכזי של שח"ם הוא שסדרות רשת שמופיעות כיום ביוטיוב ובאתר התאגיד ישודרו בעתיד גם בטלוויזיה של "כאן". "יכול להיווצר תקדים, שהשחקנים יקבלו שכר שלא מתקרב למה שהם היו אמורים לקבל".

"כאן" בהרצה מסרו בתגובה כי הם "נמצאים במו"מ עם שח"ם, מתוך הבנה כי הפקות דיגיטל אינן דומות להפקות טלוויזיוניות. נגיע לסיכום שיאפשר איזון בין שמירה על זכויות השחקנים לבין שמירה על כספי הציבור".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ