"יש דברים שפשוט לא עושים": אחרי בנט ודרעי, גם ביבי מגנה את "ארץ נהדרת"

ראש הממשלה ופוליטיקאים נוספים הצטרפו לגינוי תוכנית הסאטירה, שהציגה את שר החינוך כשלראשו תפילין בצורת "תסרוקת הגולגולים" של זוכת האירוויזיון נטע ברזילי. איוב קרא: "ביזוי ופגיעה גסה ברגשות הדתיים". ברשות השנייה שוקלים הטלת קנס על "קשת", ששידרה את הקטע

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן זרחוביץ' כנפתלי בנט ב"ארץ נהדרת"
ערן זרחוביץ' כנפתלי בנט ב"ארץ נהדרת"

"ארץ נהדרת" ממשיכה לספוג ביקורות: אחרי ששר הפנים, אריה דרעי, ושר החינוך, נפתלי בנט, גינו אתמול (רביעי) מערכון של תוכנית הסאטירה, בו הוצג בנט כשלראשו קוביות תפילין שעוצבו כתספורת של נטע ברזילי באירוויזיון, היום (חמישי) הצטרפו לביקורות פוליטיקאים נוספים — ובראשם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

"בימים האחרונים ראיתי איזשהו דבר, לכאורה סאטירי", אמר נתניהו במפגש חוג התנ"ך שנערך במעון ראש הממשלה. "אני רוצה להגיד לכם, אני בעד סאטירה ובעד פרודיות. כולכם יודעים שאנחנו מעת לעת סופגים כמות כזאת גם כלפינו וזה בסדר גמור, אין לי בעיה עם זה. אבל יש דברים שפשוט לא עושים, פשוט לא עושים".

לצד נתניהו, גם שר התקשורת, איוב קרא, הצטרף למקהלת מגני המערכון עם תגובה בחשבון הטוויטר שלו. "אני חסיד גדול של חופש הביטוי אבל צר לי על הרצון והקלות בה פוגעים פגיעה גסה באמונתם וברגשותיהם הדתיים של אחרים. סאטירה זה טוב ויפה וגם עם אסי כהן שמחקה אותי אין לי בעיה אבל דווקא הנושא האמונה והדת הוא רגיש במדינת היהודים והמערכון שביזה את התפילין היה פשוט לא במקום".

גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, התבטא בעניין בטוויטר. "כשסוכני החרש של הק.ג.ב גררו אותי למעצר ברוסיה הם לקחו לי הכל, אבל דבר אחד הצלחתי להגניב לתא: זוג תפילין. כשניסו לקחת לי אותם, שבתתי רעב. בלעדיהם, ידעתי, לא הייתי יכול לשרוד. עצוב שיש מי שהופך את התפילין לבדיחה סרת טעם. ארץ נהדרת – יש דברים שלא עושים".

בנימין נתניהו. גם הוא לא אהב את המערכוןצילום: מארק ישראל סלם

תגובותיהם של האמורים מגיעות יממה אחרי שדרעי ובנט גינו את המערכון, שר שר בטוויטרו. "המערכון שם ללעג ולקלס את התפילין, אותה מצווה קדושה שיהודים מסרו את נפשם להניחם בכל הדורות", כתב אתמול שר הפנים בחשבון הטוויטר שלו, והוסיף כי "לו דבר שכזה היה מוצג באחת ממדינות העולם, היו כולם זועקים אנטישמיות. דווקא כאן, במדינת היהודים, עובר דבר כזה בשתיקה. בושה!". בנט, כוכב המערכון, כתב עליו אתמול בחשבון הפייסבוק שלו כי "עליי תצחקו כמה שתרצו. אבל על תפילין וקודשי ישראל-לא. אני גאה להיות בין מנשקי המזוזות ומניחי התפילין. אני יהודי גאה". גם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הגיב אתמול ואמר כי "גם להומור וסאטירה יש קווים אדומים שלא חוצים לעולם. קודשי ישראל וערכי היהדות אינם מיצגי צחוק ובידור. זו בושה וחרפה לפגוע בתפילין במדינה יהודית ובכלי שידור רשמי".

זאת ועוד מעל 100 תלונות נשלחו מאז שידור המערכון לנציב תלונות הציבור ברשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, המשמשת כגורם המפקח על שידורי "קשת". בעקבות הליך זה הודיעה הרשות כי תפתח בהליך בדיקה שבסופו ייקבע אם לקנוס את "קשת" בשל המערכון המדובר. עוד נמסר כי "הרשות השנייה רואה בביזוי סמלים דתיים של כל הדתות, מעשה חמור. אף שקיימת חשיבות עליונה לחופש הביטוי והיצירה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בסאטירה, נראה כי במקרה זה נחצו קווים אדומים. על פניו נעשתה כאן טעות בשיקול הדעת שהובילה לפגיעה קשה ברגשות ציבור רחב דתי, חילוני ומסורתי בישראל". עוד נכתב כי הבוקר הוגשה פניה מהרשות ל'קשת' לצורך בדיקת המקרה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ