איתי שטרן
איתי שטרן

מרכז מורשת מנחם בגין העביר היום (רביעי) מכתב תקיף ללשכת האתיקה של הסתדרות הרפואית בשל מידע רפואי שנחשף אודות ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין, במסגרת הסדרה התיעודית "הקברניטים" שמוביל רביב דרוקר בערוץ 10. במהלך הפרק ששודר אמש מספר פרופ' אבינועם רכס, מי שעמד בראש לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית בעבר, כיצד בגין קיבל טיפול הורמונלי שפגע ביכולותיו הפיזיות והנפשיות, בעודו מכהן כראש ממשלה. בין השאר מתאר רכס כיצד בגין הגיע למשכן הכנסת והתיישב על כסאו של ראש האופוזיציה. לדבריו של רכס, רק לאחר שסדרן הכנסת העיר לו על כך שזה אינו המקום שלו, זז בגין לכסא ראש הממשלה. עוד תיאר רכס כי נטילת ההורמונים שניתנו לראש הממשלה, שסבל ממילא מדיכאון, יכולים להביא אדם למצב של "יו־יו רגשי", שייפגע בכשירותו לקבל החלטות גורליות לעתיד המדינה.

אבינועם רכסצילום: תומר אפלבאום

במכון בגין תקפו נחרצות את ההחלטה לפרסם את דבריו של רכס וטענו כי מדובר בפגיעה בחיסיון הרפואי של ראש הממשלה. "רכס רמס בצורה גסה את המשמעות הבסיסית של המושג הנקרא 'אתיקה רפואית'. כעת החשש המרכזי הוא כי אזרח ישראלי יחוש חשוף ויחשוש לפרטיותו — גם במקום האינטימי והרגיש ביותר — מול רופאי מערכת הרפואה הציבורית בישראל", מסר ראש מרכז מורשת בגין הרצל מקוב.

דרוקר, שהגיב על הדברים היום בתוכנית הצהריים של יעל דן בגלי צה"ל, מסר: " לכל אחד מאיתנו יש סודיות רפואית וצריך לשמור עליה, גם אחרי מותנו. כל אחד מבין שדינו של ראש ממשלה שקיבל החלטות לגבי מלחמה ושלום, שכתוצאה מהם אולי נהרגו אנשים, כי אין ברירה וזו המדינה ויכול להיות שנהרגו אנשים גם כתוצאה משיקול לקוי שלו... החסיון הרפואי של בגין אינו כמו החסיון שלי ושלך, בטח לא 25 שנה לאחר שהוא נפטר ו–35 שנה לאחר שחדל לשמש כראש ממשלה. יש אינספור דוגמאות בעולם למנהיגים שהתיק הרפואי שלהם נחשף והרופאים האישיים שלהם דיברו על כך בגלוי".

מרכז מורשת בגין דורשים מלשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית לזמן את רכס לבירור מעמיק בנושא ולבחון צעדים אישיים לגביו. מקוב הוסיף כי "כל מי שהקשיב אמש לדבריו של פרופ' רכס — צריך הבוקר לחשוש. לראשונה, באופן פומבי נחשף מידע רפואי אישי באופן גלוי על ידי רופא בישראל. באופן אירוני, הרופא שמציג את הדברים הוא האיש שעמד בראש לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית. הוא גם יצר מצג שווא בעיני הציבור כאילו היה רופאו האישי. ידוע כי הפרטיות בישראל בשנים האחרונות נפגעת שוב ושוב על ידי הקלטות, מצלמות מרושתות ועוד. אחד המקומות היחידים בהם אזרח חש עד כה בטוח, הוא מול רופאו האישי — כעת נראה כי המצב השתנה".

רכס מסר היום בתגובה ל״הארץ״ כי ״מצב בריאותו הרעוע של ראש הממשלה המנוח מר מנחם בגין הוא בבחינת סוד הידוע לכל מזה עשרות שנים. כל שנאמר בתוכנית פורסם כבר בעבר באמצעי התקשורת השונים ואין בו כל גילוי חדש. במתח שבין זכות הציבור לדעת את מצב בריאותו של המנהיג הלאומי, אשר קיבל בזמנו הכרעות הרות גורל, לבין זכותו של אותו מנהיג לפרטיות ובוודאי בפרספקטיבה היסטורית של יותר מ–30 שנה גוברת זכות הציבור לגילוי מלא. התרבות הנוכחית היא זו של שקיפות מלאה בדבר מצב בריאותם של מנהיגי המדינה וכך גם נהגו, ייבדלו לחיים ארוכים, ראשי הממשלה אולמרט ונתניהו. כך גם ראוי שננהג ביחס למצב בריאותו של מר בגין המנוח. ההסתדרות הרפואית תגיב אם וכאשר תתקבל תלונה בלשכה לאתיקה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ