"בר מצווה": שלב חדש באבלוציית המסך של הקהילה הגאה בישראל

מופרכות שלא עוברת מסך טלוויזיה, הומור שחור משחור וגיבורה דפוקה וחיננית בגילומו של הקומיקאי הכי חתרן בישראל. "בר מצווה" של אילן פלד וגל אוחובסקי היא כל מה שסדרת רשת טובה צריכה להיות

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן פלד (מימין) ומשתתפי "בר מצווה". עוסקת בישראליות ובמופרכות הקיומית שלה
אילן פלד (מימין) ומשתתפי "בר מצווה". עוסקת בישראליות ובמופרכות הקיומית שלהצילום: רונן אקרמן

לילי כהן, פאה שחורדינית לראשה ולגופה שמלת פאייטים מסנוורת, מקשטת וואן צהוב לקראת הגעתם של אורחים מלוס אנג'לס, אותם היא צפויה ללוות בשבוע הקרוב. "מיס סאנשיין הקטנה", גרסת המידל איסט. המכובדים מאמריקה הם סת' וג'וזן, זוג הומואים שהגיעו לישראל עם בנם בן ה–13, אנג'לינה, כדי לחגוג לו בר מצווה בארץ הקודש. לחבורה העליזה הזו מצטרפים גם הבת של לילי (על תקן אסיסטנטית) והסבתא המטורללת, הילרי, שמתגלה כבר בתחילת הפרק הראשון כקלפטומנית נוירוטית וחסרת עכבות. כדי להוסיף קצת קאמפ לסצנה הקאמפית ממילא, לילי (אילן פלד, עליו נרחיב בהמשך) פוצחת בריקוד גרוטסקי שמקדם את פני האורחים, לא לפני שרקדן־חשפן בתחתונים קטנטנים מלווה אותה בנאמבר מלא פוראח.

ב"בר מצווה", סדרת הרשת החדשה שיצרו אילן פלד וגל אוחובסקי ועלתה לשידור בסוף השבוע באתר "מאקו" (200,000 צפיות עד כה), יש כל מה שצריך להיות בסדרת רשת טובה: מופרכות קשה שלא היתה יכולה לעבור מסך טלוויזיה, גיבורה שאי אפשר לעמוד בפניה, הומור שחור משחור שאף רגולטור לא היה מאשר וערימות של בדיחות ומחוות אומנותיות שהופכות את הצפייה לחוויה משעשעת עוד יותר. כך למשל, כשלילי מדריכת הטיולים המג'וננת מבצעת עבור ילד הבר מצווה את "Hello" של אדל על רקע עצי אשוח שחורים ועורב על כתפה, ברור שהבדיחה היא על חשבונם של חובבי השמאלץ באשר הם: הומואים שלא יודעים שובע מדיוות "מרגשות" וחובבות פאתוס.

מתוך "בר מצווה"

ככלל, הפאתוס והמוגזמות הם הלחם והחמאה של "בר מצווה", סדרה שביים איתן פוקס וכמו מחזירה אותו לרגעים אחרים ונפלאים בקריירה שלו. משמח להיזכר בהקשר זה ב"בעל בעל לב", סרטו של פוקס מ–1997 שהביא בפעם הראשונה למסך הטלוויזיה הישראלי סרט ובו דמויות הומואיות שהוצגו באופן חיובי, תוך הפגנת חיבה לשירי אירוויזיון ואולדיז אמריקאיים. היה זה רגע טלוויזיוני בלתי נשכח בו גבר "נשי" ויפה התאהב בגבר מחוספס ו"גברי" וזכה למימוש אהבתו, לפחות באופן חלקי.

21 שנים חלפו מאז הסרט הקצר ההוא, ועמן התמלא המסך המקומי בדימויים הומואיים, בוטים יותר או פחות (לא מעט בזכות פוקס ואוחובסקי). במידה רבה, "בר מצווה" הוא השלב הבא באבלוציית המסך של הקהילה הגאה בארץ. יש כאן לא מעט רגעים שמגחיכים הומואים שהביאו ילדים לעולם ולא באמת יודעים איך להתמודד עם המשימה (קצת כמו כל הורים אחרים). החרדה הגדולה שלהם טמונה בכך שבנם יתגלה כסטרייט. הדבר מעיד על שמרנותם האינפנטילית — רמז לא דק למה שחושבים פוקס ואוחבסקי על המצב ההפוך, בו הורים שתופסים את עצמם ליברליים מתים מפחד מהיום שבו הבן שלהם ייצא מהארון.

פלד מתוך הסדרה. לוקח כל דמות שהוא בורא וצובע אותה בכל פעם בצבעים מעט שוניםצילום: דיאנה פקלדינק

אך יותר מש"בר מצווה" מגחכת על הומואים ועל מי שמתגרד מהייצוגים שלהם במרחב הציבורי, מדובר בסדרה שעוסקת בישראליות ובמופרכות הקיומית שלה. כשלילי מבינה שסת' וג'וזן לא מפסיקים לריב על שטויות, היא מחליטה להחדיר בהם מעט פרספקטיבה ולוקחת אותם לסיור ב"יד ושם". דווקא הסבתא (אמנדה ברי הנפלאה) מוכיחה שהיא יודעת להשחיז בדיחה כשהיא מסבירה שהגיוני שהיטלר היה הומו כי היה הראשון להעלות אותם על משאיות. השימוש בשואה (ובתקומה) לטובת הלבנת הוולגריות הישראלית ולכדי יצירת "הפרספקטיבה" על כמה טובה ישראל העכשווית, היא דיוק תמציתי של הזמן והמקום בו אנו חיים. לסצנה הזו מצטרפים רגעים קומיים מעולים שכוללים ארוחה מבשר גמל במדבר, טיול בירושלים העתיקה שמתרחש בכלל ביפו ושלל גגים אחרים שאילן פלד סוחב על כתפיו בגאון.

פלד, וזה כבר סוד די גלוי, הוא כנראה הקומיקאי הכי חתרן בישראל. מי שהביא לעולם דמויות כמו מירי הפקחית ("אחד העם 1") או דנית זמרת החתונות, מצליח לקחת את הדמות שברא ולצבוע אותה בכל פעם בצבעים מעט שונים. היסוד אותו יסוד, אלו רק גווני הביניים (והקאץ' פרייז הגאוניים) שהופכים את היצירה שלו למשהו שאי אפשר לשבוע ממנו. היכולת לצחוק על הישראליות האגוצנטרית, חסרת המודעות ובעלת הטעם הרע משתלבת באהבה עמוקה למקום ולזמן שאפשרו לה להתקיים. לילי היא לכאורה כל מה שדפוק ביקום הישראלי ובו בזמן היא דמות שאי אפשר שלא ליפול בקסמה, בטח שלא על בסיס מה שקורה בסוף פרק תשע, אותו תצטרכו לראות בעצמכם.

מימין: איתן פוקס וגל אוחובסקי. טיול ה"בר מצווה" שלהם הוא מחווה לילדים שלא גידלוצילום: רוני שיצר/ג'יני

טיול ה"בר מצווה" של גל אוחובסקי ואיתן פוקס הוא מחווה יפה לילדים שהם עצמם לא גידלו. השניים התייחסו לא פעם לעובדה שהם כנראה לא יהפכו לאבות אך היצירות שלהם עומדות כצאצאים גאים ואלטרנטיביים. משמח לראות שגם אחרי שורה של פרויקטים כבדי ראש וסרטים שזכו להצלחה בארץ ובעולם, מרשים לעצמם השניים (יחד עם פלד) לאוורר מעט את תיק העבודות, להתרווח ולעשות סדרת רשת שמכילה גם בדיחות פלוצים. מעבר להומור העצמי המתבקש, יש בזה גם משהו משחרר.

"בר מצווה", באתר "מאקו TV"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ