מנשק ומפטר: כך תקף לכאורה מנכ"ל CBS נשים, וניסה להרוס להן את הקריירה

"קדימה, את לא בתולה זקנה", "אימה שתישאר לכל החיים" ו"איש לא ייתן לך יותר לעבוד". מרואיינות תחקיר "הניו יורקר" מתארות את תרבות ההטרדות המיניות והדרת הנשים החריפה של לזלי מונבס בצמרת רשת הטלוויזיה, שטואטאה שוב ושוב מתחת לשטיח

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל CBS, לס מונבס. "מנשק טוב ביחס לנשיא רשת"
מנכ"ל CBS, לס מונבס. "מנשק טוב ביחס לנשיא רשת"צילום: Evan Agostini/אי־פי

בסוף השבוע, במסגרת תחקיר נרחב ומדובר של "הניו יורקר", נחשף כי לזלי (לס) מונבס בן ה–68, מנכ"ל חברת CBS ואחד האנשים החזקים ביותר בתעשיית הבידור, מואשם על ידי שש נשים בהטרדה או תקיפה מינית בין 1985 ל–2006. כ–30 נוספות סיפרו על תרבות הטרדות מיניות ברשת הטלוויזיה האמריקאית בראשותו, שטואטאו פעם אחר פעם מתחת לשטיח. בכמה מקרים נחתמו פשרות סודיות עם נשים שהתלוננו, בעוד שהפוגעים הוסיפו להתקדם מקצועית.

למחרת פרסום הדברים הכחיש מונבס את כל שיוחס לו. "תמיד הבנתי וכיבדתי ש'לא' פירושו 'לא', ומעולם לא ניצלתי לרעה את תפקידי כדי לפגוע או לעכב את הקריירה של אף אחת", כתב בהצהרה מטעמו. גם אשתו ג'ולי צ'ן, מנחה ב־CBS, צייצה בטוויטר כי היא עומדת לצדו. "לזלי הוא אדם טוב ואב אוהב, בעל מסור ומנהל תאגיד מעורר השראה. הוא תמיד היה אדם טוב, הגון ומוסרי ואני תומכת בבעלי לחלוטין".

אך מהיקפו של התחקיר על מונבס, מיוזמי הוועדה ההוליוודית לטיפול בהטרדות המיניות בתעשייה בראשות של אניטה היל, קשה להעלים עין. מי שהצהיר בנובמבר האחרון כי "זהו קו פרשת המים וחשוב שחברות לא יתירו לדברים כאלה לקרות", התגלה ככל הנראה כחלק מאותה קבוצה הולכת וגדלה של גברים שפיהם וליבם אינם שווים בכל הנוגע לתופעת #MeToo.

"עברתי מתקיפה מינית, לפיטורין, ל'נשלם לך וניתן לך מיני־סדרה' כדי שלא אתבע"

ארבע מתוך שש הנשים שוחחו עם כתב "הניו יורקר", רונאן פארו, בשמן הגלוי. המוכרת שבהן היא השחקנית איליאנה דאגלס ("עמוק באדמה"), שתיארה כיצד מונבס תקף אותה, נישק אותה בכוח, ניסה להסיר את חצאיתה ומנע ממנה לצאת מהחדר כשהצליחה להשתחרר. לדבריה, לאחר שדחתה את חיזוריו אף דאג שתפוטר ואיים שלא תעבוד יותר בחברה. דאגלס מספרת כי בעקבות המקרה גם הסוכנות שלה והמנהלת האישית שלה פיטרו אותה. רק איום מרומז בתביעה הוביל לכך שתקבל חזרה חלק מהסכום שהובטח לה.

דאגלס הכירה את מונבס ב–1996, כשעוד היה נשיא חטיבת הבידור של CBS. הוא הזמין אותה לעבוד ברשת והיא חתמה על חוזה שהבטיח לה 300 אלף דולר עבור עבודה בלעדית ברשת. כעבור חודשים של היכרות, בתחילת 1997, קבע מונבס פגישה אישית עם דאגלס דרך המנהלת שלה, מליסה פרופט, בטענה כי עליו לשוחח עמה על התנהגותה על הסט במהלך חזרות לסיטקום בהשתתפותה. כשנפגשו במשרדו, החלה דאגלס לדבר על התסריט של הסדרה, כשלדבריה מונבס קטע אותה ושאל אם היא רווקה. דאגלס, שהיתה בזמנו לקראת סופה של מערכת יחסים ממושכת עם מרטין סקורסזה, סיפרה כי לא ידעה מה לענות ונתנה תשובה מתחמקת. מונבס בתגובה שאל אם הוא יכול לנשק אותה. "הוא אמר לי, 'זה יישאר בינינו. קדימה, את לא בתולה זקנה'", סיפרה.

השחקנית אליאנה דאגלס. העידה כי מונבס נישק אותה בכוח, ניסה להסיר את חצאיתה ומנע ממנה לצאת מהחדר כשהצליחה להשתחרר צילום: Dan Steinberg / AP

כשניסתה לשנות נושא, סיפרה, מונבס התנפל עליה. "תוך חצי שנייה זרועו היתה עליי, ריתקה אותי", סיפרה דאגלס. הוא "נישק אותה באלימות", כהגדרתה, והיא קפאה. "חשבתי לעצמי, כמה זמן זה יימשך? פשוט התבוננתי בתמונה שלו עם אשתו וילדיו". לדבריה, רק כשהחל להפשיל את חצאיתה ולהתחכך בה התעשתה. מונבס עצר ושאל אותה, "נו, מה את אומרת?". "ההחלטה שלי היתה לצאת מזה בעזרת הומור, שירגיש מוחמא", סיפרה. במחשבה שאם תזכיר לו את מעמדו הרם יתעשת ויניח לה, היא ענתה "כן, אתה מנשק טוב ביחס לנשיא הרשת". הוא אכן הפסיק, אך כשהודתה לו על האירוח וקמה ללכת הוא חסם את דרכה ושאל אותה אם מה שקרה יישאר ביניהם. כשהבטיחה לו, נתן לה ללכת. "זה היה כה פולשני", סיפרה. "האימה הזו תישאר איתי כל החיים". שכשיצאה מהחדר, הוסיפה, החלה לבכות ולסדר את החצאית שלה. העוזרת של מונבס, שישבה מחוץ למשרד, שאלה אם היא צריכה חתימה על כרטיס החניה שלה. "אני זוכרת שחשבתי, היא יודעת מה קרה? זה קורה כל הזמן?".

בשבוע שלאחר מכן הופיע מונבס על סט החזרות לסדרה. "ברגע שראיתי אותו חשבתי שאני הולכת להתמוטט", המשיכה דאגלס. היא חשה כי התנהלותו נועדה להרתיע אותה, והתקשתה לתפקד. בהמשך היום לקח אותה הצידה והטיח בה, "מה לעזאזל את עושה? את אפילו לא מנסה". כמה ימים לאחר מכן התקשר אליה פעם נוספת, צרח עליה שהיא לא מצחיקה ומחליאה אותו, והצהיר כי "לא תקבל אגורה" מהכסף שמגיע לה ו"שהיא בחיים לא תעבוד יותר עם הרשת".

לאחר מכן יצרה החטיבה העסקית ב־CBS קשר עם פרופט, מנהלתה של דאגלס, וסיפרה לה כי זו פוטרה. בתגובה הודיעה המנהלת לדאגלס כי "שרפה את כל הגשרים שלה ב־CBS" ופיטרה אותה. בתגובה לפניית כתב "הניו יורקר", סיפרה פרופט כי לא ידעה מה שדאגלס עברה והכחישה כי אמרה ששרפה את הגשרים לרשת. "אין גשרים ב־CBS", אמרה לכתב פארו, "יש רק את לס מונבס".

זמן קצר לאחר מכן התקשר לדאגלס גם הסוכן שלה ו"איחל לה הצלחה בהמשך הדרך". כמה וכמה אנשים אישרו ל"ניו יורקר" כי דאגלס סיפרה להם על התקרית עם מונבס בזמן אמת או כמה שנים אחר כך, בהם שותפתה לדירה בזמנו, השחקנית שעבדה לצידה על הסיטקום, ובן זוגה לשעבר סקורסזה, שסיפר כי דאגלס פנתה אליו שיחבר אותה עם עורך דין.

המפיקה כריסטין פיטרס. סיפרה שמונבס החליק את ידו במעלה החצאית שלה

אותו עורך דין הזהיר את דאגלס מהסיכונים שתביעה כזו עשויה להכיל, אך יצר קשר עם CBS בניסיון לדרוש מהם להשלים לכל הפחות את הסכום שהגיע לה בחוזה. לדבריו, לאחר שנתקל בסירוב, ביקש מנציג החטיבה העסקית "לשאול את מונבס מה קרה איתו בחדר, הוא בטח ירצה שהדבר הנכון ייעשה". זמן קצר לאחר מכן, בכיר בחטיבה הציע עסקה חדשה לדאגלס: היא תקבל 175 אלף דולר, ו–300 אלף דולר נוספים עבור השתתפות במיני־סדרה חדשה של הרשת. דאגלס הסכימה. "עברתי מתקיפה מינית, לפיטורין, ל'אנחנו נשלם לך כל מה שמגיע לך וניתן לך מיני־סדרה'", אמרה דאגלס. "להבנתי, זה מה שהם היו מוכנים לעשות כדי שלא אתבע". ב־CBS הכחישו את הדברים. לטענתם, ההסכם על השתתפותה במיני־סדרה היה חלק מהחוזה המקורי של דאגלס, ולא קשורה לפגישה עם מונבס.

"זה כלום, אל תהיי כל כך מרוגשת"

אישה נוספת שדיברה בשמה היא ג'נט ג'ונס, תסריטאית שפגשה את מונבס ב–1985, כשעוד היה סגן נשיא בחברת פוקס והיא היתה בתחילת דרכה המקצועית. סיפורה מזכיר את זה של דאגלס. בעת פגישה עסקית שבה הציעה תסריט שכתבה, מונבס "השליך את עצמו" עליה וניסה לנשק אותה. לדבריה, הדפה אותו מעליה, וצעקה עליו "מה אתה חושב שאתה עושה?". "הוא השיב לי, 'אני מנסה להתחיל איתך. רציתי נשיקה'", סיפרה. כשהחלה לעזוב אמר לה, "בחייך, זה כלום, תירגעי, אל תהיי כל כך מרוגשת". היא קמה לעזוב וכשהגיעה לדלת, גילתה שהיא נעולה. היא איימה כי אם לא יפתח את הדלת מיד היא "תצרח כל כך חזק וכל כך הרבה שכל מי שבבניין יבוא".

כמה ימים לאחר מכן, סיפרה, קיבלה ג'ונס טלפון ממונבס, שצעק עליה, "מוניטין זה דבר חשוב, את מבינה? אני מזהיר אותך, אהרוס לך את הקריירה, איש בחיים לא ייתן לך לכתוב". לדבריה, היא מצאה את האיומים הללו מפחידים יותר מהתקרית עצמה. "ההתנהגות הנקמנית הזו — זה לא עוזב אותך לחלוטין".

שתי נשים נוספות סיפרו כי מונבס נגע בהן בניגוד לרצונן או נישק אותן במהלך פגישות עסקיות. אחת מהן היא המפיקה הוותיקה כריסטין פיטרס, שסיפרה שבמהלך פגישה ב–2006, בה הציגה למונבס תוכנית עסקית, הוא הניח יד על חצאיתה, והחליק אותה במעלה ירכה עד לתחתוניה. היא לא קיבלה את העבודה.

אישה נוספת היא שחקנית שבחרה לא להזדהות מחשש שהדבר ישפיע על הקריירה שלה. לדבריה, הכירה את מונבס בשנות ה–80 המאוחרות, כשהיתה שחקנית קבועה בסדרה פופולרית מאוד, והוא הביע עניין בה. היא דחתה את חיזוריו ובזה נגמר העניין. "זה לא היה פוגעני", אמרה. ב–1995, זמן קצר לאחר שהתמנה לנשיא חטיבת הבידור ב־CBS, קיבלה השחקנית הודעה כי החוזה שלה עם הרשת מבוטל. היא התקשרה למונבס והוא קבע איתה פגישה נוספת. "חשבתי שזה כדי לסגור עסקה", אמרה. בפגישה הבהיר לה שהרשת מחפשת אחר כשרונות צעירים יותר, אך הביע שוב את משיכתו אליה. היא הגיבה בשאט נפש, אך הוא ביקש ממנה להישאר. כשקמה ללכת בסוף הפגישה, התקרבה לתת לו נשיקה על הלחי, אך הוא תפס אותה ונישק אותה בכוח. גם היא לא עבדה עוד עם רשת CBS.

שתי נשים נוספות סיפרו כי אף שלא ספגו תקיפה או הטרדה פיזית ממונבס, הן מאמינות שהעובדה שדחו את חיזוריו פגעה להן דרמטית בקריירה. אחת היא המפיקה זוכת האמי דינה קירגו ("המופע של טרייסי אולמן"), שאחרי שיחה טעונה עם מונבס סיפרה שסוכניה אמרו לה שיש שמועות ש"קשה לעבוד איתה". השנייה היא שחקנית שהזדהתה רק בשמה הפרטי – קימברלי. על פי תגובת CBS, מונבס אינו זוכר את כל הפגישות שהוזכרו על ידי הנשים השונות.

לא רק מונבס

חשיפת מעשיו לכאורה של מונבס מלווה בדיון נרחב בתרבות הפושה ב־CBS, גם במחלקות בהן מונבס כלל לא היה מעורב. 30 עובדים, בהווה ובעבר, סיפרו ל"ניו יורקר" על הטרדות מיניות שחוו, על אפליה על רקע מגדרי או על נקמנות. דגש מיוחד הושם על חברת החדשות של הרשת. על פי התחקיר, שש נשים סיפרו כי ג'ף פייגר, כיום מפיק התוכנית "60 דקות" ובזמנו ראש חטיבת החדשות, נגע בהן כשהיה שיכור באירועים של החברה. פייגר מכחיש. 19 נשים אחרות סיפרו כי פייגר איפשר הטרדות מיניות חוזרות ונשנות במקום העבודה, חיפה על עובדים שהואשמו בהן, ואף פעל באופן אקטיבי למנוע פרסומים בנושא. בחלק מהמקרים הפציר במתלוננת שלא לפנות לכוח אדם, ואף הוסיף לקדם את הגברים — גם במקרים שנחתמו עמם הסכמי פשרה בעקבות התנהגותם.

מגיש הטלוויזיה צ'ארלי רוז. פוטר מ-CBS בעקבות עדויות כי הטריד מיניתצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

מקרה מפורסם במיוחד הוא המקרה של צ'רלי רוז, המגיש של "60 דקות" תחת ניהולו של פייגר, שפוטר בנובמבר האחרון לאחר שורת האשמות בהטרדה מינית. שלוש נשים אף תבעו מאז את רוז ואת CBS. עיתונאית לשעבר בתוכנית, חביבה נושין, ושתי נשים נוספות שלא הזדהו טענו עוד כי מפיק בתוכנית, איירה רוזן, אמר להן מספר הערות בעלות אופי מיני והפציר בהן לפלרטט עם מקורות. גם במקרה זה פייגר הוא זה שביטל את חששותיהן ולא עשה דבר. נוהין התפטרה לבסוף, לא לפני שהגישה תלונה על אפליה. "הניו יורקר" השיג שלושה הסכמי פשרה חסוים, הכוללים סכומי פיצויים של שש ספרות, עם נשים שהתלוננו על עובדים בתוכנית "60 דקות".

בהצהרה, מכחיש פייגר את הטענות כלפי האווירה שנוצרה. "זה לא בסדר שהתרבות שלנו יכולה להיות מוגדרת באופן שגוי על ידי קבוצה קטנה של אנשים עם אג'נדה, שעושים שימוש בתנועה חשובה ככלי לנקמה, במקום שיגדירו אותה מאות הגברים והנשים שפרחו ושגשגו ב-'60 דקות'", אמר פייגר בהצהרה. "רוב הצוות הבכיר שלנו הוא נשים. כולם התקדמו בהדרגה בתפקידים שלהן וכעת נמצאות בעמדת ניהול. קידומים נעשים על רקע יכולת, ולא על רקע מגדר". כמה מרואיינות ומרואיינים חיזקו את הדברים והכחישו כי ישנה אווירה רעילה בחדשות בכלל וב–60 דקות בפרט.

גם במחלקות אחרות נרשמו מקרים דומים. אחד מהם הוא התביעה שהגישה בכירה בערוץ הכבלים "פופ" שבבעלות חלקית של CBS, שטענה כי החברה ידעה על סביבת העבודה העוינת בערוץ ולא עשתה דבר (ב־CBS הכחישו את הדברים). גם נגד המפיק הראשי של סדרת הטלוויזיה המצליחה NCIS": ניו אורלינס", בראד קרן, צצו האשמות בהטרדה מינית ואפליה מגדרית, אך הוא המשיך לעבוד יותר משנה לאחר שהתלונות הובאו בפני החברה. הוא התפטר רק בעונה הזו, אך נשאר לעבוד שם כיועץ.

התחקיר מציע עוד מגוון דוגמאות ממחלקות שונות ברשת, ומצטט מומחים הקושרים את התנהגותו של מונבס — שהיתה בגדר סוד גלוי — לאווירה שאפשרה את שורת המקרים הללו. התחקיר מזכיר עוד כי ישנו מאבק משפטי כיום בין החברה האם של CBS, "נשיונל אמיוזמנטס", אך מבהיר כי כל המרואיינים הדגישו כי אין קשר בין החלטתם לדבר כעת ובין ההליך המשפטי, המעמיד את תפקידו של מונבס בסכנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ