"חרגו מחופש הביטוי": אופירה וברקוביץ' הושעו לשבוע מהמסך

ב"קשת" החליטו לא לשדר השבוע את "אופירה וברקוביץ" לאחר שבתוכנית האחרונה התבטא ברקוביץ' בחריפות נגד חברי הכנסת הערבים

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך התוכנית "אופירה וברקוביץ'"
צילום: צילום מסך מתוך דף הפייסבוק הרשמי של אופירה וברקוביץ'

התוכנית "אופירה וברקוביץ'" המשודרת בקשת לא תשודר השבוע, זאת בשל התבטאיותיו של המנחה, אייל ברקוביץ', בתוכנית האחרונה ששודרה ביום שישי, בה כינה חברי כנסת ערבים בין היתר "מרגלים", "מחבלים" ו"סוסים טרויאנים".

"הדברים שנאמרו בתוכנית חרגו מהקו של חופש הביטוי בו דוגלת החברה. בשל חומרת הדברים, הוחלט להקדיש את הימים הקרובים לבחינת הנהלים והכללים. אי לכך לא תשודר התוכנית ביום שישי הקרוב", נמסר מקשת בה משודרת התוכנית, שהחליטה להשעותה מהמסך.

הדרך היחידה להשתיק את הגזענות של ברקוביץ' היא לפנות למשטרה | אריאנה מלמד

במהלך התוכנית האחרונה, שהוקלטה מראש ולא שודרה בשידור חי, דנו ברקוביץ' ושותפתו להנחייה אופירה אסייג בחברי הכנסת הערבים, ובסיבה בגינה הם מסרבים להגיע לתוכנית שלהם. "הם יודעים שהם סוסים טרויאנים. בעצם יושבים בכנסת, אבל הם מרגלים. הם לא משלנו", אמר ברקוביץ'. "אל תבואו. לא צריכים אתכם פה... לא יכול לראות אותם פה.... זה לא מקטע של גזענות, הם פשוט שונאי ישראל. הם פשוט מחבלים שיושבים לנו בכנסת. לא רוצה לשבת איתם, לא רוצה לראיין אותם ואני לא רוצה לראות אותם".

הדברים עוררו תרעומת וביקורת עזה, כולל תלונות במשטרה, איומים בתביעה וקריאות לפיטורים. בין היתר, ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) פירסם אתמול בטוויטר כי יגיש תביעת לשון הרע נגד ברקוביץ'. פריג' כתב כי "נפגע אישית" מדבריו של ברקוביץ', והוסיף כי "הגיע הזמן שברקוביץ' ישלם על הפה המלוכלך שלו". ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) כתבה כי ברקוביץ' "מעליל עלילות דם על ח"כים מנהיגי האוכלוסיה הערבית. רואים שההסתה שהובילה הממשלה חלחלה עמוק  בקרב אנשי התקשורת".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) אף קרא לפטר את ברקוביץ'. "הוזמנתי לתוכניתו  פעמים רבות וסירבתי בגלל הרמה הירודה", כתב. "התבטאותו האחרונה מצריכה פעולה של הממונים עליו ומחייבת אותם לפטר אותו".

אתמול, בעקבות התגובות הקשות, פירסמו ברקוביץ' ו"קשת" התנצלות. "לא התכוונתי לפגוע, לא בציבור הערבי וגם לא בכל חברי הכנסת הערבים", מסר ברקוביץ'. "אמנם יש לי מחלוקות עמוקות עם חלקם אבל לא היתה לי כוונה לפגוע ולהכתים את כולם. חלק מהביטויים בהם השתמשתי היו לא ראויים ועל כך אני מתנצל". מקשת נמסר אז בתגובה כי "דבריו של אייל ברקוביץ' לא היו צריכים להיות מובאים לשידור, ואנו מתנצלים בפני מי שנפגע. כמו בהרבה תוכניות בעבר, גם לתוכנית הקרובה יוזמנו ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ