בעקבות ראיון עם המחבל יצחק גבאי: הליך הפרה ייפתח נגד ערוץ 20

ברשות השנייה טוענים כי שידור הראיון עם מצית בית הספר הדו־לשוני בירושלים חצה קו אדום. "יש להבחין בין חופש ביטוי ללגיטימציה לאלימות", אמרה יו"ר הרשות. "השיחה התפתחה לכיוון שחורג מהנורמות", הודה מנכ"ל ערוץ 20

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק גבאי בערוץ 20
יצחק גבאי בערוץ 20, אתמולצילום: צילום מסך ערוץ 20

הרשות השנייה צפויה לפתוח בהליך הפרה נגד ערוץ 20 בשל הראיון שהתקיים בתוכנית "האולפן הפתוח" עם המחבל יצחק גבאי, שהורשע והודה בהצתת בית הספר הדו־לשוני בירושלים. בהודעה רשמית של הרשות נכתב כי קיום הראיון — שנערך בנימה קלילה ומחויכת — היווה חציה של קו אדום.

במסגרת הליך ההפרה יידרשו אנשי ערוץ 20 להבהיר מדוע נערך הראיון בדרך שבה נערך. במקרה שברשות לא ישתכנעו מצדקת הטיעון של אנשי הערוץ, יופעלו נגדו סנקציות שיכולות להתבטא בקנס בן עשרות אלפי שקלים, בהפקעת דקות פרסום או באזהרה. "הרשיונות לא ניתנו לאף גוף מדיה כדי לקדם אג'נדה פרטית", מסרה יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', בהודעה מטעמה. "חופש הביטוי חשוב מאוד אבל יש להבחין בינו לבין מתן לגיטימציה לאלימות". עוד הוסיפה ברקוביץ' כי היא "מעודדת מכך שהנהלת ערוץ 20 לקחה אחריות ומיהרה להתנער מפעילותו של העבריין ומהאופן שבו התנהל הראיון ומקווה שראיונות מהסוג הזה לא יקבלו זמן מסך בעתיד".

הראיון המדובר

עד כה התקבלו כ–300 תלונות מצד אזרחים כנגד הראיון ששודר ביום ראשון האחרון. במכתב ששלח מנכ"ל הערוץ, שכי פרנץ, לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה, דוד רגב, הוא ציין כי הערוץ ומנחה התוכנית בועז גולן התנצלו, והוסיף כי "השיחה, בשידור חי, באולפן שבו אורחים נוספים, התפתחה לכיוון שחורג מהנורמות המקובלות בתוכניות מסוג זה. לצערנו זה טבעו של שידור חי שלא הכל בו ניתן לשליטה ופיקוח, בעיקר כשלוקחים בו חלק מרואיינים רבים ומגוונים". כן צפוי להתקיים בירור עם גולן ועם עורכת התוכנית. בנוסף החליטה הנהלת הערוץ כי בתוכנית הערב (שלישי) תפורסם התנצלות נוספת.

בראיון הקליל והמבודח נשאל גבאי על הדרך שבה ביצע את הפשע. עם חיוך גדול ובלי הפרעות מצד גולן, סיפר גבאי: "הגענו לשם לילה לפני, שלושה חבר'ה, רעולים, עם כל הציוד כמו שאומרים. עשינו סיור מקדים. ראינו איפה יש מצלמות, איפה אין, אם אפשר לבוא עם רכב, אם אי אפשר לבוא עם רכב, אם יש מצלמות בכל אורך הרחוב, צמתים, עד איפה אפשר לבוא עם אוטו, עד איפה אי אפשר לבוא, מאיפה אפשר לברוח".

גולן לא הקשה על גבאי בשום שלב של השיחה, אך ציין כי הוא אינו מעודד מעשים המנוגדים לחוק ושאל את גבאי מה הלקח מהמעשה שביצע. "רציתי לעורר מודעות בנושא של התבוללות", הסביר גבאי את החלטתו לשרוף את בית הספר והוסיף כי "עיריית ירושלים תובעת אותנו במיליון שקלים על שריפת בית הספר". כשגולן שאל אותו אם "היית רוצה שאנשים צעירים יפעלו כמוך?" השיב גבאי: "אני לא נכנס לראש של האנשים. שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה וישלם את המחיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ