המדינה תלווה לתאגיד השידור עשרות מיליוני שקלים למימון האירוויזיון

משרד האוצר הסכים להעניק לתאגיד השידור הלוואה בגובה 70 מיליון שקלים, בעוד שב"כאן" הבהירו כי דרושים 110 מיליון. מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ הביע התנגדות ללקיחת הכספים מחשש לקושי בהשבתם

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע ברזילי ברגע זכייתה באירוויזיון 2018. הפקה יקרה
נטע ברזילי ברגע זכייתה באירוויזיון 2018. הפקה יקרהצילום: PEDRO NUNES/רויטרס

מועצת תאגיד השידור הציבורי "כאן" הודיעה הערב (שלישי) כי התאגיד ייקח הלוואה מהמדינה בכדי לממן את הפקת האירוויזיון. עד כה, הסכים משרד האוצר להעניק הלוואה בגובה 70 מיליון שקלים - זאת בעוד שב"כאן" מבהירים כי התקציב הדרוש הוא 110 מיליון שקלים.

"המועצה סבורה כי הקצאה של 110 מיליון שקלים מתקציב התאגיד למימון שלושה ערבי שידור בלבד מעמידה קושי של ממש לתאגיד ועלולה לפגוע ביצירה הישראלית, ביוצרים ובעובדים", נכתב בהודעה המועצה שפורסמה הערב. "עם זאת, חברי המועצה מאמינים כי לקיום התחרות בישראל חשיבות רבה בפן התדמיתי והכלכלי של המדינה, ולפיכך המועצה אישרה לבחון את תנאי ההלוואה מתוך רצון לקיים את התחרות ובלבד שתנאי ההלוואה לא יפגעו במימוש ייעודי התאגיד ע"פ חוק".  

"Toy". הביא לנו את הזכייה

בימים הקרובים יידונו אנשי התאגיד והאוצר על גובה ההלוואה ותנאי החזרה בשנים הבאות. החלטה התקבלה ברוב של שבעה, בעוד ששניים התנגדו - ביניהם מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ (שאינו חבר מועצה), שהביע חשש כי ההלוואה תסבך את התאגיד בחובות שיתקשה להחזיר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר זה מכבר לפקידי האוצר כי אין בכוונתו לאפשר את מימון האירוויזיון מתקציב המדינה - החלטה שעומדת בניגוד לנוהל הרגיל במדינות רבות שאירחו את התחרות . נתניהו הבהיר כי הוא מצפה מהתאגיד לממן את הפקת האירוע מתקציבו השוטף, שעומד על למעלה מ-700 מליון שקלים. בתאגיד, לעומת זאת, מבהירים כי לקיחת הלוואה, כפי שדורש נתניהו, תפגע בהפקות המקור של התאגיד, כמו ביוצרים שייאלצו להסתפק בתקציבי הפקה פחותים. 

מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ. מתנגד להלוואהצילום: איה אפרים

אין זו הפעם הראשונה בה אנשי האוצר וראש הממשלה מתנגחים עם אנשי "כאן" בדרך להפקת האירוויזיון. לפני מספר חודשים ניתש וויכוח אודות כספי הערבות, בסך 12 מליון אירו, אותם נאלץ התאגיד להפקיד בכדי לאפשר את קיום האירוויזיון בישראל. בעוד שאנשי התאגיד דרשו כי המדינה תממן את כספי הערבות, נתניהו דרש שהתאגיד ייקח הלוואה בנקאית ויקבל את כספו חזרה בתום התחרות. שני הצדדים הכריזו על כך שקיום האירוויזיון בישראל נמצא בסכנה. לבסוף לקח התאגיד את ההלוואה והחל בתהליכי ההפקה.

בימים אלה עמלים מפיקי האירוויזיון על הפקת התחרות בפועל. עד סוף נובמבר אמורים להתפרסם זהותם של מנחי התחרות, שתתקיים ב-18 במאי בתל אביב. עד כה נבחנו לתפקיד זה ארז טל, אסי עזר, בר רפאלי, גאולה אבן, אניה בוקשטיין, ירון ברובינסקי, לוסי איוב ואחרים. כמו כן, בחודש הקרוב צפויה לעלות לשידור תוכנית הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון" של "קשת 12", במסגרתה ייבחר הזמר או הזמרת שייצגו את ישראל בתחרות. בניגוד ל-20 השנים האחרונות, הזמר שייבחר לתפקיד יגיע היישר לקו הגמר של התחרות - זאת בשל הזכייה של נטע ברזילי בליסבון 2018.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ