רוזאן בר בירושלים: "ה-BDS מזכירים את החרם הנאצי על בתי עסק יהודיים"

השחקנית נאמה במהלך סיור בעיר העתיקה בירושלים, אליו התלוותה שרת התרבות והספורט מירי רגב. "רוצה לעמוד לשירות העם שלי", הסבירה את ביקורה בישראל, במהלכו התארחה בהתנחלות פדואל ותגיע לתל אביב, חיפה ולגולן

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה רגב ורוזאן בר. "אחרי שנתפלל בכותל - כל שנרצה יקרה"
השרה רגב ורוזאן בר. "אחרי שנתפלל בכותל - כל שנרצה יקרה"צילום: The world values network

השחקנית והקומיקאית רוזאן בר, שנמצאת בביקור בישראל שהחל ביום חמישי האחרון, ערכה היום (ראשון) סיור בעיר העתיקה בירושלים בליווי שרת התרבות והספורט מירי רגב.

במהלך הסיור ביקרו בבית ויטנברג, מתחם דירות שנמצא ברובע המוסלמי בירושלים — אחת מהן נרכשה ב–1987 על ידי אריאל שרון. רוזאן בר ביקשה לבקר בבית, בו בין היתר לן הסופר מארק טווין בשנת 1867 במסגרת מסעותיו בישראל, במהלכם כתב את ספרו "מסע תענוגות לארץ הקודש".

בר ובוטח במהלך הסיור בכותלצילום: The world values network
בר והרב בוטח בשוק בעיר העתיקהצילום: The world values network

"אין מילים שיוכלות לתאר מה אני מרגישה כשאני נמצאת פה", אמרה השחקנית, אחרי שביקשה את הקשבת הסובבים בתקיפות. "קשה לתאר כמה אני מתרגשת כשזה נוגע לעם שלי, לתורה, לאלוהים ולאמונה. זה מרכז ההיסטוריה. אני פה עם אנשים שבוערת בהם האש להלחם למען צדק, למען שלום, בעיר דוד — עיר האחווה".

את נאומה המשיכה בהתייחסות ל–BDS ולסוגיית האנטישמיות בעולם. "באתי לכאן כי אני רוצה לעמוד לשירותו של העם שלי. ה–BDS הוא חרם על כל היהודים בעולם, מבחינתי מדובר ממש באותו מקרה כמו החרם הנאצי הראשון על בתי עסק יהודיים. התנועה מתיימרת לכוון רק לאספקטים מסוימים על ישראל, אבל זה גם מוביל לחרם על גורמים שעושים עסקים עם ישראל, כלומר, גם על הקהילה היהודית בארצות הברית". לאחר שסיימה את נאומה קיבלה מהשרה רגב תמונה של העיר, ואמרה, "מכאן אנחנו הולכים להתפלל בכותל, עם האנשים הגדולים שמלווים אותנו, אני בטוחה שאחרי זה כל מה שנרצה יקרה".

רוזאן בר והרב בוטח נוטעים עץ בהתנחלות פדואל שבשומרון, אתמולצילום: צילום מסך מחשבון הטוויטר של גיל משעלי Gil Mishali

את ביקורה של בר בישראל, שנועד לדבריה "לסייע במאבק נגד ה–BDS", מלווה הרב שמולי בוטח, "הרב ההוליוודי" שנודע בקשריו עם סלבריטאים רבים. בוטח הוא מייסד ארגון "World Values Network", שמממן את ביקורה. ביום שישי האחרון ביקרה בהתנחלות פדואל, שם קיבלו את פניה ילדים עם זרי פרחים. ביקורה באזור ירושלים כולל ביקורים בכותל, ביד ושם ובהר הרצל. עוד במהלך השבוע תטייל ברחבי הארץ, וצפויה להגיע גם לתל אביב, לחיפה, לגולן ולאתרים היסטוריים אחרים.

לבר היסטוריה מורכבת עם ישראל. בעבר קראה לכל הסטודנטים היהודים "לעזוב את אוניברסיטת דייוויס שבקליפורניה ואז להטיל פצצה גרעינית על כל מי שאינם יהודים". ב–2009 הכריזה על ישראל כ"מדינה נאצית", והופיעה על שער מגזין יהודי כשהיא בתחפושת היטלר ואוכלת עוגייה שרופה בדמות אדם שתיארה כ"עוגייה יהודית". על הצילום אמרה שהגיע הזמן "להתקדם מהשואה ההיא. היו כבר 50 שואות נוספות מאז". במהשך חזרה בה ואמרה על עצמה שהיא "זקנה, ובגיל הבלות את נעשית ממש מטורפת". בשנים שחלפו מאז החלה בר דווקא לצדד בישראל, ולכנות פלסטינים ופרו־פלסטינים "נאצים". היא גם תקפה את הזמרת לורד על החלטתה לבטל את הופעתה בישראל.

במאי 2018 עלה שמה של בר לכותרות אחרי ש"רוזאן", הסדרה משנות ה-90 בכיכובה שחזרה באותו חודש לעונה עשירית, בוטלה אחרי פרק אחד בעקבות ציוץ גזעני שפרסמה בטוויטר. בהמשך התנצלה פעמים רבות על פרסומו, אך לא הושבה לשורות רשת אי-בי-סי.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ