איתי שטרן
איתי שטרן

מגישת "חדשות 13" מקבלת ביממה האחרונה איומים על חייה, זאת בעקבות התבטאותה אמש (שבת) בשידור במסגרתה טענה כי בישראל "שולחים ילדים לצבא, לשטחים, ומקבלים אותם חיות אדם — זו התוצאה של הכיבוש". דבריה של קוטלר נאמרו בתגובה לכתבה בה תוארו התעללויות של חיילים בגדוד נצח יהודה בצה"ל בעצורים פלסטינים כנקמה על מות חבריהם. בעקבות הדברים, הוחלט בערוץ 13 להצמיד לה מאבטח.

במקביל, כ–2,200 תלונות הגיעו מאז השידור לרשות השנייה בעקבות דבריה של קוטלר. מדובר במספר חריג של תלונות, אם כי בעבר הוגשו תלונות רבות בהרבה נגד אברי גלעד, 3,900 במספר, בשל התבטאותו בתוכנית הבוקר של "רשת" בה הבהיר כי לדעתו צריך לפעול באלימות כלפי פלסטינים חפים מפשע.

בתגובה לדבריה של קוטלר תקפו אותה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר החינוך, נפתלי בנט ודרשו כי תתנצל על דבריה. ב"חדשות 13" מיהרו להגן על קוטלר וציינו כי היא רשאית להביע את דעתה, גם אם זו אינה משקפת את דעתם של כלל חברי המערכת. יוליה שמאלוב ברקוביץ', יו"ר הרשות השנייה, מסרה היום ל"הארץ" כי "אני לא פוליטיקאית ואם הייתי כזו, הייתי מתבטאת בחריפות רבה בהרבה ממה שאני מתבטאת היום".

את דבריה של קוטלר תארה ברקוביץ' כחמורים. "התקשורת התבלבלה. במקום לשמש ככלבת השמירה של הדמוקרטיה, נעשה שימוש ציני במיקרופון שמונח לפתחה. קוטלר עוד הגדילה לעשות, הצביעה בתקיפות מול הצופים והתעקשה להמשיך ולהביע את דעתה. אנחנו, ברשות, בעד חופש הביטוי בכל הכוח אבל אז יש איזונים ואושרת קוטלר לא היתה מאוזנת אתמול, תרתי משמע".

מה כל כך מפריע לך בדברים שאמרה קוטלר?

"יש פה עניין של פגיעה באמון הציבור בתקשורת. בסקר שעשינו גילינו שהציבור כבר לא סומך על התקשורת ובניגוד למה שנוטים להגיד, הציבור יודע להבדיל טוב מאוד בין מגיש, פרשן ומנחה. אושרת קוטלר היא מגישה, לא פרשנית. היא חרגה מסמכותה באופן חד משמעי".

לצד הדברים, הוסיפה ברקוביץ' כי היא גם "מוטרדת מהעליהום המוגזם המאפיין מקרים כאלה. נכון שכולם ירגיעו את הטונים שיאפשרו שיח ענייני ומכבד".

האם דעתך היתה זהה כשגאולה אבן שאמרה על מספידיו של אורי אבנרי, ג'רמי קורבין ואבו מאזן, שהם הספידו בעברם גם מחבלים?

"המיקרופון לא ניתן לאדם כדי שהוא יוביל את האג'נדה שלו. אם בנאדם רוצה לתת גילוי נאות על הדעות שלו, שיהיה לו בכיף. שכל אחד יבוא ויאמר: זו האג'נדה שלי. מי שירצה לצפות — יצפה ומי שלא — לא. אתה לא יכול להטעות את כל הציבור כל הזמן. לא יכול להיות שאתה לוקח מיקרופון ומקדם את האג'נדה שלך. מצופה מערוץ רשת 13, במיוחד לאחר המיזוג, שיבין שהוא כבר לא ערוץ נישה. הוא צריך לשמור על ממלכתיות ואיזון. אני מצפה מקברניטי הערוץ לפעול בעצמם ולהבהיר שהם לא אהבו את ההתבטאות הזו. זה לא בסדר מה שקוטלר אמרה. אם היא מדברת על 'כיבוש', שתלך לפוליטיקה. עוד מעט סוגרים את הרשימות למפלגות, שתמצא את מקומה שם".

גם להגיד את המילה "כיבוש" אסור בשידור יותר? זו הבעת דעה לא לגיטימית?

"מה זאת אומרת? יש ציבור רחב בישראל שלא מסכים עם ההגדרה הזו, אז בוודאי שיש פה אמירה פוליטית".

האם תנקטו בעיצומים נגד "חדשות 13"? תשיתו עליהם קנס כספי?

"אנחנו ננהג לפי התקנות. אנחנו כבר נמצאים בדיונים איתם ואני באופן אישי בעד שהם ינקטו בצעדים בלי שאנחנו נצטרך לפעול. אני מאמינה ברגולציה עצמית. שגוף השידור מטפל בבעיות שלו, בלי כפייה מבחוץ".

מרשת 13 מסרו: "אין תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ