איגוד השידור האירופי במכתב לכחלון: "העבירו לתאגיד את הכסף שהובטח"

האיגוד, הגוף האחראי על הפקת תחרות האירוויזיון, דרש מכחלון כי משרד האוצר יעמוד בהתחייבויות שנחתמו עימו באשר למימון עלויות האירווזיון, שבניגוד להסכם שנחתם הועברו לתאגיד השידור "כאן" כהלוואה

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו האירוויזיון. שלושה משולשים, כוכב אחד
צילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב

נואל קוראן, מנכ"ל ה-EBU, איגוד השידור האירופי, שיגר מכתב תקיף לשר האוצר משה כחלון, ובו הוא מאיץ בכחלון להעביר באופן מיידי 70 מיליון שקלים לתאגיד "כאן", בכדי שזה יוכל להתמודד עם עלויות אירוח האירוויזיון בישראל, בדגש על עלויות האבטחה. "בדחיפות רבה אני כותב לך כמנכ"ל ה-EBU, המייצג 117 גופי שידור ציבוריים ב-56 מדינות, בנוגע למימון אירוויזיון 2019. לצערנו גילינו כי בניגוד להצהרות קודמות שנעשו במהלך פגישותינו בישראל, כמו התחייבויות שניתנו בכתב, כי הסכום של 70 מיליון השקלים שהייתם אמורים להעביר ל'כאן' לטובת מימון האירוויזיון, הועבר לתאגיד דרך הלוואה שתיפרש על פני 15 שנים".

בניגוד לכל שאר המדינות המארחות את האירוויזיון ומממנות את הפקת התחרות, הרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, התעקש שלא לממן את קיומה של התחרות בישראל, זאת על אף שהביע את תמיכתו הבלתי מסויגת באירוח האירוויזיון בתל אביב. נתניהו לא נתן סיבה מובהקת לאי העברת התקציב אך בינו ובין אנשי התאגיד קיים דם רע ונתניהו אף הצהיר מספר פעמים כי היה מעוניין בסגירת התאגיד, עוד לפני הקמתו. כעת, קוראן מבהיר במכתבו כי אי העברת התקציב למימון האירוויזיון מדאיג את ארגון ה-EBU. "השינוי הקיצוני בעניין מימון התחרות מדאיג במיוחד מכיוון שהוא עשוי לפגוע באופן משמעותי ביכולת של 'כאן' לתפקד כגוף שידור ציבורי".

קוראן מדגיש כי "החלטת המימון של הממשלה מאיימת על 'כאן' לבצע את המוטל עליו בחוק, בדגש על הפקת לוח שידורים עשיר ומגוון בפלטפורמות השונות, זאת על מנת להיטיב עם הקהל הישראלי, כפי שכתוב בחוק התאגיד. השר כחלון, אני מאיץ בך לשקול מחדש את את החלטת המימון שלכם ולדאוג לקיים את ההבטחה בנוגע למימון אבטחת האירוויזיון כמו לביטחונו של תאגיד 'כאן' כדי שנוכל להמשיך לעבוד באופן חלק על האירוע שיאיר את ישראל באור גדול ברחבי העולם".

אין זו הפעם הראשונה שה-EBU משגר מכתב ברוח זו. יון אולה סאנד, המפקח על האירוויזיון, שלח בחודש שעבר מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו הוא מוחה על כך שטרם הוסדר תקצוב סידורי האבטחה לאירוויזיון, זאת בניגוד להסכמות שהושגו ונחתמו בין הצדדים. במכתב, שהגיע לידי "הארץ", סאנד מציין כי נציגי "כאן" הודיעו באחרונה ל-EBU כי הממשלה מסרבת לממן את עלות פרישת כוחות הביטחון הדרושים מחוץ לאולם האירוויזיון. "החלטה זו עומדת בניגוד להבנות שהושגו בפגישה בינינו ובה סוכם כי את מימון האבטחה תספק המדינה ולא גוף השידור, כמו ההבטחה שהממשלה תכסה את כל עלויות הביטחון שמחוץ לאולם".

בתאגיד "כאן" חוששים כי אי העברת התקציב לנושאי האבטחה יפגע משמעותית ביכולתו של התאגיד להמשיך ולהפיק תוכן באיכות ובכמות שיספיקו לטובת מילוי לוח המשדרים בשנים הקרובות. רק השבוע זכו תוכניות התאגיד בתשע פרסי אקדמיה ובהן פרס על סדרה עובדתית שהוענק ל"סליחה על השאלה", פרס תוכנית התרבות שהוענקה ל"סוכן תרבות" של קובי מידן, פרס השעשועון שהוענק ל"המרדף" ועוד. כעת מבהירים בתאגיד כי ההלוואה שהושתה על ראשו של התאגיד עשויה לפגוע באיכות ומגוון התכנים שהוא יציע לציבור בהמשך.

במשרד האוצר הפנו אותנו לתגובה ממשרד ראש הממשלה, שם טרם הגיבו על הדברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ