בצד האבל של הירח מונח הצעצוע הלאומי שלנו, "בראשית"

מה בסך הכל רצינו? שתנחתי. ברכות, בעדינות ובאלם קול, ההיפך הגמור מתכונותינו הלאומיות המובילות. לא נורא, נתנחם בחללית הבאה, "שמות"?

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוקבים אחרי נחיתת החללית בחדר הבקרה ביהוד, בדקות שלפני ההתרסקות
עוקבים אחרי נחיתת החללית בחדר הבקרה ביהוד, בדקות שלפני ההתרסקותצילום: אבישג שאר ישוב

ימתקו לך רגבי עפר הירח, קטנטונת. אהבנו אותך כל כך. לרגעים, בימים טרופים מאוד של חיינו הציבוריים, היית אתנחתא מבורכת. צעצוע לאומי מועדף, מטר שמונים של טכנולוגיה מתקדמת ואופטימיות מרוכזת, וכולך — חלום. על קדמת המדע ואור לגויים, כיבוש החלל ונצחון הרוח והיוזמה. מבוגרים חייכו כשראו הדמיות משוכללות שלך על מסכים (וקצת גיחכו כשנחשף הדבר האמיתי, הכלאה בין טרמפולינה למכשיר פונדו עטוף זהבים של בונבוניירות). ילדים התחפשו לאסטרונאוטים בגללך ואומת הסייבר צהלה ושמחה. ומה בסך הכל רצינו? שתנחתי. ברכות, בעדינות ובאלם קול, ההיפך הגמור מתכונותינו הלאומיות המובילות. ושתשלחי סלפי.

שלושת הערוצים התפנו לכבודך מטרדות היום־יום. ראש וראשון, כאן 11 שהקצה לך זמן שידורים נרחב יותר ממתחריו, והקפיד להעביר את כל נאומו של ראש הממשלה, שמח וזחוח לפני הנחיתה, כאילו נצחונך הוא גם נצחונו, הגם שממשלת ישראל השקיעה בפרויקט כ–2.5 אחוזים מ–100 מיליון הדולר שנדרשו כדי שתוכלי להגיע לירח. גזר קופון והתיישב לצפות, ועימו כל אוהביך – ולפתע, עוד לפני ההתרסקות, התברר שקיים פער גדול ומכאיב לעיניים בין דימוייך המנצנצים בגרפיקה ממוחשבת לבין המסכים הפרימיטיביים משהו, דו־ממדיים ופונקציונליים, של מפעיליך ומדענייך, שהוקרנו במשך דקות ארוכות מבלי שהבנו כלום: עיגולים צהובים משמאל, מלבנים ירוקים מימין, עיצוב דל משנות ה–90 — אין ספק, היית יפה ומרשימה יותר בסרטוני תדמית, בדיוק כמו שראש הממשלה לעולם נראה צעיר ונמרץ יותר בסרטוני תעמולה.

עוקבים אחרי נחיתת החללית בחדר הבקרה ביהוד, בדקות שלפני ההתרסקותצילום: אבישג שאר ישוב

קשה היה להבחין במתח אמיתי או בציפייה דרוכה בשלושת הערוצים, שהדהדו זה את זה בליינאפ ובתכנים: בכולם ניסו להסביר להדיוטות מה קורה. בכולם התגאו בכך שברחבי העולם, "אלפי ערוצים" (קרן בצלאל ב–12) נחשפו לאפשרות לשדר את הנחיתה ובנאסא אפילו צייצו עליך. החזה הקולקטיבי תפח מעט — ובום, טראח, זה נגמר.

הראשון לזהות היה גם הראשון לאסוף את השברים ולהפריח הבטחות חדשות. לא נורא, נתגבר, בתוך שנתיים־שלוש תהיה עוד חללית, הבטיח ראש הממשלה, אבי ההבטחה "מחשב לכל ילד" מ–1996. כאילו היתה "בראשית" רק עוד אירוע קטון בקמפיין הנצחי והמוצלח שהוא מנהל, מייד קימבן — ברמה המילולית — עוד תרומה של מוריס קאהן, בן 89 וקצת ספקן אחרי 40 מיליון דולר ושמונה שנות ציפיה לרגע הנחיתה. משלדון אדלסון, שגם הוא תרם משהו למיזם, לא ביקש כלום. אפשר רק לנחש מדוע, ואפשר עוד להפליג על כנפי הדמיון ולהגות כיצד אדלסון, 89, מחשב במהירות שלהחזיק את נתניהו בראשות הממשלה, בכל שנות קיומו של "ישראל היום", עלה לו הרבה יותר.

ובעת ששעטה אל מותה המוקדם מדי, בשלושת הערוצים אכן הזהירו שייתכנו תקלות, בהגינות מרובה, אבל האופטימיות והחלום גברו על הזהירות, ומרוב שצריך היה להסביר תאוצה ותאוטה, לא האטו לרגע להתבונן בשלל הסמלים שהועמסו על החללית היהודית הראשונה. לא ישראלית, לא. שמה והכיתוב "עם ישראל חי" מתחת לדגל שהוברג לגופה מעידים בה: עם הנצח ולא המדינה הדמוקרטית הם בעליה, הוגיה ויוזמיה. היא לא שטה בחלל לתפארת מדינת ישראל, היא רק ייצאה את חוק הלאום, זה שמזהה מעתה ועד שיבוטל את המדינה והישגיה עם בני עם אחד בלבד, הוא עם האדונים. אולי, לניסיון הבא, יימצא תקציב לכיבוש הירח וגם ל"חיזוק ההתיישבות היהודית בחלל". דברים מוזרים מאלה כבר התרחשו בישראל, לפני ואחרי ההתרסקות.

רה"מ נתניהו ומוריס קאהן (במרכז), הממן העיקרי של הפרויקטצילום: אלון רון

ומה נותר לנו מכל זה, כצופי טלוויזיה? נאום "לא נורא, נתגבר" של נשיא המדינה שאירח ילדים וחלם יחד איתם במשכנו, וסלפי אחרון לפרידה, שייצרב בבנק התמונות המתוק־מריר של חיינו בארץ הזאת: רגל של "בראשית", הכרזה שעם ישראל חי, ומקטע מפניו המחוטטים של הירח עליו היא מוטלת כעת, ככל הנראה מרוסקת ומפורקת. את תמונת המציאות לא נראה עד שתבוא החללית הבאה — "שמות"? — ותצלם, ותשלח, ותנחת, ותשיב מעט אופטימיות קוסמית לחיינו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ