איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית נגד "חדשות 12": "פורנו בסיקור חשד לאונס"

"התאדה לכם המוח? לבוש חשוף הוא לא הזמנה לאונס", נכתב בפוסט של איגוד מרכזי הסיוע שיצאו נגד דימויים ששולבו בכתבה על ישראלים שאנסו לכאורה תיירת בריטית בקפריסין. על סיקור גל"צ כתבו שהוא "נותן לגיטימציה לפגיעה מינית". חברת החדשות: "נשנה את הכתבה"

איתי שטרן
איתי שטרן
איתי שטרן
איתי שטרן

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית מתח ביקורת חריפה על האופן שבו סיקרו ב"חדשות 12" ובגלי צה"ל את החשדות נגד 12 הנערים הישראלים שאנסו לכאורה תיירת בריטית בקפריסין.

"השתגעתם? התאדה לכם המוח בשרב? למי שם זה נראה הגיוני לשים תמונות אילוסטרציה על גבול הפורנו בכתבה שמסקרת חשד לאונס קבוצתי?", נכתב בפנייה לחברת החדשות שפירסם אתמול האיגוד. הדברים התייחסו לתכנים הוויזואליים ששולבו אמש בכתבה של הכתבת לי אברמוביץ', שכללו צילומי תקריב של נערות בחוטיני במסיבות בריכה המוניות, וכן קטע בו נראית נערה המלקקת את אזור חלציו של בחור צעיר, במה שנראה כמו מסיבת קצף. כמו כן, לא הובאה במהלך הכתבה אף עדות מצד הנערה הבריטית או מטעם עורכי דינה.

"חלפו הימים שבהם האשמת הקורבנות תעבור בשתיקה", נכתב עוד בפנייה. "אין הצדקה לאלימות מינית. שימו לב: אלכוהול הוא לא הזמנה לאונס, לבוש חשוף הוא לא הזמנה לאונס, הסכמה למין בתנאים מסוימים היא לא הזמנה לאונס, העובדה שמישהי היא בריטית, שוודית, או צרפתייה או ישראלית — היא לא הזמנה לאונס. אף אחת לא רוצה להיאנס לא מזמינה את זה ולא מסכימה לזה. הגיע הזמן לרענן את הנהלים ויפה שעה אחת קודם". בעקבות הפוסט של איגוד מרכזי הסיוע הוגשו עד לרגע זה כ–50 תלונות לנציבות פניות הציבור ברשות השנייה. 

מחברת החדשות נמסר בתגובה כי "מדובר בסרטון תדמית של המלון שבו אירע על פי החשד אונס הצעירה הבריטית. לכל אורך הסרטון, שבו נראים צעירים הוללים במסיבות, נצרב הכיתוב 'למצולמים אין קשר לנאמר' ואין בכך משום האשמת הקורבן במקרה זה או תוכן שאינו הולם לצפייה. עם זאת, אנחנו מסכימים שנעשה שימוש מוגזם בתמונות אלה שמקורו בטעות טכנית. נוכח ביקורת פנימית שערכנו ופניות שהתקבלו במערכת החדשות כבר אמש, ובשל חשיבות ורגישות הנושא בחרנו לשנות את הכיסוי הויזואלי בכתבה זו והיא הועלתה בגרסה מתוקנת אל אתרינו".

גם נגד גלי צה"ל הופנתה ביקורת ציבורית בשל סיקור בעייתי של הפרשה. אחת ממהדורות החדשות של התחנה הצבאית נפתחה בציטוט שקבע "הבריטיות זורמות פה עם כולם. יכול להיות שזה אשמתה". זו היתה עדותו של צעיר ששהה בבית מלון בו התרחש על פי החשד אותו מקרה אונס קבוצתי. בתגובה לדיווח פרסם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית פוסט פייסבוק בו נכתב כי "לפי גל"צ 'יכול להיות' שהבריטית הזמינה 12 נערים לאנוס אותה. ככה בלי סייג, במסווה של עדות לגיטימית. 'יכול להיות' שהיא הזמינה אותם אחד אחרי השני, כי בכל זאת 'הבריטיות זורמות פה עם כולם'. לפי גל"צ, הנפגעת אשמה עד שלא הוכחה חפותה".

עוד בסיום הפוסט עולה קריאה למפקד התחנה, שמעון אלקבץ, ובה דרישה להתנצלות מיידית בשידור על "הלגיטימציה לפגיעה מינית ותעבירו את העורכים והעורכות הכשרה ייעודית על דיווח עיתונאי ראוי על פגיעות מיניות".

עמליה דואק, כתבת חברת "החדשות" ביקרה גם היא את הפתיח של מהדורת החדשות בגלי צה"ל וצייצה מחשבון הטוויטר שלה: "מהדורת החדשות של גלי צה"ל נפתחה עכשיו ב'עדות' של צעיר ישראלי מהמלון בקפריסין שבו בוצע לכאורה אונס קבוצתי. הוא הסביר שהבריטיות זורמות ועושות לכולם עיניים, לכן 'יכול להיות שהיא אשמה'. אנא, חסכו מאיתנו. לא כל דבר שווה כותרת". בתגובות לציוץ זה נשאלה דואק מה חשבה על הכתבה ששודרה אמש בחברת החדשות בה היא עובדת — אך לא השיבה לתגובה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ