נתניהו נגד הטלוויזיה, וזה עלול להיגמר בעוד רצח

ההשתלחות של ראש הממשלה ובנו ב"קשת" ובגיא פלג, כמו גם ביוצרי הסדרה "הנערים", מבוססת על שקרים - כי מה שווה האמת כשהיא מזיקה? אבל ההסתה הזאת מסוכנת מאוד

אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ורעייתו שרה, ביום ירושלים האחרון. הבייס עוד יקנה את זה?
אריאנה מלמד

מה שווה האמת, אם היא מזיקה לנתניהו? למי היא נחוצה אם הוא ובנו הצייצן לא יכולים להסתיר אותה? היא הרי כואבת, מזיקה, מאיימת על סיכויי ההישרדות של האיש עם כתבי החשדות, הרעיה המורשעת בפלילים והבן הזנאי לכאורה. האמת נחשפה שוב ושוב בטלוויזיה ובעיתונות, בהקלטות, בפרוטוקולים מבתי המשפט וחדרי החקירות של המשטרה, במילותיהם של שלושת האנשים הללו ומי שהעידו נגדם, ולרוב בתיווכו של גיא פלג והנקודותיים. האמת מצביעה על אורח חיים מושחת, היתכנות לקומבינות פליליות קשות ועל חשדות כבדים די הצורך לשימוע לפני העמדה לדין, ומכאן שהיא מזיקה לאיש ולמשפחה שאינם יכולים להיפרד מכסא השלטון.

לפיכך, מנסים בכל כוח להשתיק: תביעתו המגלומנית של נתניהו מוועדת הבחירות המרכזית למנוע את המשך שידורה של האמת מחדר החקירות בקשת 12 — נדחתה. מיד אחר כך צייץ אתמול יאיר נתניהו כי מי שדחה אותה הוא השופט חנן מלצר. שקר. זה היה השופט ניל הנדל. מלצר היה פעם, בשנות השבעים, מועמד למשהו מטעם מפלגת העבודה. בתפיסת העולם של יאיר נתניהו, די בכך לפסול מישהו לכל תפקיד או הכרעה בענייניו. במציאות, זה שקר פשוט, פרי עיוות תפיסה: באותה מידה, בנימין נתניהו פסול מלכהן כראש ממשלה בשל תמיכתו בעבר, בנאום בר אילן, בהקמת מדינה פלסטינית.

אחרי ההסתה הפרועה נגד עיתונאים שכיכבו בתמונותיהם על שלטי־חוצות לפני הבחירות האחרונות, אחרי מסע ההפחדה וההכפשה נגדם, אמנון אברמוביץ, רביב דרוקר, גיא פלג ואחרים המשיכו במלאכתם, וחמתו של בנימין נתניהו התלקחה ובערה עד כדי כך שכעת, על פי פוסט שהעלה אמש אחרי שנדחתה הדרישה להסתיר את האמת, הוא מבקש להסתירה עוד ולכסותה בשקרים שנוגעים כבר לכל ישראלי ולכל אדם הגון באשר הוא. "הנערים", קבע, היא סדרה "אנטישמית" וגם "משחירה את מדינת ישראל". לפיכך צריך "לדרוש" שאנשים יחרימו אותה: לא יצפו בה, ונתוני הפיפל־מיטר לא יצביעו על רייטינג ל"קשת".

סבך השקרים כאן קצת יותר מורכב מאשר בציוץ על חנן מלצר, ולכן יש לפרק אותו תחילה: "קשת" הפיקה את "הנערים" בהזמנה של HBO, והסדרה תשודר ללא הפרעה במדינות רבות. כוחו התקשורתי של בנימין נתניהו מוגבל מעבר לגבולות ישראל. הסדרה כלל לא משודרת ב"קשת". היא זמינה לצפייה בפלטפורמות אחרות, בערוצים בתשלום. הפיפל־מיטר אינו מודד את נתוני הרייטינג של "קשת" אלא את מספר ההורדות לסדרה בערוצים שונים, לפרק אחד במשך השבוע שלאחר שידורו ותו לא. אבל לשקר הטכני הפשוט של בנימין נתניהו, השני בתוך שעות ספורות של ציוץ שלו ושל בנו, נלווית תפיסת העולם המעוותת שדורשת לסלק מן המסך כל מה שלא תומך בנתניהו ובבוחריו מן הימין.

יאיר נתניהו. בלבול שקרי בין השופטים חנן מלצר וניל הנדלצילום: מוטי מילרוד

"הנערים" היא סדרה דרמטית מצוינת. היא נפתחת בחטיפה וברצח המזעזע של "שלושת הנערים" והיא מלווה את האירועים שלאחר מכן בנאמנות עילאית לאמת. האמת היא, שמוחמד אבו ח'דיר בן ה–16 נחטף, עונה ונשרף בעודו בחיים בידי שלושה אנשים, בגיר ושני קטינים מן המחנה הדתי-משיחי־ימני שהוא מעוזו הפוליטי וקרני המזבח של נתניהו. האמת היא, שלאורך שנות הסכסוך עם הפלסטינים, מאז כיבוש השטחים ב–1967, הרג צה"ל בסמכות ברשות אלפי פלסטינים, חמושים ולא חמושים, כולל נשים, ילדים, נערים ותינוקות. האמת היא, שמתקיים טרור פלסטיני כלפי אזרחי ישראל, מתנחלים ולא מתנחלים.

הסדרה לא מסתירה את האמת, גם זאת וגם זאת. אבל היא חושפת עוד אחת, מאוד לא נוחה לנתניהו: שבמעשה הרצח של אבו ח'דיר, בדיוק כמו כל הרציחות שביצעו יהודים בפלסטינים, בין בסיטונות (ברוך גולדשטיין) ובין אחד אחד באין רואה (ג'ק טייטל), לרבות מעשי הרצח הפוליטיים ביהודים — אמיל גרינצוויג ויצחק רבין — הרוצחים היו תמיד, אבל תמיד, לב הבייס של נתניהו.

אין ב"הנערים" מילה אחת של שקר. כל סצינה בסדרה מגובה בעובדות ובציטוטים ממהדורות החדשות. אין בה מילה אחת של הכפשה נגד זרועותיה הרשמיות של מדינת ישראל, להיפך: באומץ ובנחישות היא מראה כיצד השב"כ, בגיבוי המערכת הפוליטית, עשה ככל שאפשר כדי לפענח את הרצח ולהביא את האשמים לדין. גם זאת האמת. גם היא כנראה לא נוחה לנתניהו, שעושה ככל יכולתו כדי לקעקע את הלגיטימיות של כל מוסד דמוקרטי במערכת אכיפת החוק.

וכפי שעמד על המרפסת בכיכר ציון, נתניהו לא עושה כלום כדי למנוע את הרצח הבא. להיפך: הוא רק מלבה את מקהלת המסיתים, מעצים את השנאה נגד כל מי שמעז לחשוב אחרת, מקדם השתקה, הפחדה, ביזוי ונידוי של אנשים חושבים.

כעת הוא מקדם את ההסתה נגד שלושת יוצרי "הנערים", יוסף סידר, חגי לוי ותאופיק אבו ואיל, בדיוק כפי שהוא מקדם את ההסתה נגד גיא פלג. ו"קשת". הוא לא רוצה שתחשבו. הוא ובנו רוצים שתשקרו כמוהם, שתסתירו מעצמכם את האפשרות לצפות באמת, בחדשות או בדרמה. הוא רוצה שתצפו בליכוד טי־וי ותתמוגגו מכל שקר שהוא מפיץ בזחיחות ובביטחון עצמי. אם על הדרך ייפגעו העיתונאים והיוצרים שהוא מסית נגדם, מה טוב: הבייס, שכבר עכשיו קורא למעשי אלימות נגדם יעלוץ בפומבי. הוא — במסתרים.

מי שמהנהן אחריו, מוותר על הזכות הדמוקרטית הגדולה לחופש הביטוי, לבירור האמת, לעצם האפשרות להיות בני אדם הגונים בשלטון של שקר, בו חושפי אמת כבר חוששים לחייהם מאיומי ההמון. ההסתה תמשיך לשמש לנתניהו כתחליף לאמת: לו היה רוצה לברר אותה, היה כבר מגיש תביעה על פי חוק איסור לשון הרע נגד חדשות קשת 12 וגיא פלג. הוא איים. הוא לא עשה זאת. כבר הבנתם למה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ