איתי שטרן
איתי שטרן

לאחר שבמערכת הבחירות הקודמת השנה, שהתקיימה באפריל, נרשם ייצוג נמוך לערבים באולפני החדשות המסקרים, במערכת הבחירות שהתקיימה בשבוע שעבר חלה עלייה משמעותית — כך עולה מבדיקה שנעשתה במסגרת "נוכחים נפקדים", מיזם של "העין השביעית" בשיתוף ובמימון עמותת "סיכוי" ו"יפעת מחקרי מדיה".

על פי הבדיקה, שיעור המרואיינים הערבים שהוזמנו לאולפנים עלה בכ–60%, בעיקר בשידורי החדשות של כאן 11 וקשת 12. ברשת 13 דווקא ירד במעט שיעור הפאנליסטים הערבים מבין כלל הפאנליסטים שהגיעו לאולפן הבחירות. מתוך 216 פאנליסטים שהופיעו בשלושת אולפני הבחירות המרכזיים, 16 היו ערבים, כ–7.5%. בכאן 11 עלה שיעור הפאנליסטים הערבים מ–8% ל–15% — כמעט הכפלה. בחברת החדשות של קשת 12 עלה שיעור הפאנליסטים מ–0% בבחירות מועד א' ל–5% במועד ב'. כמו בבחירות של חודש אפריל, גם בשבוע שעבר העדיפו מרבית הצופים להביט באולפני חדשות 12.עם זאת, בחברת החדשות של רשת 13 ירד מעט שיעור הפאנליטסים מ–6% ל–5%.

נתון מעניין נוסף שנבדק מעלה כי באף אולפן לא היה פאנליסט ערבי בשעה 22:00 עם פרסום תוצאות המדגם — וגם לא בחטיבת השידור שמיד לאחר תוצאות המדגם. אולם אם במועד א' הצופים היו צריכים לחכות עד לשעה 2:35 לפנות בוקר, אז הופיע החוקר וסים יונס בכאן 11, ושוב עד ל–3:40 לפנות בוקר אז הופיעה באולפן הבחירות של רשת 13 העיתונאית סנאא חמוד, הרי שהפעם ההמתנה לפרשנות על החברה הערבית מפי דובר ערבי באולפן היתה קצרה יותר. עפיף אבו־מוך הופיע באולפן רשת 13 כבר בשעה אחת אחרי חצות, והיה הדובר הערבי הראשון בכל הערוצים להופיע אחרי פרסום תוצאות המדגמים. ח"כ לשעבר זוהיר בהלול הופיע באולפן חדשות 12 בשעה 1:30 בלילה. דווקא צופי כאן 11 נאלצו להמתין עד לקרוב לשעה ארבע לפנות בוקר כדי לשמוע את דברי תאבת אבו ראס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ